Chrysler Pacifica Hybrid stažen kvůli riziku požáru

Chrysler Pacifica Hybrid

Chrysler Pacifica Hybrid stáhli kvůli riziku požáru, proto ho nezapojujte do zásuvky. Chrysler vyšetřuje příčinu nečekaných požárů v zaparkovaných minivanech Pacifica Hybrid.

Plug-in hybridy oproti svým běžným hybridním bratrům disponují tou výhodou, že můžou jezdit na nabití a levnou elektřinu. Chrysler Pacifica Hybrid je jedním z takových vozidel. Bohužel majitelům se nyní doporučuje, aby své minivany k nabíjení nezapojovali. Podle Consumer Reports se na tento model vztahuje svolávací akce kvůli nečekaným požárům.

Chrysler obdržel 12 hlášení o požáru zaparkovaných vozů Pacifica Hybrid a snaží se tento problém řešit svolávací akcí. Automobilka doporučila, aby se minivany Pacifica modelů 2017 a 2018 nezapojovaly k nabíjení, dokud nebude dokončena oprava v rámci svolávací akce. Podobně jako v případě svolávací akce k požáru baterie modelu Chevrolet Bolt doporučuje Chrysler majitelům, aby neparkovali v blízkosti jiných vozidel nebo staveb kvůli riziku nebezpečného požáru.

Svolávací akce se týká 19 808 vozů Chrysler Pacifica Hybrid vyrobených od 12. srpna 2016 do 7. srpna 2018 pro modelové roky 2017 a 2018. Majitelé, kterých se to týká, si mohou zkontrolovat svůj VIN na webových stránkách svolávací akce NHTSA.

Chrysler problém stále vyšetřuje a „pracuje na potvrzení příčiny požárů“. Pozoruhodné je, že nenabíjení vozu Pacifica nemusí k zabránění požáru stačit. Z 12 dotčených vozidel se jich osm v době požáru nabíjelo, zatímco zbylá čtyři byla jednoduše vypnutá a zaparkovaná. Podle společnosti Chrysler zatím nedošlo v důsledku požárů k žádnému zranění. Příčina je zatím neznámá, Chrysler však osloví zákazníky, aby si v rámci svolávací akce domluvili bezplatnou opravu, až bude oprava k dispozici.

Chevrolet Bolt čelil podobným problémům jako Chrysler Pacifica Hybrid
Chevrolet Bolt čelil podobným problémům jako Chrysler Pacifica Hybrid

Opakovaný problém u Chrysleru Pacifica Hybrid?

Nejedná se o první svolávací akci modelu Chrysler Pacifica Hybrid. Ani o první svolávací akci v souvislosti s neočekávanými požáry. Podobně již dříve majitele varovali, aby své vozy parkovali venku. A to již v roce 2020, kvůli špatnému připojení k 12voltové baterii vozidla, které by mohlo způsobit požár. Problémy s neočekávaným zadřením měly i další modely Pacifica, a to podle svolávací akce z roku 2017.

Navzdory těmto svolávacím akcím nepředstavují požáry elektromobilů ani tak velkou krizi, jako spíše drobný problém, na jehož odstranění společnosti pracují. Nedávná studie, která analyzovala údaje amerických federálních úřadů, naznačuje, že u elektromobilů je menší pravděpodobnost požáru než u jejich bratrů se spalovacím motorem. Zajímavé však je, že údaje také naznačují, že u hybridů je pravděpodobnost požáru vyšší než u elektromobilů i vozidel s vnitřním spalovacím motorem.

Vzhledem k tomu, že se prodává více hybridů a elektromobilů, bude přirozeně docházet k nárůstu počtu odvolávek uvedených vozidel. Neočekávané požáry jsou však většinou pro zákazníky nevítaným překvapením. Ti se pak rychle začnou obávat výrobců automobilů, kteří nedokážou vyrobit vozidlo, které by mohlo bezpečně jezdit a nabíjet, aniž by vzplálo.

Zdroje: The Drive, TowPoint