Maserati MC20 Cielo se představí během léta

Italský výrobce luxusních sportovních automobilů v létě představí nový model. Je jím kabriolet MC20 Cielo s přezdívkou „spyder“

Maserati MC20 Cielo je novým kabrioletem italské luxusní značky. Představení nového modelu s motorem uprostřed proběhne v italském městě Modena.

Italská značka ve stopách supervozu Maserati MC20 s pevnou střechou odhalila MC20 Cielo. Jedná se o konvertibilní model „spyder“, který se zakládal na stejném podvozku z uhlíkových vláken.

„Cielo“ v překladu z italštiny znamená „nebe“. Takže MC20 spyder dostal odpovídající přezdívku a připojuje se k řadě se stejnými pokročilými podklady a technologií hnacího ústrojí. Značka říká, že „Cielo zdůrazňuje skutečnost, že je to model oddaný potěšení z jízdy ve volné přírodě. Přičemž si zachovává všechny výsady skutečného supersportovního vozu“.

Maserati MC20 Cielo

Zatímco MC20 Cielo je kabriolet, stejně jako mnoho moderních sportovních vozů, jeho střešní otvor není velký. Svou koncepcí se blíží vrcholu targa, aby si zachoval co největší tuhost karoserie. To znamená, že MC20 Cielo má ve srovnání s kupé minimální hmotnostní postih.

Na rozdíl od všech svých konkurentů se střecha MC20 Cielo skládá ze skládacího skleněného panelu. Ten je vybavený technologií Polymer-Dispersed Liquid Crystal (PDLC). To znamená, že panel může být buď zcela neprůhledný nebo zcela průhledný. Navíc jej lze okamžitě přepínat stisknutím tlačítka.

Podle automobilky Maserati by model MC20 CIelo měl být schopen jet maximální rychlostí 479 km/h
Maserati MC20 Cielo

Střecha se zvedne nebo spustí za 12 sekund a lze ji aktivovat za pohybu rychlostí až 50 km/h. Skládá se do prázdného prostoru za dvoumístným prostorem pro cestující. Tento prostor se skrývá pod víkem paluby z uhlíkových vláken, který nazdobili nadrozměrným trojzubcem Maserati.

Ve dveřích jsou přídavné podélné výztužné tyče a také jednodílný „košíkový“ panel vzadu. Zde je umístěná složená střecha pro zvýšení tuhosti.

Motor a výkon

Podle Francesca Tonona, vedoucího globálního plánování produktů Maserati, značka „dosáhla stejné úrovně výkonu jako kupé MC20, protože se nám podařilo snížit hmotnost navíc na 65 kg“. Udávaná hmotnost MC20 Cielo je 1 540 kg.

MC20 Cielo je poháněné stejnými 3,0 litrovými motory V6 s dvojitým turbodmychadlem „Nettuno.“ Stejně jako kupé, které je vybavené technologií předkomorového zapalování odvozenou od F1. A dále přímým i nepřímým vstřikováním paliva, které poskytuje výkon 621 koní a 730 Nm točivého momentu. Rozpětí je mezi 3 000 a 5 500 ot./min.

Motor V6 je spojený s osmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Ta posílá svůj výkon na zadní nápravu pouze prostřednictvím elektronicky řízeného samosvorného diferenciálu. Díky ovládání startu zrychlí MC20 Cielo z 0-100 km/h za „přibližně 3,0 sekundy“. Ale pokud má odpovídat referenčnímu sprintu kupé, jak se tvrdí, mělo by se to zvládnout za 2,9 sekundy.

Maximální rychlost je ve srovnání s kupé mírně snížená. Ačkoli Maserati stále tvrdí, že maximální rychlost je více než 479 km/h. Koeficient aerodynamického odporu MC20 Cielo se oproti kupé zvyšuje pouze o 0,01 na 0,39 Cd.

Režim odpružení a jízdy

MC20 Cielo sdílí uspořádání zavěšení kol s kupé. Vyznačuje se o něco pevnějšími pružinami a tlumiči, aby odpovídalo nepatrnému nárůstu hmotnosti. Dále MC20 Cielo má dvojitá příčná ramena s adaptivními tlumiči po celém obvodu, posledně jmenované spojené s novým digitálním voličem jízdního režimu vozu. Ten má být součástí modelového kupé MC20 roku 2023. K dispozici je pět jízdních režimů, včetně Wet, GT (výchozí nastavení při startování), Sport, Corsa a ESC Off.

zdroje: autoexpress, Vapol