Loď na vodíkový pohon do konce roku 2023

Společnost Poseidon Marine H2 se sídlem v Sydney uvedla, že angažovala tým mezinárodně uznávaných inženýrů, kteří pomohou vyvinout a postavit loď na vodíkový pohon do třetího čtvrtletí roku 2023.

Poseidon Marine H2 podepsal dohodu s Dynamic Efficiency, jejíž hlavní inženýři, Peter Mastalir a Kevin Morgan, mají jmenování do její rady.

Mají v úmyslu vzít trup stávajícího rekreačního plavidla a předělat jeho vybavení před dokončením řady testů, aby zjistili, jaká technologie je nejvhodnější pro pohon plavidla pomocí vodíku a která bude také škálovatelná napříč trhy.

„Naším cílem číslo jedna se má stát – postavit lepší loď; prostě se stane, že má mít pohon na vodík,“ řekl Mastalir. „Cílem je zajistit, aby měl ekvivalentní provozní dosah, vyžadoval méně údržby a byl levnější než tradiční zdroje paliva, jako je například nafta.“

Poseidon Marine H2, který byl spuštěn v listopadu, je podporován australskou investiční společností Liberty Energy Capital. Ta také stojí za dalším start-upem pro přepravu vodíku, Aviation H2, který také zahájil provoz v listopadu. A který chce vyrobit letadlo na vodík již za 18 měsíců.

loď

Ukázka získávání vodíku z hnědého uhlí

Nízkokalorické hnědé uhlí se zde zplyňuje smícháním s kyslíkem a párou pod vysokými tlaky. Vzniká syntetický plyn skládající se převážně z oxidu uhelnatého (CO) a vodíku. Obě složky se poté oddělují membránou, přičemž se vodík zachycuje a ukládá a CO uvolňuje do vzduchu. Tam se přirozeně spojuje s atomy kyslíku a stává se oxidem uhličitým. Převážná část tohoto uhlíku se má zachytit a uložit. Ale cílem projektu to v současné době není, a to navzdory názvu „bez CO2“. Protože tento proces emituje oxid uhličitý, v plánu má zachytit tento plyn hluboko pod zemí. To proto, aby se emise udržely prakticky na nule. Vytvořili se také plány na využití obnovitelných zdrojů energie k výrobě vodíku rozkladem vody, to aby se vodík nazýval zelený.

Zdroj: thedriven, Vapol.cz