Španělsko a Portugalsko lídry energií v Evropě

Norská poradenská společnost Rystad Energy označila Španělsko a Portugalsko za "novou evropskou energetickou velmoc"

Norská poradenská společnost Rystad Energy označila Pyrenejský poloostrov za „novou evropskou energetickou velmoc“. Očekává, že Španělsko a Portugalsko dosáhnou do roku 2030 79 % podílu obnovitelných zdrojů na celkové skladbě zdrojů elektrické energie.

Energetická velmoc z Pyrenejského poloostrova

Podle nové studie norské poradenské společnosti Rystad Energy mají Španělsko a Portugalsko potenciál stát se „evropskou energetickou velmocí“. Pyrenejský poloostrov má údajně velký potenciál obnovitelných zdrojů energie, stejně jako dodávky zemního plynu ze severní Afriky (spíše než z Ruska). Navíc má nižší ceny elektřiny než zbytek Evropy.

„Pyrenejský poloostrov má dobrou pozici k tomu, aby konkuroval a dokonce nahradil současné energetické průmyslové centrum v severní Evropě,“ uvádí zpráva.

Španělsko se stalo v prvních třech čtvrtletích roku 2022 třetím největším vývozcem energie v Evropě, a to hned za Švédskem a Německem. Očekává se však, že tento region letos zaznamená silný nárůst výroby energie a udrží si trvalý růst i v následujících letech. A to především díky masivnímu rozšíření obnovitelných zdrojů energie.

Podle výpočtů společnosti Rystad Energy se podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu Pyrenejského poloostrova zvýší ze 48 % v roce 2021 na 64 % v roce 2025 a 79 % v roce 2030. To podle společnosti Rystad Energy staví tento region do čela evropské energetické transformace a učiní z něj „lídra v oblasti obnovitelných zdrojů v Evropě“.

Cena elektřiny

Do roku 2021 byly ceny elektřiny na Pyrenejském poloostrově úzce svázané s cenami v ostatních evropských zemích. Od zavedení cenového stropu v červnu 2022 je však dopad zřejmý. V srpnu měly ceny elektřiny ve Španělsku průměrnou hodnotu 3 800 korun/MWh. V té době se v ostatních vybraných zemích ceny pohybovaly dvakrát až třikrát výš.

Díky dlouhodobým smlouvám o nákupu elektřiny (PPA), například ročním smlouvám na roky 2024 a 2025, se očekává, že by španělská energie měla být mnohem levnější než ve Francii a Německu. Španělská roční smlouva na rok 2024 se v současné době obchoduje za 2 770 korun/MWh. To je více než polovina ceny francouzského ekvivalentu 6 620 korun/MWh.

„To poukazuje na strukturální výhodu Iberského poloostrova, jak ji v současnosti vnímá trh. A hlavně to poukazuje na světlou budoucnost výroby energie v regionu,“ uvádí zpráva.

Obnovitelné zdroje na poloostrově

Na Pyrenejském poloostrově je v současné době nainstalovaných více než 50 GW obnovitelných zdrojů energie. Samotná větrná energie na pevnině tvoří více než 60 % celkového objemu. V posledních letech se zvýšil počet instalací solární energie. Očekává se, že tohle číslo v následujících několika letech výrazně poroste.

„Pokud vše půjde podle plánu, fotovoltaické instalace předstihnou větrné elektrárny na pevnině. Do roku 2030 by tak měly tvořit více než polovinu obnovitelné energie v regionu,“ uvedla společnost Rystad Energy.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint