Polestar 2: Luxusní elektromobil

Polestar 2 měl těžký start. První masově prodávaný produkt elektrické odnože Volva nebyl nijak zvlášť sportovní. Nedokázal na jedno nabití ujet zdaleka tolik jako konkurenční Tesla Model 3, byl stísněný a jezdil bídně. Navíc měl tu nepříjemnost, že se objevil v roce 2020, kdy se svět zabýval COVID krizí. Je jasné, že něco muselo ustoupit. V době, kdy se Polestar chystá uvést na trh svá elektrická SUV 3 a 4 (nemluvě o revidovaném Modelu 3, který číhá na obzoru), se rozhodl vrátit ke svému skromnému sedanu 2 hatchback.

Co je nového u modelu Polestar 2?

U tradičních luxusních kompaktních sedanů se s největší pravděpodobností dočkáte aktualizací zahrnujících facelift, novou výbavu a revizi motoru. Na první pohled to vypadá, že se touto cestou vydal i modernizovaný Polestar 2 2024. S novou přední maskou „SmartZone“, která ukazuje senzory související s asistencí řidiče a s novými koly, to tak prostě vypadá. Pod slupkou však zjistíte, že Polestar dokázal něco, co se nepodařilo žádné automobilce během půlroční modernizace. Základní model 2 se mění z vozu s motorem vpředu a pohonem předních kol na vůz s motorem vzadu a pohonem zadních kol.

Polestar 2

Migraci motorů, provedenou ve jménu potěšení z jízdy, umožnila modulární platforma Geely/Volvo CMA. Tu Polestar 2 sdílí s SUV variantami modelu 2, Volvem C40 a XC40 Recharge. Stejně jako s několika modely Geely a Lynk & Co. Zcela nový motor s permanentními magnety vývojáři spárovali s měniči z karbidu křemíku. Dosahuje výkonu 299 koní a točivého momentu 490 N.m (o 68 koní a 188 N.m více). Ve snaze překonat 480 km dojezdu dostal jednomotorový Polestar 2 také nový akumulátor o kapacitě 82 kWh. Je schopen ujet na jedno nabití až 510 km, přičemž se nabíjí výkonem 205 kW. To stačí na 28 minut 10-80 procentního dobíjení za předpokladu, že narazíte na funkční nabíječku.

Polestar 2 se dvěma motory se také dočkal trochy lásky. K zadnímu motoru se připojuje nový indukční přední motor. Díky volnoběhu pomáhá verzi AWD zachovat si pocit pohonu zadní nápravy nového základního modelu. Navíc s pohonem všech kol, výkonem 421 koní a točivým momentem 742 N.m v sériovém provedení nebo 455 koní u varianty Performance.

O vzhledu

Pokud starý Polestar 2 působil trochu jako Volvo, nový model 2024 se rozhodně blíží spíše BMW. Obě varianty s jedním i dvěma motory působí jako mnohem poutavější vozy než dříve.

Polestar 2 – z boku

Nejzřetelnější rozdíl mezi modelem 2024 a dřívějšími verzemi je v pocitu z řízení. Řízení starých modelů působilo spíše jako u SUV než jako u sportovního sedanu. Při silném zatlačení se vůz uchyloval k terminální nedotáčivosti. Nové varianty 2 Performance s jedním a dvěma motory místo toho působí sportovně a vyváženě. Řízení je odvážené, rychlé a přesné, se skvělou zpětnou vazbou od vozovky. Nastavení řízení u jednomotorových modelů působí o něco organičtěji. Máme podezření, že to způsobuje menší hmotnost vozu na přídi.

Jízda Polestaru 2, která stejně jako u modelů před modernizací hraničí s tvrdostí a třepetavostí bez ohledu na výbavu, se vyplatí i v zatáčkách. Dvojka dobře zvládá svou hmotnost, a když se vrhnete do zatáčky, cítíte jen náznak náklonu jako u Subaru WRX, který snadno zvládnete přidáním plynu.

Polestar 2: Verdikt

A když už jsme u toho, ani jeden z nich vám nevyrazí dech tak, jako Tesla Model 3. Oba jsou však poutavé samy o sobě. Varianta s jedním motorem jednoznačně získává ocenění za největší zlepšení. Namísto boje s řízením točivého momentu při prudkém rozjezdu nový motor s permanentními magnety dává svůj výkon dolů s jistotou a vyrazí z dráhy podobně, jako by to dokázal sportovní sedan s přeplňovaným čtyřválcem. Má však problémy s průjezdem a jeho akcelerační síla výrazně klesá nad 80 km/h. Verze se dvěma motory má širší křivku výkonu a zdá se, že je vždy připravena vyskočit vpřed jemným pohybem pravé nohy. Společnost tvrdí, že dvoumotorové dvoukolky pravidelně odpojují a znovu připojují přední nápravu kvůli efektivitě, ale ať jsme se snažili sebevíc, necítili jsme, že by tento systém fungoval.

Polestar 2 – pohled zezadu

Zbytek paketu Polestar 2 zůstává stejný jako ve verzích před modernizací. Ačkoli je interiér modelu 2 přívětivý pro dospělé, je stále poněkud stísněný. Je to jak kvůli stylově vysokému pásu, tak kvůli páteři baterie. Ta omezuje prostor v interiéru podobně, jako by to dělala převodovka vozu s benzinovým motorem. Chybí mu také odkládací prostory, které mnozí v tomto segmentu očekávají. Do jisté míry to vynahrazuje velkým zavazadlovým prostorem a stylovými povrchovými úpravami.

Aktualizace v polovině cyklu jsou obvykle jen drobné změny, ale Polestar 2 2024 působí jako něco víc. Přeměna základního elektrického sedanu z předního pohonu na zadní pohon zcela změnila pocit z vozu. Upřímně řečeno, je to vůz, který měl Polestar uvést hned na trh. Jedinou otázkou, která nám zůstává na mysli je, zda bude tato modernizace stačit na to, aby dvojka vynikla v poli modernizovaných trojek, nových čtyřek a šestek.

Zdroj: motortrend, Vapol