Semena rostlin zmrazených pro případ nouze

Vstup do Svalbard Global Seed Vault

Semena rostlin ze všech částí světa se ukládají na jednom z nejchladnějších míst na zemi. K 15. výročí nyní přibývají tisíce vzorků.

Globální trezor semen na Špicberkách se jeví starý 15 let. U příležitosti výročí se na letišti Longyearbyen oficiálně zaregistrovaly desítky krabic s novými vzorky semen. Ty v posledních několika dnech dorazily na souostroví na dalekém severu Norska. Mají se uložit v zařízení, které se stalo světovým unikátem.

Svalbard Global Seed Vault, který se nachází na severonorském souostroví Špicberky (Svalbard) poblíž města Longyearbyen, se od svého otevření 26. února 2008 stal něčím jako arktická „Noemova archa pro rozmanitost rostlin“. Semena asi 6 000 druhů rostlin se tam skladují hluboce zmrazená, aby se mohla použít v případě nouze.

,,Životní pojistka ve formě semen, které nasytí svět“

,,Pro nás se Špicberky stávají životní pojistkou, kterou možná nikdy nepoužijeme,“ řekl německé tiskové agentuře Stefan Schmitz, výkonný ředitel World Trust Fund for Crop Diversity, nebo zkráceně Crop Trust, se sídlem v Bonnu. ,,Je to životní pojistka pro krmení světa v 21. století.“

Longyearbyen je nejsevernější místo na zemi; Semena rostlin zmrazených pro případ nouze
Longyearbyen je nejsevernější místo na zemi

Do trezoru se naveze celkem 68 krabic s téměř 20 000 novými vzorky semen. Mezi nimi je kolem 2 750 vzorků z Leibnizova institutu pro genetiku rostlin a výzkum plodin (IPK) v Gaterslebenu v Sasku-Anhaltsku – největší genové banky v Německu. Ale také vzorek lesních jahod, který Institut Julia Kühna z Quedlinburgu (Sasko-Anhaltsko) po Špicberkách poslal. Po uložení bude do trezoru semen uloženo více než 1,2 milionu duplikátů semen z téměř stovky genových bank. Uvedl operační koordinátor Åsmund Asdal v Longyearbyenu. Seed Vault má kapacitu pro 4,5 milionu vzorků.

Pomoc během občanské války v Sýrii

Crop Trust se spolu s norskou vládou a severským zemědělským výzkumným ústavem NordGen stává jedním ze tří provozovatelů trezoru semen. Konečný cíl: zajistit rostlinnou rozmanitost světa a tím i zásobování lidstva potravou pro budoucnost. ,,Sbíráme tam semena, abychom se připravili na všechny možné mimořádné události,“ řekl Schmitz.

Operační koordinátor Asdal
Operační koordinátor Asdal

Například v syrské občanské válce: Mezinárodní výzkumný ústav Icarda již nemohl získat přístup ke své genové bance v Aleppu, ale institut už měl semena ze své sbírky uložená na Svalbardu v roce 2012. ,,Potom jsme byli schopni poslat 116 000 vzorků semen do Icardy v Libanonu a Maroku. Ty byly použity k vytvoření nových jednotek v těchto zemích,“ řekl operační koordinátor Asdal. ,,Je to smutný příběh pro Sýrii, samozřejmě, ale zdá se to vynikající příklad důležitosti trezoru semen.“

Prakticky všechny Seed banky na světě mohou zálohovat své zásoby v Norsku. Tentokrát se poprvé zařadila například semínka z afrického Beninu. Skladují se při minus 18 stupních ve vakuově balených hliníkových sáčcích. Ty se ukládají v krabicích ve třech chlazených komorách, které se chrání před okolním světem.

Zdroj: spiegel, TowPoint