Poslední spalovací motor?

Poslední spalovací motor? Stuttgart nyní přiznal, že brzy představí úplně poslední nový model poháněný spalovacími motory. Půjde o modely s označením třída E. Spolu se současnými benzinovými a naftovými Mercedesy se výše zmíněná novinka ještě nějak dožije konce tohoto desetiletí, ale od roku 2030 automobilka přejde výhradně na elektromobily. Kromě toho začne průběžně omezovat dojezd konvenčních pohonných jednotek u všech modelů.

Odpověď mnichovského konkurenta? BMW brzy představí zcela nový řadový šestiválec, který by měl nabídnout nebývalou provozní efektivitu.

V zákulisí se již delší dobu hovoří o zcela nové generaci zážehového řadového šestiválce BMW a ani tentokrát ještě nemáme oficiální data. O informace o nástupci současné pohonné jednotky B58 se však podělil respektovaný německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ten měl možnost zúčastnit se prvního neveřejného představení nové techniky, a podrobnosti stojí za to.

Interní typové označení se v článku neobjevuje, ale naznačuje, že pohonná jednotka je připravována pro nové velké SUV X7, a z toho lze usuzovat, že se objeví přinejmenším i pod kapotou připravovaného nového BMW řady 5.

Základní výkon třílitrového motoru se zvýší na 380 koní. Ještě zajímavější je, že jeho spotřeba se sníží v průměru o litr benzinu na 100 kilometrů ve srovnání se současnou B58. Pokud vás zajímá, jak je něco takového možné? Odpověď je kombinací starých a nových triků.

Především systém částečné deaktivace válců, který nejen vypíná příslušné zapalovací svíčky a vstřikovače, ale také uzavírá sací i výfukové ventily, čímž výrazně snižuje čerpací ztráty při sníženém zatížení, má výrazně zvýšit provozní účinnost.

Poslední spalovací motor a jeho technické specifikace

Valvetronic se postará o zavírání ventilů, ale německý deník neuvádí, kolik válců motor BMW odpojí. Předpokládáme, že polovinu, tedy tři ze šesti.

Představení nové pohonné jednotky se zúčastnilo několik vysokých představitelů BMW, včetně Rolanda Welzmüllera, vedoucího oddělení odpovědného za vývoj benzinových motorů. Díky němu také víme, že nová R6 dostala variabilní časování ventilů pro snížení emisí. To poprvé neovládá elektrohydraulicky, ale čistě elektricky. BMW tento systém nazývá e-Vanos, přičemž přepínání vaček má být dvakrát rychlejší než u konvenční hydrauliky a má být k dispozici prakticky okamžitě po nastartování, bez ohledu na nízké okolní teploty nebo okamžitou viskozitu oleje.

Poslední spalovací motor
Poslední spalovací motor u BMW

Dalším pozoruhodným (ale pochopitelně ne revolučním) prvkem má být dvojité vstřikování paliva. Jednoduše, každý válec bude mít dva vstřikovače, jeden přímý a jeden nepřímý, před sacími ventily. Kromě toho, že díky tomu motor netrápí zanášení ventilů v důsledku recirkulace EGR, zjistili při prezentaci, že toto řešení snížilo emise pevných částic v surovém výfukovém plynu vycházejícím z motoru až o 95 %. A konvenční emise klesly na polovinu.

Přepracován byl také výfukový systém. Ten kombinuje třícestný katalyzátor umístěný co nejblíže motoru a jemnější, a tedy účinnější filtr pevných částic. Po něm následuje druhý katalyzátor a vůz by měl mít tak čisté výfukové plyny, že šestiválec bude podle Welzmüllera schopen plnit připravovanou normu Euro 7.

A co čtyřválce?

Posledním prvkem systému – mild-hybridní technologie založená na 48voltové architektuře, přičemž elektromotor v roli startéru-generátoru bude poskytovat dalších 17 kW, tedy 23 koní.

Při premiéře nového agregátu v Cáchách Němci potvrdili, že časem se zmíněné technologie objeví i v menších čtyřválcových motorech. Datum jejich příchodu na trh zatím neznáme. Šestiválce na trhu najdeme v roce 2023.

Zdroje: Topspeed, Vapol