Plovoucí FVE v Rakousku

Dceřiná společnost ECOwind BayWa re a rakouský dodavatel energie EVN dokončili výstavbu plovoucí FVE o výkonu 24,5 MWp v rakouském Grafenwörthu. Tvrdí, že jde o největší takovou instalaci ve střední Evropě.

ECOwind a EVN dokončily plovoucí FVE o výkonu 24,5 MWp v rakouském Grafenwörthu. Tvrdí, že projekt – údajně největší svého druhu ve střední Evropě – se dodal v rekordním čase. Přičemž 45 304 východozápadně orientovaných solárních modulů se instalovalo za pouhých 10 týdnů.

V Grafenwörthu bylo úkolem řídit schvalovací postupy a předpisy pro tuto novou fotovoltaickou aplikaci v Rakousku a zajistit bezpečnou stavbu – což se nám podařilo i při rozdílu hladiny 7 metrů mezi montážní plochou a vodou,“ řekl Johann Janker, generální ředitel ECOwind.

Plovoucí FV systém, který měří přibližně 14 hektarů, se vybudoval na hladině dvou rybníků u bývalé pískovny a štěrkovny. Projekt obsahuje 158 střídačů a 10 plovoucích transformátorů o výkonu 1 800 kVA. Očekává se, že ročně vyrobí 26 700 MWh zelené elektřiny – dost na zásobování asi 7 500 rakouských domácností.

„Plovoucí fotovoltaika má také výhodu vyššího výtěžku elektřiny díky chladicímu efektu vody – což z aplikace činí velmi atraktivní vyhlídku pro vlastníky nevyužívaných vodních ploch, řekl Janker.

ECOwind uvedl, že bude pravidelně provádět výzkum rybí populace a místní fauny vážek, aby zajistil integraci projektu do okolního ekosystému.

Plovoucí FVE v Rakousku
BayWa re instalovala více než 230 MW plovoucích fotovoltaických projektů po celém světě

Projekt plovoucí FVE v Evropě

Projekt je údajně čtvrtou největší plovoucí FV elektrárnou v Evropě spolu se třemi projekty v Nizozemsku – všechny postavila BayWa re. Včetně projektu v Grafenwörthu skupina instalovala celkem 15 plovoucích fotovoltaických projektů s výkonem více než 230 MW po celém světě.

IHS Markit uvádí, že do konce roku 2021 se na celém světě instalovalo 3,4 GW plovoucí fotovoltaické kapacity. Předpovídá, že globální poptávka po plovoucích fotovoltaických elektrárnách dosáhne do roku 2026 až 14 GW. Asi 92 % těchto instalací se pravděpodobně postaví v Asijsko-pacifickém regionu, poháněné příznivými politikami a cíli instalace, říká IHS Markit.

Plovoucí FV je dražší než pozemní solární instalace, ale náklady na pozemky a O&M bývají nižší. V závislosti na lokalitě a technologii může být výkon až o 30 % vyšší než u pozemních fotovoltaických elektráren, ale další inovace v oblasti výzkumu a vývoje jsou považovány za klíčové pro snížení nákladů a neustálý růst plovoucích solárních panelů.

Zdroj: pv-magazine, Vapol