Lithium-iontové požáry vyvolaly stažení solárních deštníků

Americká komise pro bezpečnost spotřebitelských produktů a Health Canada vydaly společné stažení terasových deštníků kvůli požárům způsobeným přehřátím lithium-iontových baterií.

Bylo vydáno společné stažení se společností Health Canada, americkou Komisí pro bezpečnost spotřebitelských produktů (US CPSC) a SunVilla Corp, a to pro všechny 10 stopé (3 m) solární LED deštníky. Deštníky mají na ramenech deštníku LED světla, která napájí lithium-iontovou baterií nabíjenou tak malým solárním panelem.

Stažení se vydalo po zprávách o přehřívání baterií a způsobení požárů ve Spojených státech a Kanadě. Ve třech hlášených incidentech se solární panely vznítily při nabíjení přes AC adaptér v interiéru.

V minulosti bylo známo, že lithium-iontové baterie způsobují požáry. V loňském roce společnost LG Energy Solution Michigan tak stáhla své baterie RESU 10H na americký trh, což se týkalo asi 10 000 úložných systémů.

Lithium-iontové požáry

,,Domácí baterie se mohou přehřívat, což představuje riziko požáru a emise škodlivého kouře,“ uvedl tehdy výrobce.

Lithium-iontové požáry vyvolaly stažení solárních LED deštníků
Lithium-iontové požáry vyvolaly stažení 433 000 solárních LED deštníků v USA a Kanadě

Výrobci baterií se tak stále více obracejí k méně nebezpečným řešením. Po svém odvolání tak přešla společnost LG z chemie baterií nikl-mangan-kobalt (NMC) na fosforečnan lithný ve svých budoucích produktech.

Využívání lithium-fero-fosfátové chemie

Systém Briggs & Stratton SimpliPHI Energy Storage System tak využívá lithium-fero-fosfátovou chemii, která nepoužívá kobalt, kov spojovaný se zdravotními riziky a hlavním viníkem požárů baterií. A nová kanadská společnost Salient Energy tak vyvinula zinko-iontovou baterii, což je chemická látka na vodní bázi, která tak podle společnosti eliminuje riziko požáru, díky čemuž jsou baterie vhodnější pro skladování energie v domácnostech.

Deštníky, kterých se stažení týká, se vyrábějí v Číně společností SunVilla a prodávány u Costco ve Spojených státech a Kanadě. Spotřebitelé mohou zboží vrátit do jakéhokoli Costco Warehouse, kde se jim má vrátit plná částka. SunVilla a Costco se také pokoušejí kontaktovat známé kupce.

Zdroj: pv-magazine, Vapol