Integrovaný FV systém ve voze pro lékařskou podporu

Odštěpný závod německé společnosti Fraunhofer Gesellschaft vyvinul kompaktní fotovoltaický systém integrovaný do vozidla s lékařským podpůrným zařízením. A to proto, aby poskytoval off-grid i off-road mobilní zdravotní péči ve venkovských komunitách. Fotovoltaické moduly s integrovaným systémem řízení energie dodávají veškerou elektřinu potřebnou pro udržení chladícího řetězce vakcín, léků a vzorků.

Společnost S Mile Solutions se sídlem v Jihoafrické republice vyvíjí mobilní fotovoltaické systémy integrované do vozidla (VIPV) postavené na komerčně dostupných pick-upech s mobilními klinikami jako prvním cílovým trhem.

„Systém je zcela odnímatelný. A lze jej přizpůsobit tak, aby se hodil na různé značky pickupů,“ řekl Martin Hamann, spoluzakladatel a manažer sítí Fraunhofer Innovation Platform for the Water-Energy-Food Nexus na Stellenbosch University.

Start-up vzešel z projektu, který zahrnoval německý Fraunhoferův institut pro solární energetické systémy (Fraunhofer ISE), Fraunhoferův institut povrchového inženýrství a tenkých filmů (Fraunhofer IST) a Stellenbosch University v Jižní Africe.

„Spolupráce vyústila ve vývoj soběstačné jednotky s integrovanými, modulárními a vyměnitelnými komponenty pro úpravu a skladování vody, výrobu a skladování elektřiny, výrobu a skladování dezinfekce na palubě, chlazení na palubě a telekomunikační funkce,“ řekl Hamann.

Mobilní zdravotní péči ve venkovských komunitách

Start-up staví svůj druhý prototyp na bázi pick-upu pro nasazení na severu Namibie. A to proto, aby poskytoval primární zdravotnické služby ve venkovských oblastech. Nejnovějším designem je 1 650 W systém založený na 10 panelech flexibilních monokrystalických článků integrovaných do dvou fotovoltaických rámů. Pole mají celkovou hmotnost 75 kg a každý rám má 5 panelů, které dodávají asi 825 W.

Pevný rám na vozidle plus druhý výsuvný rám má v rozvinutém stavu plochu FV měřící 8,4 m2. Podle Hamanna může FV pole rozmístit jedna osoba za méně než 5 minut.

Integrovaný FV systém ve voze pro lékařskou podporu

„FV moduly s integrovaným systémem energetického managementu dodávají veškerou elektřinu potřebnou pro udržení chladícího řetězce pro vakcíny, léky a vzorky, stejně jako elektřinu pro všechna další zařízení potřebná pro poskytování primární zdravotní péče mimo síť a off-road,“ řekl Hamann.

Kromě výroby elektřiny lze integrovat další komponenty pro úpravu a skladování vody, palubní dezinfekci, chlazení a telekomunikace.

Integrovaný fotovoltaický systém různých infrastrukturních řešení

„Klíčovým technologickým průlomem je chytrá integrace různých infrastrukturních řešení do malé a elegantní jednotky s jednoduchým uživatelským rozhraním. Velká péče se věnovala zlepšení robustnosti konstrukce, aby lépe odolávala drsným podmínkám, jako je prach a teplotní extrémy v Africe,“ vysvětlil Hamann, který dodal, že konstrukce „vyžaduje nižší kapitálové a provozní náklady“ než běžná mobilní klinika.

Prototypový systém S Mile Solutions používala zdravotnická nevládní organizace téměř rok v provincii Mpumalanga v Jižní Africe. Plánem je vývoj produktů pro další aplikace, které vyžadují mobilní a vzdálené řešení, jako je turistika a ochrana životního prostředí. Produkty S Mile budou k dispozici k pronájmu, leasingu nebo ke koupi.

„Krátkodobé požadavky zákazníka, jako je poskytnutí okamžité pomoci při katastrofě nebo vedení lékařské kampaně, zvýhodní nájemní smlouvu,“ řekl Hamann.

„Dlouhodobějšími potřebami, jako je provádění výzkumu v terénu, by mohla být leasingová smlouva. Zákazníci, kteří chtějí poskytovat stálé služby, jako jsou vyhrazené mobilní kliniky nebo terénní laboratoře, budou mít tendenci kupovat jednotku.“