Ncondezi Energy staví solární zařízení v Mosambiku

Společnost Ncondezi Energy získala pozemek pro projekt solární elektrárny s výkonem 300 MW v africkém Mosambiku

Společnost Ncondezi Energy získala pozemek pro projekt solární elektrárny s výkonem 300 MW v africkém Mosambiku. Podepsala také dohodu s indickou společností Synergy Consulting o podpoře při zajišťování dluhového financování.

Ncondezi Energy a elektrárna o výkonu 300 MW

Společnost Ncondezi Energy oznámila, že získala 950 hektarů pozemků v mozambickém Tete pro výstavbu projektu solární elektrárny s výkonem 300 MW.

Podepsala také smlouvu s indickou společností Synergy Consulting. Smlouva má zajistit podporu při jednání s věřiteli projektu o dluhovém financování, při dokončování klíčových dohod a sazeb za elektřinu s potenciálními odběrateli a při získávání kapitálu.

Společnost Ncondezi Energy oznámila, že získala 950 hektarů pozemků v mozambickém Tete pro výstavbu projektu solární elektrárny s výkonem 300 MW
Ncondezi Energy začne s výstavbou solární elektrárny s výkonem 300 MW

„Po potvrzení vynikajících solárních zdrojů v námi preferované lokalitě solárního projektu v Tete v Mosambiku jsme rozšířili naše stávající výhradní práva na užívání pozemků,“ uvedl generální ředitel společnosti Ncondezi Energy Hanno Pengilly. „Jedná se o zásadní požadavek na povolení projektu, který odráží jak silnou místní podporu, tak zrychlený proces, který provádíme od oznámení pozitivní studie proveditelnosti v říjnu loňského roku.“

Výstavba nového projektu

Projekt o výkonu 300 MW se má postavit celkem ve dvou etapách. V první fázi o výkonu 100 MW společnost využije stávající infrastrukturu. Pro zbývajících 200 MW plánuje novou infrastrukturu.

„Schválení studie integrace solárního projektu do přenosové soustavy představuje klíčový milník ve vývoji. Ten snižuje riziko projektu pro potenciální odběratele energie a investory,“ uvedl Pengilly. „Máme schválené technické řešení přenosové evakuace, které podporuje projekt v různých velikostech až do 300 MW. Jsou optimalizované ve fázích, aby se snížily počáteční kapitálové výdaje, zejména pro prvních 100 MW.“

Projekty ve státě Mosambik

Společnost Ncondezi Energy rovněž připravuje projekt uhelné elektrárny o výkonu 300 MW a projekt rozvoje dolu v regionu Tete.

Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) činil na konci roku 2021 výkon solárních zařízení v Mosambiku pouhých 55 MW. V současné době se však připravuje řada velkých projektů. Celková míra dostupnosti elektřiny v zemi se v roce 2019 odhadovala na přibližně 30 %.

Zdroje: pv-magazine, TowPoint