Brasília: Funguje jako město?

Oscar Niemeyer byl brazilský architekt, který zemřel před deseti lety. Nejlépe si ho budou pamatovat v Brasílii. To je město, které pomáhal navrhovat koncem 50. let. Niemeyerova modernistická architektura učinila z hlavního města Brazílie v roce 1987 světové dědictví UNESCO. Funguje ale jako město?

Brasília – ptačí perspektiva

Když byla Brasília ještě na papíře

Brasilia byla plánována od nuly jako ideální město. Dělníci ji postavili na prázdné náhorní plošině. Niemeyer byl architekt a Lucio Costa urbanista. Myšlenka byla… tedy slovy Niemeyera: „vybudovat nové hlavní město, které přinese pokrok do vnitrozemí Brazílie“. Brasilia sídlí v srdci země. Měla být opakem starého pobřežního hlavního města Rio de Janeira. Brasília měla být bez koloniálního dědictví, bez barokní a klasicistní architektury a bez slumů. Bylo to nové město čistých linií, racionálního plánování a prostoru. Obrovský prostor.

Brasílií pešky ne!

Architekt navrhl město tak, aby se dalo přecházet nikoliv pěšky, ale v motorovém voze. Ze vzduchu bylo město navrženo jako půdorys letadla. Tehdy se odehrávala éra letecké dopravy. V „křídlech“ bydleli brazilští byrokraté. Do trupu architekt umístil ministerstva. „Nenavrhoval jsem půdorys Brasílie. Udělal jsem jen její architekturu. Město je ploché. Horizont se nekonečně rozprostírá. „

Prezident Kubitschek chtěl postavit nové hlavní město. Nechtěl však postavit jen tak nějaké staré hlavní město. Chtěl vybudovat město, které by reprezentovalo Brazílii. Tak jsem se věnoval hledání nového řešení. Něco co přitáhne pozornost,“ řekl Niemeyer v rozhovoru pro BBC v roce 2000.

Jeho architektura rozhodně přitahovala pozornost. Jeho stavby jsou pro Brasílii elegantní a úžasné. „Strašidelně krásné“ a „naprosto kouzelné“ je, jak britský architekt Norman Foster popisuje některé Niemeyerovy stavby v Brasílii. „Skvělé dílo skvělého architekta.“ „Je v nich úžasný optimismus, krása a světlo. Dělají život bohatším pro každého, kdo je používá,“ říká Lord Foster. Zejména Niemeyerův prezidentský palác nazývá „klenot“. Ale jaké to je žít v Brazílii?

Brasília – snímek NASA

Hlavní problémy

„Problém s Brasílií, stejně jako s čímkoli novým, je, že má určité slabiny,“ říká Ricky Burdett, profesor urbanistiky na London School of Economics. „Problém je v tom, že to není město. Je to tak jednoduché. Problém není v tom, jestli je to dobré nebo špatné město. Prostě to není město. Nemá ingredience města: špinavé ulice, obchody a kanceláře v okolí,“ řekl Burdett BBC World Service v roce 2010.

Takže pokud Brasilia není město, co to tedy je? „Prostě to nemá takovou složitost jako normální město. Je to jakýsi kancelářský kampus pro vládu,“ říká Burdett, který byl hlavním poradcem pro architekturu a urbanismus na olympijských hrách v Londýně 2012. „Lidé ve čtvrtek večer utíkají a jezdí se bavit do Sao Paula a Ria.“ Moderní urbanisté obhajují smíšené čtvrti. Na druhou stranu v Brasílii mělo být vše zónováno. „Je tam místo, kam chodíte do práce. Jsou místa, kde musí velvyslanci spát, a jsou z toho extrémně nešťastní, protože tam není život na ulici,“ říká Burdett.

Brasília – komplikovaná doprava

Utopická Brasília selhala

„Je to ten nejneobvyklejší pohled: když letíte nad městem, vidíte neonová světla soustředěná v jedné oblasti, protože tam jsou všechny nákupy.“ Ale kolem Niemeyerových vznášejících se struktur a Costova plánu letadla se usadil obyčejný lidský život. „Stačí, když vyjdete z centrální Brasílie a dostanete úplně normální náměstí a ulice, kde si hrají děti, a místa, která se otevírají každou hodinu ve dne i v noci, prodávají jídlo a nelegální alkohol a všechno ostatní,“ říká Burdett.

Půdorys Brasílie

Částečně je problém s Brasílií v tom, že v některých ohledech uspěla až příliš dobře. Město je navrženo pro asi 500 000 lidí a nyní má více než 2,5 milionu. Komplexy bytových domů, které Niemeyer sympatizující s komunisty navrhl pro ubytování bohatých a chudých, jsou nyní domovem bohatých. Lidé žijící v Brasílii oceňují Niemeyerovu práci, ale život ve městě může být těžký. „Být chodcem je těžké. Ne vždy se zdá, že je to v měřítku navrženém pro lidi,“ říká Lucy Jordan, novinářka z Brazílie.

„Chudí byli vyhnáni do satelitních měst. Takže utopický ideál s Brasílií zrovna nevyšel.“

Kritika města

Ať už byla na Brasílii vznesena jakákoli kritika, Niemeyer si za svým výtvorem stál. „Pokud se půjdete podívat do Brasílie, důležité je toto: budovy se vám mohou nebo nemusí líbit, ale nikdy byste nemohli říct, že jste už něco podobného viděli. Ty jemné sloupy, budovy jako pírka dotýkající se země, to vše vytváří efekt překvapení.

„Příliš nevnímám kritiku, kterou lidé vznášejí. Projekt je hotový. Jako všechno ostatní má dobré i špatné stránky. Lidé, kteří kritizují, to dělají buď ze závisti, nebo proto, že nemají nic lepšího na práci.“ Nebo možná je prostě příliš brzy na to vynést rozsudek. „Většině míst, která všichni zbožňujeme, od Káhiry po Londýn, trvalo buď 5 000 nebo 6 000 let, než jsme je patřičně pochopili.“ říká Burdett. Brasilia je stará jen něco málo přes 50 let. „Nebuďme nevlídní. Počkejme dalších 200 let a pak si o tom promluvme.“

Zdroje: bbc, Vapol