Potraviny, které jsou v některých částech světa zakázané

Všichni víme, že některým potravinám se musíme vyhýbat a někde jsou i zakázané. Musíme se stravovat s nízkým obsahem soli a cukru, bez transmastných kyselin a hlavně bez zpracování. To neznamená, že to všichni děláme, ale víme, že bychom se o to měli snažit. Ale co když zjistíte, že některé z vašich oblíbených potravin jsou v jiných částech světa vlastně zakázané? Ukázalo se, že existují určitá jídla nebo nápoje, které vlády jednotlivých zemí zcela zakázaly.

Nejde jen o jiné země. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv a ministerstvo zemědělství zakázaly, aby se na americké půdě objevilo mnoho mezinárodních potravin. Ať už z etických nebo zdravotních důvodů, v obchodech po celém světě je mnoho potravin, které v Americe neseženete.

Jaké jsou tedy přesně tyto zakázané potraviny ve světě? Čtěte dále a dozvíte se to.

Mountain Dew

Odkud pochází: Tennessee

Kde je nelegální: USA, Japonsko, Indie

Mountain Dew je sice v USA stále oblíbeným nealkoholickým nápojem, který je známý svou kvalitou s vysokým obsahem kofeinu, ale v Evropské unii, Indii nebo Japonsku a mnoha dalších zemích ho nenajdete. Poté, co zjistíte proč, možná budete chtít zvážit, zda si sami neotevřete plechovku.

Mountain Dew obsahuje bromovaný rostlinný olej, což je potravinářská přísada, která obsahuje brom. Je známo, že brom dráždí kůži a sliznice a může způsobit ztrátu paměti a poruchy koordinace.

Skittles

Skittles

Odkud pochází: Británie

Kde je nelegální: Norsko a Švédsko

Když rozbalíte balíček Skittles a připravíte se na „chuť duhy“, ochutnáte také umělá barviva, zejména žlutou č. 5 a žlutou č. 6.

Tyto umělé složky jsou v některých skandinávských zemích zakázány, protože jsou považovány za látky způsobující hyperaktivitu dětí.

Zakázaná potravina: M&Ms

Zakázaná potravina: M&Ms

Odkud pochází: New Jersey

Kde je nelegální: Švédsko

Stejně jako Skittles jsou i M&M’s další pestrobarevné bonbony, které jsou v Evropské unii zakázané. Důvodem jsou umělá barviva, která se používají k výrobě těchto atraktivních bonbónů.

M&M’s jsou však ve Švédsku zakázány ještě z jednoho důvodu: Švédský soud rozhodl, že písmo použité na obalu je příliš podobné písmu, které používá švédská čokoláda Marabou.

Vajíčko Kinder Surprise

Vajíčko Kinder Surprise

Odkud pochází: Británie

Kde je nelegální: USA

Co je tak zakázaného na čokoládovém vajíčku s hračkou uvnitř? Úřad FDA říká: „Všechno.“

USA zakázaly prodej potravinářských výrobků, které obsahují skryté předměty, již před mnoha desetiletími, což se týká i čokoládových vajíček Kinder Surprise, která uvnitř skrývají malou hračku. Ačkoli jsou tyto pamlsky neuvěřitelně populární po celé Evropě, podle USA představuje jejich balení nebezpečí udušení.

Zakázaná potravina: Chlorem prané kuře

Zakázaná potravina: Chlorem prané kuře

Odkud pochází: USA

Kde je nelegální: EU

Kuřecí maso je jednou z nejoblíbenějších bílkovin na světě. Jen v USA sní lidé více než 120 kilogramů drůbežího masa na hlavu. Kuřecí maso, které jíme v USA, se však trochu liší od kuřecího masa, které jedí v jiných částech světa. Naše kuřata se myjí v chlóru.

Mnoho společností vyrábějících kuřecí maso v USA používá chlorovanou vodu, aby zničily veškeré bakterie na kuřecím mase. Evropská unie je však rozhodně proti. Přesto ne každá společnost v USA myje kuřecí maso v chlóru, proto si před nákupem prohlédněte etikety výrobků.

Zdroj: Farandwide, Vapol