Finsko – vše co potřebujete vědět, než se tam vydáte

Finsko je místo, které si může vysnít dítě s obzvlášť bujnou fantazií, s létajícími soby, skutečným Santou a spoustou sněhu.

Je to místo extrémů. Tmy a světla, krutého mrazu a nevyzpytatelné divočiny. A určitě se zařadí mezi vaše vysněné severské destinace, ať už se přijedete prohánět zmrzlými lesy na saních tažených husky, zatímco vám nad hlavou bliká polární záře v Laponsku, nebo se ubytujete v letní chatě v zázemí na břehu klidného jezera za neutuchajícího letního světla.

Pokud milujete saunu, ticho a přírodu, hodíte se sem. Zde jsou informace, které vám pomohou naplánovat a připravit cestu a zůstat ve Finsku v bezpečí a zdraví.

Plánování cesty do Finska

Zvažte příjezd mimo Helsinky. Helsinky jsou hlavní vstupní branou do země, ale pokud se chystáte do Finska za jiným než městským dobrodružstvím, můžete zvážit přílet na regionální letiště, jako je Rovaniemi (brána do Laponska a Santa HQ) nebo Tampere (brána k jezerům). Jakmile se ocitnete ve Finsku, veřejná doprava je poměrně dobrá a efektivní, vlaky a autobusy spojují velká města a obce. Pokud chcete do divočiny, počítejte s pronájmem auta, protože vzdálenosti jsou obrovské. Na cestu si přibalte pití a občerstvení, protože mezi jednotlivými uzly je jen málo služeb.

Silnice, které se táhnou na sever do Laponska, jsou často prázdné, ale v zimě si budete muset dávat pozor na soby (aplikace Porokello varuje před rizikovými oblastmi, kde dochází ke srážkám se soby) a na led.

Léto pro radovánky, zima pro kouzla

Finsko je příliš velké na to, abyste ho mohli navštívit najednou. Proto si vše pečlivě naplánujte a odolejte pokušení nacpat vše do jednoho výletu.

Říkáte léto? Finové by souhlasili. Po dlouhých, temných, zasněžených zimách přijímají světlejší letní dny se skutečně biologickou naléhavostí. Červen až srpen je skvělým obdobím pro pěší turistiku a kempování v divokých oblastech, jako jsou soby obrostlé bučiny národního parku Urho Kekkonen v severním Laponsku za polárním kruhem. Je to také skvělá doba, kdy můžete naskočit do kajaku a pádlovat po jezerech (je jich 188 000) a mávat tuleňům, zatímco plujete z jednoho nádherného ostrůvku na druhý na Alandských ostrovech v Baltském moři.

V létě se Finové po špičkách vzdalují od světa a vracejí se k přírodě v chatách uprostřed ničeho, z nichž některé jsou zcela mimo dosah elektrické sítě. Dny tráví radostně prazvláštním způsobem: sběrem lesních plodů, koupáním v ledových jezerech, odpočinkem v saunách a nocí pod baldachýnem hvězd. Vyvrcholením je Juhannus, neboli polovina léta na konci června, kdy se rodiny scházejí na pikniky a tancují u ohňů.

Září je ve Finsku klidné a nádherné, lesy se zbarvují do zlata a karmínu a sobi začínají říji. Když v říjnu napadne sníh, v zemi se rozhostí ticho a mnoho památek a hotelů se zavře. Zima však přináší sváteční jiskru a návštěvy Santy na arktickém severu. Jak se dny zkracují, můžete si naplno užít efekt Narnie, jízdu se psím spřežením, jízdu na sněžných skútrech, lyžování a přenocování v ledových hotelech. Pokud budete mít v Laponsku štěstí, uvidíte polární záři (statisticky nejlépe v říjnu, listopadu a březnu).

Polární záře ve Finsku
Polární záře ve Finsku

Ve Finsku ušetříte hlavně na jídle

Finsko není levné, ale existují způsoby, jak snížit náklady a ušetřit pár korun. Udělejte si z oběda hlavní jídlo dne. Proč? Protože v mnoha restauracích a kavárnách se podává výhodný polední bufet, který zahrnuje polévky, saláty a denní speciality. Ve většině velkých měst se také nachází kauppahalli (krytá tržnice), kde si můžete vzít věci na piknik (chléb, sýry, lahůdky, uzené ryby) a občerstvit se v některém ze stánků nebo kaváren s občerstvením.

Kempování je levný způsob cestování. Ve většině kempů najdete chatky k pronájmu i spoustu místa na postavení stanu – bývají však otevřeny pouze od června do srpna. Pokud zvážíte vzdát se teplé sprchy, můžete kempovat na divoko. Skvělá (i když dobrodružná) možnost v zemi se 41 národními parky a téměř nekonečnými rozlohami přírody.

Etiketa ve Finsku

I v centru Helsinek je znát, že Finové touží po prostoru a pohodlí venku a odpočítávají minuty a hodiny, kdy budou moci dát civilizaci vale a utéct na svou chatu (mökki). Způsob jejich oblékání odráží jejich lásku k přírodě. Ležérní, praktické, udržitelné a dobře přizpůsobené extrémům ročních období. Není třeba si balit spoustu luxusního oblečení, zejména pokud míříte za město (jakože nejspíš ano). Místo toho si sbalte volné vrstvy, termo prádlo a pevnou vycházkovou obuv.

Pozdravy ve finském stylu

Polibek na tvář? Ne. Finové jsou národem, který si cení extrémní odtažitosti, a proto jsou při zdravení zdrženlivější. Oční kontakt a podání ruky je zcela standardní, přátelé a rodina se spíše objímají. „Hei“ a „moi“ jsou dva způsoby, jak pozdravit. Když to druhé zopakujete dvakrát („moi moi“), je to zároveň i rozloučení. A nezapomeňte být přesní – Finové jsou vždycky přesní.

Mlčeti zlato.

Staré přísloví „mlčeti zlato“ nezní nikdy tak pravdivě jako ve Finsku. Finové jsou hloubaví a introspektivní, nemají rádi plané řeči. Mlčení je zde málokdy považováno za trapné. Pokud nemáte co říct, je to jen dobře. Často uvidíte přátele společně v sauně, jak mlčí a jsou naprosto spokojení ve své tiché společnosti. Pokud tedy konverzace přirozeně ustane, nemějte pocit, že musíte mezery vyplnit společenskou konverzací.

A pokud plánujete, že si s kamarády v sauně budete živě povídat, rozmyslete si to ještě jednou. Ve Finsku sauna vyžaduje hluboký respekt – legenda dokonce praví, že pokud se budete chovat neskromně, budete muset čelit hněvu saunatonttu neboli saunového skřítka, který by ji mohl vzteky podpálit.

Vyzkoušejte sauna, ale berte ji vážně

Svléknout se do naha, opékat se v sauně vyhřáté na 80 °C, mlátit se březovou metličkou (vasta nebo vihta), která posiluje krevní oběh, a pak se ponořit do ledové díry (avanto) – tak si Finové představují zábavu. Zní to masochisticky? Tato země má 1001 způsobů, jak se otužit, a rituál sauny (vyslovuje se „sah-OO-nah“, nikoli „SAW-nuh“) je jen jedním z nich.

Sauna není ve Finsku luxus: je to způsob života. Svatba, rozvod, narození, úmrtí, nová práce: řekněte si, o jakou životní událost se jedná, a můžete se vsadit, že v ní figuruje sauna. Ve Finsku, kde žije jen 5,5 milionu obyvatel, najdete přibližně tři miliony saun. Finové se zde scházejí, obchodují, vyřizují si účty se světem, odpočívají, meditují a očišťují se. Poznávání umění saunování je oknem do duše země.

Veřejné sauny najdete téměř vždy rozděleny podle pohlaví. Chcete-li se saunovat jako Finové, nejprve se osprchujte, svlékněte se, zachovejte klid, vezměte si ručník na sezení a naberte vodu na kamna, abyste vytvořili voňavé löyly (páru), a dávejte pozor, abyste nestříkali příliš volně. Během 15 minut byste se měli pořádně zapotit – ale nezapomeňte, že to není soutěž. Dělejte si časté přestávky a pijte vodu, abyste se zavodnili.

Přijměte Finskou neobvyklost

Tato izolovaná země extrémů vychovala národ prudce nezávislých a svérázných lidí. Pískový sýr (leipäjuusto), který si namáčíte do kávy, slaná lékořice (salmiakki), plavání v ledu, létající sobi, Mumínci: Finové milují věci, které zbytek světa považuje za… zvláštní. Pokud některou z těchto svérázných institucí pochválíte, možná si tu získáte přátele na celý život. Tato vášeň pro podivné a úžasné věci se rozšiřuje i na bláznivou nabídku akcí, kde se konají mistrovství světa ve všem, od nošení manželky přes hru na leteckou kytaru až po bahenní fotbal.

Ve Finsku očekávejte neočekávatelné
Ve Finsku očekávejte neočekávatelné

Zdraví a bezpečnost ve Finsku

Finsko je ekologické, čisté a svědomité, a proto je zde velmi bezpečno. Přesto se vyplatí mít na paměti několik věcí, abyste zůstali zdraví a spokojení.

Mějte sprej na hmyz

Ačkoli se nejedná o zdravotní riziko, hejna krvežíznivého hmyzu, která se v létě slétají na sever země, mohou být skutečným strašákem. Komáři, písečné mušky, pakomáři a koňské mušky jsou nejzuřivější v červenci, ale po celé léto se musíte vyzbrojit silným repelentem, zejména v okolí jezer a v bažinatých, hustě zalesněných oblastech. V divočině je spousta odlehlých chat, kde můžete přespat s karimatkou a spacákem, ale vzít si s sebou vlastní stan zpravidla poskytuje větší ochranu před komářími bouřemi.

Kromě repelentu si s sebou můžete vzít čepici nebo klobouk proti komárům a cestovní síťku, kterou zakryjete postel nebo poklop stanu, abyste otravné štípance udrželi na uzdě.

Zdravotnictví je na dobré úrovni

Možná za to může vzduch, křišťálově čistá voda, kterou stačí otočit kohoutkem, rozlehlé otevřené prostory, dlouhé lesní túry nebo sauny a ledové koupele, které posilují imunitní systém. Finsko vyzařuje zdraví jako málokteré jiné místo na světě. A země má jednu z nejlepších zdravotnických služeb na světě. Takže pokud onemocníte, budete v těch nejlepších rukou. Stejně jako ve všech severských zemích je úroveň péče mimořádně vysoká a lékaři a zdravotnický personál většinou mluví výborně anglicky.

Na cestách je třeba dbát na specifická očkování, ale i tak se ujistěte, že máte slušné cestovní pojištění, zejména pokud se chystáte na zimní sportovní extravaganci v Laponsku nebo se chystáte vybočit z dobře vyšlapané cesty v divočině národního parku.

Pokud jste občanem EU, Evropského hospodářského prostoru (EHP) nebo Spojeného království, máte nárok na lékařské ošetření v případě nouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) nebo britským průkazem globálního zdravotního pojištění (GHIC), i když budete muset zaplatit denní poplatek nebo poplatek za každé ošetření, jako byste byl Fin. V opačném případě se informujte, zda vaše země nemá reciproční dohodu o bezplatné lékařské péči ve Finsku.

Finsko je divoké
Finsko je divoké

Dávejte pozor ve volné přírode

Za hranicemi měst je Finsko divoké, divoké místo. Stejně jako v případě všech extrémních klimatických podmínek i na arktickém severu hrozí zjevné nebezpečí vystavení se nebezpečí, podchlazení a omrzlin, a když roztaje sníh, řeky mohou být náchylné k povodním. Je samozřejmé, že pokud se chystáte do Laponska v zimě, kdy teploty mohou klesnout až na -30°C, měli byste se na cestu dobře připravit a vybavit se vhodným termo vybavením. Vždy si s sebou vezměte dobrou mapu a kompas. Pokud se chystáte do některého z rozsáhlých národních parků na severu, informujte někoho o svém pobytu.

V lesnaté divočině u ruských hranic na východě země se potulují dravci jako medvědi hnědí a vlci, kteří si však většinou hledí svého a nepředstavují skutečnou hrozbu.

Zdroje: Lonely Planet, TowPoint