Nejchutnější palačinky na světě

Masopustní úterý, které letos připadlo na 1. března, bylo skvělou záminkou k pojídání palačinek, protože se v nich obvykle kombinuje máslo a vejce. Tedy bohaté pokrmy, kterých se lidé v minulosti v období rozjímání vzdávali.

To také vysvětluje, proč je ve Spojených státech masopustní úterý známé spíše jako masopust, nebo také „tučné úterý“.

Tradice pojídání palačinek na masopustní úterý, kterou slaví křesťané všech vyznání, pochází z anglosaských dob. Tehdy se zvonilo na „palačinkový zvon“, aby se křesťané dostavili ke zpovědi, kde byli zbaveni svých hříchů, nebo jak se říkalo „shriven“.

Ale palačinky – v nejrůznějších podobách a z nejrůznějších ingrediencí – zdobily stoly po celém světě po tisíciletí, napříč všemi kulturami a vyznáními.

Ačkoli je obtížné najít definici palačinky a nepochybně je to sporné, zde jsou některé z nejlepších palačinek světa.

Socca, Francie a Itálie

Socca

Tyto palačinky pocházejí z francouzské Provence a italské Ligurie, kde jsou známé jako farinata. Vyrábí se jednoduše z cizrnové mouky, vody, olivového oleje a koření.

Tyto neodolatelné pochoutky se tradičně připravují ve velkých měděných pánvích s olejem v pecích vytápěných dřevem. Skvělou bezlepkovou alternativou pizzy. Socca je také oblíbeným pouličním jídlem ve městech, jako je Nice, kde se podává v papírových kornoutech. Nakonec posypaná černým pepřem.

Konopné proteinové palačinky, Švýcarsko

Konopné proteinové palačinky

Lívance s dietními omezeními a preferencemi se dočkaly nesčetných úprav. Jen málo z nich se může rovnat vynikající kreativitě lívanců s konopným proteinem od michelinského šéfkuchaře Svena Wassmera z restaurace Verve by Sven ve švýcarském Grand Resortu Bad Ragaz.

Švýcarsko je známé svými zdravými snídaněmi. Wassmerovy bezlepkové palačinky s konopným proteinem namísto mouky, s náplní banánů, mandlí, javorového sirupu – a možná i s trochou šlehačky – se rozhodně hodí.

Nadýchané palačinky, Japonsko

Nadýchané palačinky

Japonský název této oblíbené pochoutky je prozrazuje. „Hottokeki“ – ano, horké koláčky. Tyto super nadýchané, mimořádně vysoké krásky si získaly Instagram. Díky své struktuře a textuře připomínající suflé, která vzniká použitím bílků v pusince přidané do těsta.

Doplňte je čímkoli od bobulí přes čerstvou smetanu, javorový sirup až po slaninu. Jen nezapomeňte zveřejnit fotku, než se do nich pustíte.

Crepes, Francie

Crepes

Francouzské palačinky by si zasloužily místo v Palačinkářské síni slávy – pokud tam není, měla by být. Tyto velmi tenké palačinky vznikly v Bretani na severozápadě Francie už ve 13. století, ale od té doby si je oblíbili lidé po celém světě.

Mohou být buď sladké s náplněmi, jako jsou ovocné zavařeniny, sirupy nebo čokoláda. Také slané, které jsou proslulé šunkou a sýrem, který je dokonale roztavený.

Sledovat jejich přípravu je skutečné kulinářské divadlo, protože těsto se pomalu připravuje do dokonalé konzistence a pak se odborně přeloží.

Palačinky s podmáslím, USA

Husté a nadýchané, zalité javorovým sirupem a často podávané s kontrastem slané, křupavé slaniny, jen málo palačinek se vyrovná dekadenci klasických amerických palačinek.

Americké recepty na palačinky pocházejí z roku 1796 a z knihy „American Cookery“ od Amelie Simmonsové, i když její návrh na „indiánské palačinky“ z kukuřičné mouky byl z velké části zapomenut.

Dnes se v těchto klasických palačinkách používá podmáslí, což vede k jemnější drobence, větší nadýchanosti a jemné pikantnosti. Ať už je podáváte kdekoli, nezapomeňte je dát na hromadu.

Latkes, Izrael

Latkes jsou vyhlášeným pokrmem aškenázské židovské kuchyně a obsahují další neobvyklou ingredienci v podobě brambor. Nebylo tomu tak ale vždy. Do 19. století, kdy ve východní Evropě vzrostla obliba brambor, se v receptu používal pouze sýr.

Dnes se strouhané brambory, cibule a vejce spojují do nádherně křupavých lívanců. Ty se doplňují zakysanou smetanou, jablečnou omáčkou, loxem a dalšími ingrediencemi.

Zdroj: CNN travel, Vapol