Saharský prach zakryl o víkendu oblohu. Švýcarsko si spočítalo, kolik tun prachu napadlo

Nejen Švýcarsko, ale většina Evropy se ocitla pod zvláštním fenoménem, když se nad zemí objevilo mimořádné množství saharského prachu

Nejen Švýcarsko, ale většina zemí Evropy se o víkendu ocitla pod zvláštním fenoménem, když se nad zemí objevilo mimořádné množství saharského prachu. Meteorolog Roman Brogli ze společnosti SRF Meteo prozradil, že v sobotu došlo k přílivu prachu o objemu 180 000 tun jen nad Švýcarskem, což také vyplynulo z předpovědních modelů.

Více prachu ze Sahary než kdykoli dříve

Meteorolog Roman Brogli zdůrazňuje, že tento výskyt je mnohem větší než předchozí události, které obvykle přinesly jen poloviční množství prachu. Příval prachu pohánělo silné jižní proudění, které již v pátek přeneslo částice ze Sahary v severní Africe na švýcarskou oblohu, respektive nad celou Evropu.

Africká poušť Sahara je hlavním zdrojem minerálního prachu na planetě a ročně ho vyprodukuje 60 až 200 milionů tun. Zatímco větší částice se srážejí rychle, menší částice se vydávají na cesty dlouhé tisíce kilometrů a překonávají celé kontinenty včetně Evropy. Tento saharský prach významně přispívá ke znečištění ovzduší aerosolem, zejména v přechodných obdobích jara a podzimu.

Dopad na činnosti a předpověď počasí

Přítomnost saharského prachu mění dynamiku atmosféry. To se projevuje zejména žlutavým nádechem na obloze a zlepšuje podívanou na východy a západy slunce. Kromě toho může při usazování na sněhu bránit venkovním aktivitám, například lyžování.

Kromě toho vnáší prachové částice do předpovědi počasí komplikace, ovlivňují tvorbu mraků a představují pro meteorology další výzvu. Z přírodního hlediska však tyto minerály slouží jako silná hnojiva a obohacují životní prostředí.

Zdravotní aspekty – je prach nebezpečný pro zdraví?

Přestože příliv saharského prachu přitahuje pozornost, jeho zdravotní důsledky jsou pro většinu lidí minimální. Přírodní prachové částice tvoří pouze zlomek celkové koncentrace prachových částic, což naznačuje zanedbatelný vliv na veřejné zdraví.

Sahara, která se rozkládá na ploše více než devíti milionů kilometrů čtverečních, je největší suchou pouští na Zemi. Táhne se napříč africkým kontinentem od pobřeží Atlantiku až k Rudému moři.

Zdroje: swissinfo, TowPoint