Kia XCeed s benzínovým pohonem nebo jako plug-in hybrid

Jihokorejská firma Kia se rozhodla aktualizovat svůj oblíbený rodinný crossover XCeed. Přidali více stylu a interiérové ​​technologie

Technologie, design a aktualizace interiéru tvoří řadu jemných, ale důležitých vylepšení pro oblíbený rodinný crossover Kia XCeed.

Kia XCeed představuje 10 procent celkových prodejů značky ve Velké Británii. Takže není žádným překvapením, že se korejská firma rozhodla aktualizovat svůj velmi prodávaný rodinný crossover pro rok 2022. Přidali více stylu a interiérové ​​technologie, přičemž si ponechala možnost plug-in hybridního pohonu.

Designové úpravy pro nový model XCeed jsou jemné. A do značné míry navazují na ty, které jsme viděli na faceliftovaném hatchbacku Ceed z loňského roku. Výsledkem je, že XCeed obsahuje nové LED světlomety a přepracovanou přední masku. Přičemž také kladli důraz na to, aby vůz vypadal sportovněji.

Sportovní vzhled XCeed

K tomu pomáhá stříbrná kluzná lišta na spodním předním nárazníku plus nové vzduchové clony. Ty vedou vzduch po stranách vozu (umožněné integrací mlhových světlometů do nových skupin světlometů), stejně jako možnost robustních 18palcových slitin. Dále je zde nový, dravější stupeň výbavy GT-Line pro aktualizovaný XCeed.

Vzadu je XCeed vybavený novými, štíhlejšími sdruženými světlomety LED. Zatímco světla jsou zvýšená oproti standardnímu pětidveřovému hatchbacku Ceed. To dodává crossoveru více off-roadový vzhled.

Nová výbava GT-Line dostává podle Kia několik dalších úprav pro ještě sportovnější vzhled. A to s „hranatou“ tygří příďovou mřížkou, sportovnějšími spodními otvory pro přívod vzduchu, bočním obložením, spodním difuzorem v barvě karoserie vzadu a šestiúhelníkovým tvarováním zadních světel.

Interiér vozu XCeed

I uvnitř se nachází několik podstatných změn. I když XCeed nezdědil nastavení se dvěma obrazovkami od Kia, jako jsou nové SUV Niro a Sportage, je vybavený 12,3palcovým digitálním přístrojovým panelem „Supervision“ s konfigurovatelnými motivy spojenými s jízdními režimy vozu. U modelů s vyšší specifikací je spojená s „plovoucím“ 10,25palcovým centrálním dotykovým displejem. Zatímco vozy s nižšími specifikacemi mají osmipalcové nastavení.

Bezdrátové připojení Apple CarPlay a Android Auto jsou zahrnuté spolu s novou funkcí „Sports“. Ta přináší živé výsledky a nejdůležitější momenty do aplikace na centrální dotykové obrazovce. K dispozici jsou také živé služby Kia Connect včetně dopravních dat a informací o parkování v cíli.

Model XCeed podědí panel Kia Multi-Mode, díky čemuž si zachová fyzické ovládací prvky svého předchůdce
Vozy Kia

XCeed také podědí panel Kia Multi-Mode. Takže si zachovává fyzické ovládací prvky svého předchůdce pro audio a klimatizace umístěné těsně pod dotykovou obrazovkou.

Kia tvrdí, že kabina nového XCeed je „celá dokončená ze sofistikovaných materiálů měkkých na dotek se saténovým chromovaným lemem palubní desky. Lem představuje rafinované, luxusní prostředí“. Na čalounění mohou kupující zadat také látku, semiš, imitaci kůže nebo pravou kůži.

Výbava GT-Line obsahuje některé sportovnější prvky interiéru, které odlišují kabinu. Včetně sportovního volantu ve tvaru písmene D, černého obložení stropu, perforované kožené hlavice řadicí páky a sportovnějších sedadel.

Úložné prostory a prostor uvnitř faceliftovaného XCeedu by měly být totožné s jeho předchůdcem. Zatímco zavazadelník o objemu 426 litrů je na svou třídu dobrá velikost. Ta se zvýší na 1 378 litrů se sklopnými zadními sedadly dělenými v poměru 40:20:40. K dispozici je i pohyblivá podlaha zavazadlového prostoru a také chytré elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru.

Pod kapotou

Zatímco nový XCeed se má v Evropě uvést na trh s plně elektrifikovaným pohonným ústrojím, tak nabídka ve Spojeném království bude odpovídat nabídce odcházejícího vozu. To znamená, že nebudeme používat nový mild-hybridní model. Místo toho dostane Velká Británie 1,5litrový přeplňovaný čtyřválcový zážehový motor. Má mít výkon 158 koní a točivým momentem 253 Nm pro zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,7 sekundy ve spojení se standardní šestistupňovou manuální převodovkou.

Chápeme, že časem existuje potenciál, že Spojené království převezme také 1,0litrový přeplňovaný zážehový tříválec Kia o výkonu 118 koní.

XCeed si zachová plug-in hybridní pohonnou jednotku. Ta se skládá z 1,6litrového čtyřválcového zážehového motoru spojeného s 8,9kWh baterií a elektromotoru. A to o celkovém výkonu 139 koní a dojezdu na čistě elektrický pohon 48 km. Nabíjení by mělo trvat dvě hodiny a 15 minut z běžné tříkolíkové zásuvky.

XCeed je jedinou variantou Ceedu, která má na předním zavěšení hydraulické dorazy, které údajně pomáhají zajistit vyhovující jízdu. Pružiny, které jsou o 7 % měkčí než u standardního Ceedu vpředu a o čtyři procenta měkčí vzadu, rovněž přispívají ke zvýšení komfortu. Zatímco nastavení posilovače řízení vyladili tak, aby poskytovalo včasnou počáteční reakci na podněty.

Hmotnost řízení, odezvu na plyn a v případě, že je XCeed vybavený automatickou převodovkou, i odezvu řazení. To vše lze upravit v rámci systému Kia Drive Mode s možností volby Eco, Normal a Sport.

Bezpečnost především

A konečně je tu úroveň nabízených bezpečnostních systémů, kterou byste očekávali od nového rodinného vozu, s řadou pokročilých asistenčních systémů řidiče. Včetně inteligentního tempomatu s navigací, který upravuje rychlost vozu podle limitu. K dispozici jsou obvyklé systémy varování před srážkou a vyhýbání se kolizi. Stejně jako autonomní nouzové brzdění a varování před křižovatkou.

XCeed představuje 51 procent všech prodejů Ceed. Dokonce se stal vozem na prvním místě v nedávném průzkumu spokojenosti zákazníků Driver Power společnosti Auto Express. Takže není překvapením, že značka tento oblíbený model přepracovala.

Vzhledem k nárůstu nabízených technologií počítejte s úměrným zvýšením ceny. Přičemž nový XCeed může po uvedení do prodeje ke konci roku začínat na ceně kolem 720 000 korun (25 000 liber).

Zdroje: autoexpress, Top vozíky