Požáry vozů donutily Chevrolet vyměnit 62 % baterií

Zatímco Tesla loni vyrobila téměř milion elektromobilů, největší americký koncern General Motors se v tomto segmentu zatím pohybuje s elegancí ryby na suchu. Momentálně spíše žehlí problémy, které jí způsobil bateriový Chevrolet Bolt svojí „hořlavostí“. Doslova – hasí požáry.

Kvůli vadným akumulátorům už shořely skoro dvě desítky aut. Firma proto musí postupně vyměňovat kompletně celé pakety článků. Tato svolávací akce vyjde na zhruba dvě miliardy dolarů, GM ji ale neplatí. Máslo na hlavě mají Korejci.

Dosud oficiálně potvrdili 18 incidentů. Zašlo to dokonce tak daleko, že automobilka loni upozornila majitele těchto vozidel, aby při nabíjení nestáli v garáži, respektive v uzavřených prostorách a při použití veřejné nabíječky raději parkovali minimálně 15 metrů od jiných aut, aby v případě požáru nezpůsobili další škodu. Navíc už začátkem loňského roku Chevrolet varoval před dobíjením na plnou kapacitu, řidiči se měli držet maximálně na hranici 90 procent.

Podle dostupných zdrojů v podstatě dosud není zcela jasné, co tento problém způsobuje, vyšetřovatelé však z většího okruhu komponent momentálně podezírají už jen dva z nich. Buď jde o praskající anodu nebo poškozený separátor v článcích mezi póly kvůli nesprávnému uložení jednotlivých vrstev.

Požáry jsou již druhý důvod stažení modelu Bolt

Požáry modelu Bolt jsou komplikací
Požáry modelu Bolt jsou komplikací

General Motors byl nucen stáhnout celou produkci Chevroletu Bolt do servisů v podstatě už dvakrát. Ani to ale nepomohlo. Jediným rozumným řešením se ukázala jen kompletní výměna baterií. Ta však není tak rychlá, jak by si asi majitelé těchto elektromobilů představovali.

Podle nedávno zveřejněné zprávy Amerického národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) se Chevrolet sice zavázal vyměnit baterie všech dotčených vozidel modelového roku 2017 až 2022, zatím se však více zaměřil na starší auta vyrobená v letech 2017 až 2019.

Do této chvíle se GM podařilo vyměnit už 62 procent všech akumulátorů starší série. Přičemž jen během posledních tří měsíců se to týkalo 26 952 aut. Pokud výrobce udrží toto tempo, mohl by mít již brzy opraveny všechny Bolty vyrobené do roku 2019. Týká se to 50 413 vozidel.

Z dalších dokumentů víme, že v případě aut modelových let 2021 až 2022 má Chevrolet ještě co dělat. Jedná se o 52 414 elektromobilů a výměnu zatím absolvovalo jen 701 kusů. Náklady na celou operaci jsou odhadovány na 2 miliardy dolarů, přičemž 1,9 miliardy jde za korejským koncernem LG Chem, který vadné baterie dodal GM.

Zdroje: TopSpeed, Vapol