Recenze Toyota Hilux

Pick-up od Toyoty se pohybuje na tenké hranici mezi lifestylovou pohodou a tvrdou užitkovostí.

O kom je řeč?

Nejprodávanější pick-up na světě… pokud pomineme Ameriku. Což je jako říct, že Burger King dělá nejoblíbenější sendvič na světě… pokud zapomenete na McDonalds. Ale i když pomineme neukojitelnou touhu USA po svobodě na kolech s otevřenými lůžky, je Toyota Hilux prodejním fenoménem. Od roku 1968 Toyota přesunula více než 18 milionů těchto skromných pracovních koní všem, od farmářů po bojovníky za svobodu. A nyní je také vítězem Rallye Dakar.

Nová Toyota stejná receptura?

Ne. Toyota se hrabe v tabulkách a v posledních letech je to pro Hilux chmurné čtení. Od roku 2012 se prodeje pick-upů v Evropě zdvojnásobily, protože je pohltil příval zájmu o všechny vozy s pohonem 4×4 a SUV. Zatímco však prodeje nákladních vozů rostou, podíl Toyoty na trhu snižují vozy jako Ford Ranger Wildtrack a VW Amarok – vozy, které mají za cíl zaujmout milovníky životního stylu v divočině stejně jako skutečné pastevce ovcí v buši. V roce 2021 Toyota do Evropy přesunula celkem 47 480 kusů Hiluxu, což zrovna nevyvolává staré přirovnání k horkým koláčům.

Interiér Hiluxu
Interiér Hiluxu

Co se tedy změnilo u Toyoty?

Toyota tak reaguje na trend, kdy lidé touží po špičkově vybavených pick-upech s výkonnými motory, které jsou vhodné pro jízdu po dálnici. V nejvyšších stupních výbavy je nyní k dispozici motor o objemu 2,8 litru namísto běžného 2,4 litru. V interiéru se nejvyšší verze řady mohou pochlubit vyhřívanými koženými sedadly, automatickou převodovkou a nejnovějším dotykovým displejem Toyoty, který umí pracovat s chytrým telefonem. Nechybí ani hi-fi JBL a LED světla.

Kožené sedačky v nejvyšší verzi
Kožené sedačky v nejvyšší verzi

Novinkou pro rok 2022 jsou příplatkové prvky jako panoramatický monitor, automaticky stmívatelné zpětné zrcátko a dvouzónová klimatizace, zatímco automatické servisní upomínky, funkce e-call a dálková diagnostika jsou standardem ve všech výbavách.

Co technické speficikace?

Toyota umisťovala do lože Hiluxu mnohatunový náklad a pak vyladila odpružení. To znamenalo houpavou a neklidnou jízdu, když byl vůz nezatížený. Protože většina řidičů lifestylových pick-upů neukládá do nákladového prostoru víc než láhev čisticího prostředku a tenisky, byl nejnovější Hilux vyladěn tak, aby jezdil co nejlépe i bez pytle písku zavěšeného na korbě.

Nové odpružení
Nové odpružení

Skvělá zpráva… a velmi znepokojující. Nejen proto, že Hilux má mít jednoduchost a životnost Stonehenge, ale i proto, že tato taktika nemusí být nutně vítězná. Mercedes třídy X byl již dávno vyřazen z prodeje ve Velké Británii poté, co jeho prémiová verze na podvozku Nissanu Navara nepřesvědčila věrné zákazníky pick-upů. Ti během chvilky odhalí padělek.

Ztratil tedy Hilux svou cestu, nebo si upevnil pozici moderní motoristické ikony? Otestovali jsme dva modely v nejvyšší výbavě: Hilux Invincible a Invincible X, abychom zjistili, zda jsou hodny označení bestseller, nebo ne.

Výsledek Hiluxu?

„Stále přežije jadernou válku, ale už se v něm nebudete cítit, jako byste se schovávali v bunkru.“

Toyota Hilux je předvídatelně nenáročný stroj. Její pokusy přilákat zájemce o lifestylové nákladní vozy jen málo přispěly k tomu, aby se odcizil svým základním příznivcům. Zároveň zaokrouhlily některé z jeho drsnějších manýrů na silnici. Nejvítanějším vylepšením je nový motor o objemu 2,8 litru, který zmírňuje zpožděný výkon starších vozů zejména při plném zatížení.

Kabina zůstává místy ponurá a řízení je těžkopádné, ale když už nic jiného, tak to neustále připomíná, že to není vůz, ve kterém se pózuje – je to nástroj, věrný pracovní kůň a spolehlivý obchodní partner.

Zdroje: TopGear, TowPoint