Spalovací a elektromotory – jsou stejné?

Spalovací motor a elektromotor u Maserati

Spalovací a elektromotory někdy vypadají navenek stejně, ale opak je pravdou ve chvíli, kdy se podíváme dovnitř.

Když Maserati představilo své pohledné kupé GranTurismo druhé generace, naše první reakce byla poněkud tlumená až zmatená. „To je nové?“ ptali jsme se na krásný, ale známý design. Tento pocit zmatku se ještě prohloubil, když jsme zjistili, že automobilka bude přesně tento vůz – GT s dlouhou kapotou a krátkou palubou a konvenčním profilem – nabízet ve dvou odlišných konfiguracích pohonných jednotek. Kupující se mohou velkolepě projet v kupé se spalovacím motorem V-6 se dvěma turbodmychadly nebo v modelu s elektromotorem, ale zvenčí byste asi neuhodli, že jsou uvnitř odlišné.

Šéfdesignér Maserati Klaus Busse říká, že tento krok diktovala snaha zachovat tradiční design a dynamické cítění, kterými jsou známí. „Můžeme zachovat nízkou siluetu vozu, protože pod přední sedadla nic neumisťujeme,“ říká k rozhodnutí ohledně umístění elektrických komponentů. Na rozdíl od mnoha konkurentů, kteří do flooru umisťují akumulátory do výšky, zabírá unikátně tvarovaný paket Maserati motorový prostor, tunel převodovky a určitý prostor za zadními sedadly.

Toto uspořádání není jen estetické. „Když máte baterie pod sedadly až úplně venku, pak má vůz tendenci být nedotáčivý, protože na něj působí všechny ty gravitační síly baterií,“ říká Busse. „Když jsou baterie uprostřed, vyhnete se těmto gravitačním silám a zabráníte nedotáčivosti.“

Ačkoli značka plánuje do roku 2030 přejít plně ze spalovacích motorů na elektromotory a nakonec představí pouze provedení BEV, nabídku vozů se dvěma pohonnými jednotkami uvidíme v nabídce i v tomto desetiletí. Stejným způsobem hodlá Maserati elektrifikovat své SUV Grecale.

Jedno vozidlo, více pohonných jednotek

Maserati není v této strategii samo. Po představení divoce stylizovaného modelu i3 pro rok 2014 a zdánlivě plánovaném zavedení samostatných elektromobilů své podznačky změnilo i BMW směr. Stále si sice vyhrazují právo vydat příležitostně jednorázový speciální bateriově-elektrický model. Nicméně základním plánem je pokračovat ve vytváření vozidel – jako je řada 4 Gran Coupe a luxusní sedan řady 7. Tato vozidla mohou být vybavena elektromotorem, plug-in-hybridním nebo spalovacím motorem.

„Věříme, že transformace na elektrifikaci neproběhne ze dne na den,“ říká Domagoj Dukec, šéf designu BMW. Dodává, že značka chce mít jistotu, že zákazníci budou spokojeni jak s nabídkou ICE, tak s nabídkou BEV.

„Pro nás je jediným příslibem, že jízdní charakter BMW bude vždy vysoce dynamický,“ říká Dukec. „Nezáleží na tom, jestli je to diesel nebo benzín; nezáleží na tom, jestli je to plug-in hybrid – bude to dynamické. A pokud je elektrické, bude také dynamické.“ Tato flexibilní strategie umožňuje BMW reagovat na měnící se potřeby trhu a předpisy tím, že podle poptávky vyrobí více nebo méně jakéhokoli pohonného ústrojí. „Vítězem se stane pravděpodobně ten, kdo se této nepředvídatelnosti přizpůsobí,“ říká.

bmw
BMW

Zdá se, že Land Rover jde podobnou cestou. Když společnost odhalila aktuální generaci Range Roveru pro rok 2022, oznámila, že tento luxusní terénní vůz – spolu s dalšími členy rodiny Land Rover – nabídne s tradičním spalovacím motorem, jako plug-in hybrid nebo s elektrickým pohonem, i když ne všechny elektrifikované varianty se zatím objevily v USA.

Plný přechod ze spalovacích motorů na elektromotory

Jaguar, stájový kolega Land Roveru, který se s modelem I-Pace 2019 stal brzkým osvojitelem technologie BEV, se vydává jinou cestou. V tomto desetiletí plánuje přejít na plně elektrickou modelovou řadu a představit řadu zcela nových elektrických produktů.

Také Volvo jde do toho naplno. Značka ukončila vývoj nových pohonných jednotek s vnitřním spalováním a do roku 2030 se zavázala k plné elektrifikaci, přičemž své stávající modely nahradí elektrickými verzemi na baterie. Tento proces začíná elektrickým modelem EX90 z roku 2024, který nakonec nahradí model XC90. „Volvo nikdy nebylo výrobcem známým převážně díky motorům,“ říká Owen Ready, šéf strategického a značkového designu společnosti. „To nám dává dobrou pozici pro tento přechod.“

Možná ještě překvapivější je, že touto cestou se vydává i Cadillac. Oznámila, že nedávno přepracovaný model Escalade je její poslední řadou vozidel s ICE – a právě odhalila nástupce EV, Escalade IQ 2025. Do budoucna budou všechny budoucí Caddy elektrické, stejně jako právě představené SUV Lyriq a flagship sedan Celestiq.

Mercedes se vydá jinou cestou

Luxusní gigant Mercedes se v tomto přechodném desetiletí vydává jinou cestou – nebo spíše dvěma cestami. Vedle rozsáhlé řady modelů s vnitřním pohonem vyvíjí Benz paralelně celou řadu vozů BEV. Sedany tříd S a E se spalovacími motory mají své dvojníky v podobě sedanů EQS a EQE s elektromotory, které společnost postavila na vlastní platformě. „Účelová architektura si zaslouží účel,“ říká Robert Lesnik, šéf designu exteriéru značky. Když mluví o odlišení tradiční tříprostorové konfigurace tradičních vozů Benz a obloukovitého tvaru přídě u elektrických vozů říká: „To znamená, že zvenčí je vidět, že to není jen konvenční nebo známý vůz.“

Podobnou taktiku sledují i masově prodávané značky, jako jsou Honda a Kia. Honda plánuje, že její elektrifikované SUV střední velikosti Prologue a malé cenově dostupné elektromobily (všechny vyvinuté společně s GM) budou koexistovat s modely Pilot a Civic. Kia představila elektrický dvouřadý EV6 a třířadý EV9 vedle podobných modelů Seltos a Telluride. Obě značky mohou pokračovat ve výrobě vozidel s výfukovými plyny i po roce 2030.

V případě Mercedesu společnost plánuje paralelní dráhu pouze do roku 2020, poté značka plánuje přechod na zcela elektrickou modelovou řadu. „Jako zip na bundě. Když ho otevřete, obě strany se roztáhnou,“ vysvětluje Lesnik. „A na konci desetiletí – životního cyklu jednoho vozu – bude všechno elektrické a zip se opět spojí.“

Zdroj: caranddriver, Vapol