Lidská kůže na robotím prstu

Vědcům z Tokijské technologické univerzity se podařilo pokrýt robotické prsty lidskou kůží

Vědci z Tokijské univerzity pokryli robotí prst živou lidskou kůží. Cílem je jednoho dne postavit roboty, kteří vypadají jako skuteční lidé.

Super realisticky vypadající roboti by mohli bez problémů komunikovat s lidmi v odvětví lékařské péče a služeb, řekl biohybridní inženýr Shoji Takeuchi a jeho kolegové 9. června v Matter. Zda by kyborgové maskovaní v živé tkáni měli být sympatičtější nebo strašidelnější, je pravděpodobně v očích pozorovatele.

Lidská kůže a aplikace na robotí prst

Aby Takeuchi a kolegové zakryli prst kůží, ponořili robotickou ruku do směsi kolagenových a lidských kožních buněk. Ty se nazývají dermální fibroblasty. Směs se usadila do základní vrstvy kůže neboli dermis, pokrývající prst. Tým poté nalil tekutinu obsahující lidské keratinocytové buňky na prst, který vytvořil vnější vrstvu kůže. Po dvou týdnech měřila kůže pokrývající prst několik milimetrů, což je srovnatelné s tloušťkou lidské kůže.

Robotická ruka s lidskou kůží

Kůže vyrobená v laboratoři se jevila jako dostatečně pevná a pružná, aby vydržela ohýbání robotických prstů. Mohla by se také uzdravit sama. Když vědci udělali malý řez na robotickém prstu a zakryli ho kolagenovým obvazem, kožní fibroblastové buňky spojily obvaz se zbytkem kůže během týdne.

„Je to velmi zajímavá práce a důležitý krok vpřed v této oblasti,“ říká Ritu Raman, inženýrka MIT, který také staví stroje s živými součástmi. „Biologické materiály jsou přitažlivé, protože dokážou dynamicky vnímat a přizpůsobovat se svému okolnímu prostředí a ostatním vlivům.“ Například by ráda viděla budoucí verzi živé robotické kůže s nervovými buňkami, aby si roboti lépe uvědomovali své okolí.

Ale robot zatím nemůže nosit tento laboratorně vypěstovaný oblek venku, poznamenává Raman. Robotický prst pokrytý kůží strávil většinu času namáčením cukru, aminokyselin a dalších složek, které kožní buňky potřebují k přežití. Terminátor nebo jiný kyborg s touto kůží by se musel často koupat ve vývaru živin nebo používat nějakou jinou komplexní rutinu péče o pleť.

Zdroje: sciencenews, Top Nosiče