Freedom Convoy: USA nabádají Kanadu, aby ukončila blokádu ze strany kamionářů

Američtí představitelé vyzvali kanadskou vládu, aby využila svých federálních pravomocí k ukončení blokády kamionářů protestujících proti omezením Covidu.

Prezidenta Joe Bidena pravidelně informují o protestech, které zasáhly Ottawu a hraniční přechod. Ten tvoří čtvrtinu obchodu mezi USA a Kanadou.

Výrobci automobilů a místní úřady požadují soudní příkaz k ukončení blokády mostu velvyslanců.

Soud v Ontariu zakázal demonstrantům přístup k online darům.

Autodopravci získali přes online platformu GiveSendGo více než 8 milionů dolarů. To se stalo poté, co je vyhodili z GoFundMe za údajné porušení jeho zásad týkajících se obtěžování.

Prohlášení od premiéra Ontaria Douga Forda, jehož úřad se příkazem zabýval, uvedl, že „zavazuje všechny strany držením nebo kontrolou nad těmito dary“.

Američtí ministři pro vnitřní bezpečnost řekli

Ve čtvrtek američtí ministři pro vnitřní bezpečnost a dopravu hovořili se svými kanadskými protějšky, „naléhali na ně, aby využili federální pravomoci k vyřešení této situace na naší společné hranici a nabídli plnou podporu našim ministerstvem vnitřní bezpečnosti a dopravy“, řekl představitel Bílého domu. .

„Hlavně se soustředíme na vyřešení blokády na mostě Ambassador Bridge i na dalších vstupních přístavech,“ dodal úředník.

Rozpětí – které spojuje Windsor v Ontariu s Detroitem v Michiganu – zůstává pro většinu dopravy uzavřeno, i když jsou poblíž otevřeny další přístavy a hraniční přechody.

Nyní ho na čtyři částečně uzavřeli a jde o největší mezinárodní visutý most na světě.

Windsorská policie získává podporu od jiných policejních jurisdikcí „za účelem pomoci při podpoře mírového řešení“, uvedli ve čtvrtek večer na Twitteru.

„Pokud demonstranti neodejdou, bude muset existovat cesta vpřed. Pokud to znamená fyzické odstranění, znamená to fyzické odstranění a my jsme připraveni to udělat,“ řekl CNN starosta Windsoru Drew Dilkens.

„Ačkoli pro někoho může být potěšující vidět násilné odstranění demonstrantů, taková akce může rozhořčit situaci a určitě přimět více lidí, aby sem přišli a přidali se k protestu, a my nechceme riskovat další konflikty, “ přidal.

Guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová naléhala na úřady, aby také zasáhly, a řekla: „Zasahuje to výplatní šeky a výrobní linky. To je nepřijatelné.“

Autodopravci také již dva týdny blokují hraniční přechod v Coutts v Albertě vedle amerického státu Montana.

Protesty se rozšířily na třetí přechod na hranici s americkým státem

Ve čtvrtek se protesty rozšířily na třetí přechod na hranici s provincií Manitoba a americkým státem Severní Dakota.

Toyota, největší výrobce automobilů na světě, zastavila výrobu ve třech továrnách v Ontariu s tím, že tento týden se tam již nebudou vyrábět žádná další vozidla.

Výrobu také zastavili v továrně na motory Ford, zatímco společnost Stellantis, která vlastní Chrysler, uvedla, že nedostatek dílů ovlivnil směny v její továrně v Ontariu.

Američtí protestanti v Kanadě
Američtí protestanti v Kanadě

Na druhé straně hranice General Motors uvedl, že musel zrušit dvě výrobní směny v továrně v Michiganu. Tam vyrábí sportovní užitková vozidla.

Nejvyšší ekonomický poradce Bílého domu Brian Deese řekl MSNBC, že Bidenův tým „pracuje v reálném čase na odklonění nákladu – to je nedokonalé řešení – buď po železnici nebo po jiných mostech nebo po vodě“.

Mezitím ottawské úřady ve čtvrtek uvedly, že dosud bylo zatčeno 25 a vydáno 1775 lístků.

Obyvatelům doporučil, aby se vyhnuli zbytečnému cestování a centru města. Kolona kamionů ve čtvrtek pomalu dvě hodiny projížděla kolem mezinárodního letiště v Ottawě ve snaze narušit lety.

Centra tísňového volání jsou zahlcena falešnými hovory

Ottawská policie tvrdí, že jejich centra tísňového volání zahltili falešnými hovory.

„Přicházeli ze Spojených států,“ řekl policejní šéf Peter Sloly na tiskové konferenci.

„Ne výhradně, ale významně z adres Spojených států.“

Ukázalo se, že demonstrace jsou ožehavým tématem pro liberálního premiéra Justina Trudeaua, který čelil výzvám, aby se podřídil některým požadavkům demonstrantů – včetně zrušení federálního očkovacího mandátu pro kamionisty vjíždějící do Kanady.

Prozatímní vůdkyně konzervativní opozice Candice Bergen pochválila kamioňáky jako „vášnivé, vlastenecké a mírumilovné“ a vyzvala vládu, aby ukončila federální mandáty Covid.

Ale ve čtvrtek paní Bergenová změnila názor a vyzvala demonstranty, aby se vrátili domů. Řekla, že její strana se chopí věci kamionářů v Dolní sněmovně.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvedlo, že napodobovací protest může v nadcházejících dnech odletět z Kalifornie do Washingtonu DC.

Řekli, že událost má potenciál narušit Super Bowl, finále americké národní fotbalové ligy. To se hraje v neděli v Los Angeles.

V memorandu agentury se uvádí, že protesty můžou pokračovat do poloviny března. Také může narušit projev prezidenta Bidena o stavu unie, který bude na 1. března.

Zdroje: BBC, Vapol