Chevrolet Bolt – výrobu konečně obnoví v dubnu

Chevrolet Bolt se vrací. GM chce stažení, kvůli požáru baterie, nechat minulostí.

Chevrolet Bolt má za sebou krušnou existenci. Malý elektrický subkompakt společnosti GM se potýkal se svolávací akcí, která se týkala všech exemplářů vyrobených od roku 2016. Nyní se však objevilo světlo na konci tunelu. GM oznámil, že od 4. dubna obnoví výrobu modelu Bolt, informuje Automotive News.

Výroba Chevrolet Bolt se zastavila v srpnu 2021. Zatímco se GM a dodavatel baterií LG snažili najít řešení nečekaného problému s požárem modelu. Linka v montážním závodě GM v Orionu běžela naposledy v listopadu 2021 po dobu pouhých dvou týdnů, aby mohla vyrábět vozy pro zákazníky a prodejce, kterých se stažení vozu z trhu týkalo. Podle Automotive News představuje šestiměsíční pauza nejdelší známé zastavení montáže v historii značky Chevrolet.

Svolávací akce se týkala rizika požáru baterií a poprvé odstartovala již v listopadu 2020, kdy GM svolal omezený počet vozidel. S přibývajícími měsíci se svolávací akce rozšířila na celou dosavadní sériovou výrobu Boltu, přičemž GM se zavázal zajistit náhradní baterie pro svolávané vozy.

Jelikož se ukázalo, že příčinou problému jsou vadné baterie, společnost LG se zavázala zaplatit GM 40 miliardy korun na pokrytí nákladů spojených se svolávací akcí. Společnost GM nezveřejnila tempo, jakým probíhá výměna baterií, ani počet vozů Bolt, které odkoupila zpět od postižených zákazníků.

Jak se k problému Chevroletu Bolt staví GM?

Mluvčí společnosti GM Dan Flores poznamenává, že svolávací akce zatížila majitele vozů, a prohlašuje: „Oceňujeme trpělivost, kterou zákazníci během svolávací akce projevili“. Je pozoruhodné, že GM se Boltu drží v dobrém i zlém, a Flores dodává. „I nadále zůstaneme oddáni Boltu EV a EUV a toto rozhodnutí nám umožní současně vyměnit bateriové moduly a brzy obnovit maloobchodní prodej, který byl před svoláním silný“.

Podle GM budou prodejci moci prodávat nové sériové vozy Bolt EV a EUV, jakmile je obdrží. Stávající skladové zásoby vozů, které nebyly opraveny v rámci svolávací akce, však stále podléhají příkazu k zastavení prodeje. Tento krok dává smysl. Je klíčový pro to, aby zákazníci měli při nákupu nového Chevroletu Bolt klid a nemuseli se obávat, že si kupují vadný vůz.

Chevrolet Bolt EV
Chevrolet Bolt EV

Elektromobily a nákladní automobily se stávají dalším významným bojištěm na automobilovém trhu. A GM bude rádo, že se před uvedením některých významných produktů na trh v příštích letech vrací do správných kolejí. Vzhledem k tomu, že společnost otevírá vlastní továrny na baterie. Ty by měly pohánět modely jako Chevrolet Silverado EV a GMC Hummer EV. Snaha vyhnout se opakování chyb z minulosti je tedy více, než žádoucí.

Zdroje: The Drive, Vapol