Nová nabíječka pro iPhony kvůli pravidlům EU

Nejnovější iPhone Apple 15 bude při svém představení 12. září téměř jistě vybavený nabíječkou USB-C. Doteď produkty Apple používaly Lightning

Nejnovější iPhone Apple 15 bude při svém představení 12. září téměř jistě vybavený novou nabíječkou USB-C. Na rozdíl od konkurentů, včetně Samsungu, telefony firmy v současnosti používají vlastní adaptér Lightning.

Pravidla Evropské Unie a nová nabíječka pro iPhone

Zákon Evropské unie vyžaduje, aby výrobci telefonů do prosince 2024 přijali společné nabíjecí připojení, které má spotřebitelům ušetřit peníze a snížit plýtvání. To znamená, že výrobky Apple začnou používat novou nabíječku.

Většina nových produktů Apple, jako jsou nejnovější iPady, již nabíječku typu USB-C používá, ale firma se proti pravidlu EU ohradila.

Pravidlo EU o společné nabíječce se podle EU vztahuje na celou řadu "malých a středně velkých přenosných elektronických zařízení"
Změny ohledně nabíjení se mají týkat všech produktů Apple

Když se v září 2021 zavedlo používání jednotných nabíječek, řekl zástupce společnosti Apple zpravodajskému serveru BBC News: „Přísná regulace, která nařizuje pouze jeden typ konektoru, inovace spíše dusí, než aby je podporovala. A to ve svém důsledku poškodí spotřebitele v Evropě i na celém světě.“

Adaptéry Lightning na USB-C jsou již k dispozici u jiných značek elektroniky včetně Amazonu. Všechny iPhony od iPhonu 8, který se představil na trhu v roce 2017, podporují bezdrátové nabíjení.

Vzhledem k tomu, že současný iPhone 14 se nyní zdá být posledním zařízením společnosti Apple, které jej výhradně využívá, mohlo by to znamenat začátek konce kabelu Lightning – který se v obchodě Apple prodává.

Změny přijdou s novým iPhonem 15

Není jasné, zda se má jednat o globální změnu produktu. Tedy co se nabíjecích zařízení týká. Je však méně pravděpodobné, že by technologický gigant vyrobil jinou verzi telefonu pouze pro evropský trh. Změny ohledně nabíječek se očekávají v nových zařízeních iPhone 15 a iPhone 15 Pro. Nové produkty se mají představit příští týden na každoroční podzimní akci firmy.

Podle zprávy zpravodajské agentury Bloomberg budou výhody přechodu pro uživatele zahrnovat možnost zákazníků používat jedinou nabíječku pro iPady, Mac a iPhony a také vyšší rychlost stahování.

Pravidlo EU o společné nabíječce se podle EU vztahuje na celou řadu „malých a středně velkých přenosných elektronických zařízení“, a to včetně:

mobilní telefony
tablety
elektronické čtečky
myši a klávesnice
zařízení GPS (globální polohový systém)
sluchátka, náhlavní soupravy a sluchátka do uší
digitální fotoaparáty
kapesní herní konzole
přenosné reproduktory.
Všechna tato zařízení nabíjená pomocí kabelu musí mít port USB typu C, bez ohledu na to, kdo je vyrábí.

Pravidla musí dodržovat i notebooky, ale výrobci mají na provedení změn delší čas. Podle EU to spotřebitelům ušetří „až 250 milionů eur ročně za zbytečné nákupy nabíječek“. Dále se sníží množství 11 000 tun odpadu ročně.

Zdroje: bbc, Vapol