Mercedes EQE SUV spatřil světlo světa

Vypadá jako zmenšené SUV Mercedes EQS, ale EQE vychází z platformy svého sourozence a nabízí velký dojezd a inovativní technologie

Vypadá jako zmenšené SUV Mercedes EQS, ale EQE vychází z platformy svého sourozence a nabízí velký dojezd a inovativní technologie.

Mercedes EQE SUV

Sotva jsme se svezli se zbrusu novým SUV Mercedes EQS, už výrobce představuje svůj další rodinný elektromobil. SUV Mercedes EQE, které je zmenšenou verzí výše zmíněné vlajkové lodi, se začne nabízet s výběrem pohonných jednotek s nulovými emisemi a s vrcholným motorem AMG o výkonu 678 koní.

Frank Wundrak, vedoucí manažer pro testování vozidel Mercedesu, říká: „Je to jiný druh vozu než EQS. Je určený zejména pro mladší zákazníky“

Mercedes zatím nezveřejnil specifikace baterií a výbavy nového SUV EQE. Avšak očekáváme, že nabídka by měla odpovídat stávajícímu sedanu EQE. To pravděpodobně znamená – alespoň prozatím – pouze jeden standardní model (EQE 300) s 90kWh baterií. Sedan se v současnosti nabízí pouze s jedním motorem (pomineme-li AMG). Nicméně SUV dostane možnost dvou motorů pro pohon všech kol 4MATIC.

Parametry EQE

Vizuálně se SUV EQE od ekvivalentního modelu EQS liší jen velmi málo. EQE nabízí pět sedadel místo sedmi a měří 4 863 mm na délku a 1 940 mm na šířku. Je o 262 mm kratší než EQS, ale zásadní je, že rozvor náprav je zkrácený o pouhých 180 mm. Takže uvnitř je velkorysý prostor.

Vpředu má SUV EQE podobnou světelnou úpravu, světelný pruh po celé šířce a LED světlomety. Samotný světelný podpis se shoduje s tím, který se poprvé objevil u sedanu EQE, se dvěma trojúhelníkovými prvky namísto tří u EQS
Mercedes EQE SUV

Vpředu má SUV EQE podobnou světelnou úpravu, světelný pruh po celé šířce a LED světlomety. Samotný světelný podpis se shoduje s tím, který se poprvé objevil u sedanu EQE, se dvěma trojúhelníkovými prvky namísto tří u EQS. Rodinnou tvář doplňuje zaslepená mřížka chladiče a velký znak Mercedesu.

SUV EQE má v nabídce kola z lehkých slitin o velikosti od 19 do 22 palců a s volitelnými doplňky. Mezi ně patří stříbrné boční schůdky, které podle společnosti Wundrack nejsou jen pro parádu: „Někomu se to líbí, někomu ne. Důležité ale je, že podběhy mají příznivý vliv na součinitel odporu vzduchu.“

Vzadu se nachází full-LED světelná lišta, která má podle Mercedesu tvar „zakřivené a osvětlené 3D šroubovice“. Každý vůz má standardně elektricky ovládané zadní dveře.

Interiér a zavazadlový prostor

Zavazadlový prostor má objem 520 l, což je o 20 l více než u BMW iX, přičemž zadní sedadla modelu EQE jsou dělená v poměru 40:20:40. Po jejich sklopení se SUV může pochlubit zavazadlovým prostorem o objemu 1 675 l a pod podlahou je místo pro nabíjecí kabely. Mercedes stejně jako u modelů EQA, EQB a EQS nenabízí v přídi SUV EQE úložný prostor.

Zavazadlový prostor má objem 520 l, což je o 20 l více než u BMW iX, přičemž zadní sedadla modelu EQE jsou dělená v poměru 40:20:40. Po jejich sklopení se SUV může pochlubit zavazadlovým prostorem o objemu 1 675 l a pod podlahou je místo pro nabíjecí kabely
Nové SUV

V interiéru přebírá EQE volitelné uspořádání přístrojové desky Hyperscreen z modelu EQS zcela beze změny. Oba vozy jsou vybavené naprosto stejnou částí. Zakřivená obrazovka s úhlopříčkou 56 palců zahrnuje tři displeje a integraci technologie Dolby Atmos. Tato technologie je navržená tak, aby nabízela prostorový zvuk téměř jako v kině a umožňovala sledování filmů během nabíjení vozu.

Nabíjení, výkon a dojezd

Když už jsme u nabíjení, přesné specifikace sice neznáme. Alespoň víme, že SUV EQE se má rovnat svému sourozenci sedanu rychlým nabíjením stejnosměrným proudem o výkonu 170 kW. To by mělo vést k dobití 10-80 % energie za něco málo přes 30 minut.

Wundrack obhajuje rozhodnutí Mercedesu nepoužít technologii nabíjení 800 V, jakou má například Porsche Taycan: „Vždy se jednalo o čísla a přínos pro naše zákazníky,“ říká nám. „V současné době není infrastruktura k dispozici. Naším cílem bylo mít 170 kW s velkou plošinou – ne rychlé nabíjení, které rychle klesá.“

Zakřivená obrazovka s úhlopříčkou 56 palců zahrnuje tři displeje a integraci technologie Dolby Atmos. Tato technologie je navržená tak, aby nabízela prostorový zvuk téměř jako v kině a umožňovala sledování filmů během nabíjení vozu
Interiér

Dojezd v závislosti na výbavě a konfiguraci vozidla údajně přesahuje 550 km. Je také pravděpodobné, že SUV Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC+ se dvěma motory získá navzdory použití stejné baterie kratší celkový dojezd. Očekává se dojezd přibližně 418 km.

První plně elektrické SUV AMG se může pochlubit výkonem 617 koní a točivým momentem 950 Nm. Dále vzduchovým odpružením, nastavitelnými tlumiči a specifickými brzdami AMG. Majitelé si mohou objednat volitelný paket AMG Dynamic Plus, který zvýší výkon na 678 koní a točivý moment až na 1 000 Nm. To řidičům zajistí zrychlení z 0-100 km/h za 3,5 s a maximální rychlost 239 km/h.

Řídící režim a cena

Ve všech modelech EQE se ve velké míře objeví poloautonomní jízdní funkce a asistenční systémy řidiče. A to včetně aktivního brzdového asistenta, aktivního asistenta pro jízdu v jízdním pruhu a asistenta pro omezení rychlosti, a také parkovacího paketu s couvací kamerou. Mezi další volitelné prvky patří řízení zadních kol v rozsahu 10 stupňů, které zkracuje poloměr otáčení modelu EQE na pouhých 10,5 metrů – což je méně než u Volkswagenu Golf.

Očekáváme, že cena SUV EQE se má začít pohybovat kolem 2,5 milionů korun. Za verzi AMG si připlatíme zhruba 1,1 milionů korun, což odpovídá stávajícím specifikacím sedanu EQE. Oficiální ceny se potvrdí někdy v době uvedení vozu na evropský trh. Uvedení by mohlo proběhnout v květnu 2023.

Zdroje: autoexpress, Vapol