Nová Škoda Octavia nabízí stylistické změny. Značka představuje nový model RS

Pro rok 2024 dorazí nová Škoda Octavia, která s sebou přinese stylistické změny, větší displej a zefektivnění nabídky motorů

V loňském roce se prodalo 191 900 vozů, čímž si Octavia upevnila pozici nejprodávanějšího modelu Škoda. Pro rok 2024 dorazí nová Škoda Octavia, která s sebou přinese stylistické změny, větší displej a zefektivnění nabídky motorů. Česká značka také premiérově představila vlajkový model Škoda Octavia RS, doplněný o praktičtější karoserii kombi a o trochu větší dynamiku.

Vylepšená Škoda Octavia

Nová Škoda Octavia, která je prostornější alternativou k nedávno modernizovanému Volkswagenu Golf, dostala nové maticové LED světlomety. Mají adaptivní neoslňující dálková světla a u nižších výbavových stupňů mají být součástí příplatkové výbavy. U RS však mají být standardem. Verze RS přišla o samostatná spodní světla, která Škoda montovala do nárazníku od faceliftu druhé generace Octavie RS uvedené na trh v roce 2009.

Nová Škoda Octavia, která je prostornější alternativou k nedávno modernizovanému Volkswagenu Golf, dostala nové maticové LED světlomety
Vylepšená Škoda Octavia

Stejná záď se do značné míry přenáší, ačkoli volitelný design zadních světel nyní působí dojmem Audi. Octavia 2024 přichází s osvěženou řadou kol z lehkých slitin o velikosti od 16 do 19 palců, spolu s odvážnými barvami, jako je oranžová Phoenix a zelená Mamba. Písmo používané pro označení značky a modelu dostalo menší úpravy, zatímco logo RS na přední a zadní části je nyní větší.

Změny uvnitř vozu

Kabina je podle očekávání z velké části podobná staršímu modelu, s výjimkou nového informačního a zábavního systému se zvětšenou obrazovkou s úhlopříčkou 13,0 palce. Dokonce i základní režim má nyní 10,0palcový digitální přístrojový štít a dvouzónovou automatickou klimatizaci.

Kabina je podle očekávání z velké části podobná staršímu modelu, s výjimkou nového informačního a zábavního systému se zvětšenou obrazovkou s úhlopříčkou 13,0 palce
Mírnou úpravou prošel i interiér nové Octavie

Škoda aktualizovala možnosti čalounění a potahů, přičemž zachovala ventilovaná a masážní přední sedadla dostupná za příplatek.

Nabídka pohonných ústrojí

V nabídce motorů překvapivě probleskují některé emise, protože v ní není žádná zmínka o plug-in hybridu, přestože Golf eHybrid zůstává. Kromě toho se Octavia RS začne prodávat pouze se zážehovým motorem. To znamená, že 2,0litrový diesel, který se prodával s pohonem předních i všech kol, již není.

Zánik motoru 2.0 TDI ve sportovní verzi není žádným překvapením vzhledem k tomu, jak diesely v Evropě upadly v nemilost. Podle údajů zveřejněných Evropským sdružením výrobců automobilů (ACEA) se loni v Evropě poprvé prodávaly čistě elektrické vozy, a to natolik, že diesely předčily.

V nabídce motorů překvapivě probleskují některé emise, protože v ní není žádná zmínka o plug-in hybridu, přestože Golf eHybrid zůstává
Škoda Octavia 2024

Výkonný diesel je úzce specializovaný model a vzhledem ke zpřísňování emisních předpisů dává konec naftové Octavie RS smysl. Koneckonců, mechanicky příbuzný Golf GTD je také pryč. Škoda neříká ani slovo o plug-in hybridu Octavia RS iV, přestože VW chce i nadále prodávat Golf GTE.

Situace pod kapotou u běžné Octavie

Běžná Octavia přišla o tříválcový motor 1,0 TSI. To znamená, že nabídka nyní začíná větším motorem 1,5 TSI. Čtyřválcová jednotka je k dispozici ve standardní a mild-hybridní konfiguraci a můžete si vybrat buď z výkonů 114 koní, nebo 148 koní.

Neelektrifikované varianty se dodávají se šestistupňovou manuální převodovkou, zatímco ty s 48V technologií dostanou sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovku. Modely 1.5 TSI mají výhradně pohon předních kol.

Nová Škoda Octavia RS

Vlajková loď, Octavia RS s pohonem pouze FWD, používá modernizovaný motor 2.0 TSI, který nyní dosahuje výkonu 261 koní. To je o 20 koní více než u modelu před faceliftem. Jeho výkon se vyrovná novému Golfu GTI a nabízí 370 Nm, což je hodnota točivého momentu, která se nezměnila. Spojkový pedál nikde nenajdete.

Vlajková loď, Octavia RS s pohonem pouze FWD, používá modernizovaný motor 2.0 TSI, který nyní dosahuje výkonu 261 koní
Škoda Octavia RS kombi

Benzinová verze

V roce 2025 se Škoda chystá představit benzinovou verzi s pohonem všech kol a motorem 2.0 TSI o výkonu 201 koní, který prostřednictvím převodovky DSG přenese na obě nápravy. Oproti předchozímu modelu nabízenému s tímto motorem je to nárůst o 13 koní. Točivý moment zůstává stejný, tedy 320 Nm.

Mezitím je stále k dispozici vznětový motor 2.0 TDI s výkonem 114 koní nebo 148 koní. První z nich je spojený s manuální převodovkou, zatímco druhý je pouze automatickou záležitostí, přičemž oba mají pohon FWD.

Do budoucna Škoda upravuje strukturu výbav a prodává Octavii 2024 ve výbavách Essence, Selection, Sportline a RS. Luxusně orientovaná verze Laurin & Klement není k dispozici.

Poslední aktualizace Octavie v éře spalovacích motorů?

Vzhledem k tomu, že VW již oznámil, že příští generace Golfu má být kompletně elektrická, mohli bychom se dočkat poslední aktualizace Octavie v éře spalovacích motorů. Od přechodu pod hlavičku VW Group dodala Škoda více než sedm milionů kusů svého nejoblíbenějšího vozu, a to ve čtyřech generacích. K tomuto číslu můžeme připočítat 360 000 exemplářů původní Octavie s pohonem zadních kol prodaných v letech 1959 až 1971. Elektrický vůz podobný Octavii se má začít prodávat v roce 2026.

Šance, že se Škoda objeví ve Spojených státech, je mizivá
Škoda Octavia kombi

Šance, že se Škoda objeví ve Spojených státech, je mizivá. Bývalý generální ředitel koncernu VW Herbert Diess ji před několika lety totiž vyloučil v rámci AMA (Ask Me Anything) na Redditu.

Je to opravdu škoda, protože Octavia RS Combi by byla v americkém raritním segmentu automobilů vynikajícím univerzálním vozem. Jedná se v podstatě o Golf GTI kombi, ideální do garáže pro jedno auto. VW však prodává dražší Golf R kombi s výkonem 315 koní, pohonem všech kol a převodovkou DSG, ale i ten je v USA zakázaným ovocem.

Zdroje: motor1, Vapol