Toyota ovládla Rallye Dakar 2022

Attiyah s Baumelem slaví další vítězství na nejtěžším závodě světa.

Rallye Dakar 2022 oficiálně skončila. Nebyl to vůbec těsný závod. Až do konce bojovalo o titul několik týmů. Toyota opět vyhrála Rallye Dakar, přičemž jezdec Nasser Al-Attiyah získal celkové vítězství v novém GR DKR Hilux T1+. Nasser se postaral o to, že vítězství vypadalo jednoduše, překonal cílovou čáru s náskokem 27 minut a 46 sekund před druhým místem, devítinásobným šampionem WRC Sébastianem Loebem s Bahrain Raid Xtreme (BRX) Prodrive Hunter T1+.

Attiyah a Baumel v cíli

Toto vítězství je pro Hilux již druhé. Naposledy zvítězil roce 2019. Ve srovnání s Hiluxem Challenger 2021 se nový DKR Hilux T1+ vyznačuje širší karoserií, většími pneumatikami, zvýšeným zdvihem odpružení a se sériovým pick-upem sdílí jen velmi málo. Má také novou pohonnou jednotku pod kapotou. Pryč je 5,0litrový V8 a na jeho místo je 3,5litrový V6 s dvojitým turbodmychadlem pocházející ze zcela nového Land Cruiseru 300.

Nasser a jeho spolujezdec Mathieu Baumel sehráli velkou roli při zisku celkového titulu. Duo získalo tři etapová vítězství během celé soutěže, včetně úvodní etapy na Nový rok. Výsledkem bylo, že jim nikdy nehrozilo, že ztratí vedení, i když si Loeb zajistil dvě vítězství. Mezitím Henk Lategan a Brett Cummings zajistili Toyotě další vítězství, když vyhráli závěrečnou etapu rally i přes defekt pneumatiky.

Toyota dominates 2022 Dakar Rally with the Hilux image
Attiyah byl nedostižný

Jak Dakar hodnotí samotný vítěz?

„Vyhrát Dakar je úžasný pocit! Hned od začátku jsme vedli a během závodu jsme si drželi tempo, takže jsme vyhráli. Rád bych poděkoval Toyota Gazoo Racing a všem našim sponzorům za podporu. Rád bych také poděkoval našemu šéfovi týmu a technickému manažerovi Glynu Hallovi za stavbu tohoto fantastického nového Hiluxe T1+. Byl to úžasný Dakar a jsem nesmírně šťastný,“ řekl Nasser.

Kromě nového Hiluxu T1+ dokázal také Land Cruiser 200 od Toyota Gazoo Racing dojet jako první a připsat si tak své 9. vítězství v řadě v kategorii sériových vozů.