Honda Civic 2022 test

Honda má s novým Civicem dost práce, hlavně kvůli dědictví hatchbacku. Existuje již od 70. let – a téměř se všemi jeho předchůdci to byla skvělá jízda.

Honda však změnila svůj vzorec pro model 11. generace a vyřadila své bzučící zážehové motory a ostré manuální převodovky ve prospěch svého nového hybridního systému e:HEV. Slibuje, že vám ušetří malé jmění na účtech za palivo – ale zničila nová elektrifikovaná pohonná jednotka zážitek z jízdy?

Jsem si jistý, že existuje spousta puristů, kteří již odsunuli nejnovější Civic do šrotu, zvláště když porovnáváme vůz s konkurenty, jako je Ford Focus a Volkswagen Golf – oba jsou stále k dispozici s plnou výbavou konvenčního benzínu a dieselových motorů.

Ale poslouchejte nás, protože na nové Hondě Civic je toho hodně pěkného. V lednu 2023 uvedou na trh nový hot hatchback Type R, který bude mít manuální převodovku a pořádný přeplňovaný 2,0litrový benzínový motor.

Honda Civic

Jaký je tento hybridní systém u Hondy Civic?

Připoutejte se, protože to bude technické. Hybridní hnací ústrojí Civicu je variantou systému e:HEV používaného v nejnovějších modelech Jazz a HR-V. Na rozdíl od těchto vozů si zakládá na 2,0litrovém čtyřválcovém benzínovém motoru, který vyvinuli speciálně pro nový Civic.

Na rozdíl od hybridního systému používaného v Toyotě Corolla zde není žádná převodovka. Elektromotor po většinu času tlačí auto, zatímco benzinový motor tiše v pozadí pobrukuje a vyrábí elektřinu. To znamená, že kabina je velmi klidné místo.

Pokud však šlápnete na plyn se stejnou jemností jako dospívající řidič, benzínový motor se rozhoří a pošle sílu na kola. Spojka přímo spojuje motor s předními koly a posílá pohon na asfalt v poměru 1:1.

To znamená, že mezi klikovým hřídelem a předními koly není žádná redukce převodu. Je to jako jízda na jednorychlostním kole – pro zážehový motor je obtížné uvést auto do pohybu nízkou rychlostí, ale mnohem snazší zrychlit, když jedete.

Honda také říká, že systém je velmi efektivní. Civic zvládl 60,1 mpg v kombinovaném cyklu WLTP s emisemi CO2 jen 108 g/km. To se blíží úrovním účinnosti PHEV, což by mělo znamenat, že bude levné udržet ho na silnici.

Jak se řídí?

Vzhledem k tomu, jak je to komplikované, funguje hnací ústrojí Honda e:HEV velmi dobře. Dokáže jet z velmi pomalé až do dálniční rychlosti na elektromotor, což znamená, že jízda je plynulá. A protože motor nepotřebuje vysoké otáčky, aby mohl vyrábět elektřinu, je kabina velmi kultivovaná. Blíží se úroveň klidu pro elektromobily – jediným znatelným hlukem je trochu hučení pneumatik.

Honda Civic

Na rozdíl od Toyoty Corolla zní zážehový motor Civicu docela dobře, když stisknete (i když Honda tomu pomohla trochu umělým hlukem motoru přes reproduktory). A je to rychlé – získáte 181 koní a 258 lb/ft točivého momentu, což je hraniční hodnota na území horkých hatchbacků. Je to určitě dostatečně rychlé, aby předstihlo velmi prodávané verze Focusu a Golfu s výkonem 150 k.

Honda Civic: verdikt

Nová Honda Civic je zábavná, ekonomická, prostorná a dostatečně rychlá na to, co potřebuje. Až se na podzim dostane do Spojeného království, měl by se stát silným konkurentem na trhu rodinných hatchbacků – ale to pouze v případě, že sázkaři přehlédnou vyšší kupní cenu.

Stravte však odpoledne v jednom a brzy uvidíte, kam jdou vaše peníze navíc. Je velmi dobře vybavený a zatraceně lépe postavený než jeho klíčoví rivalové VAG, Volkswagen Golf a SEAT Leon. A co je nejdůležitější, je hezčí než jeho hlavní sparing partner, Toyota Corolla.

Zdroj: carmagazin.co.uk, top-voziky.cz