BirdBlocker představuje řešení ochrany proti ptákům pro střešní FV

Nizozemská společnost nabízející řešení ochrany proti ptákům pro solární instalace rozšiřuje svůj sortiment o trojici nové řady produktů. A to s velkou nadějí, že její podnikání může vzlétnout na komerčních střechách.

Nizozemský BirdBlocker přidal tři nové řady do své řady produktů na ochranu ptáků pro solární instalace. A to včetně nové značky pro správu kabelů. Všechny tři nové přírůstky byly k vidění na výstavě Intersolar na veletrhu v Mnichově.

CableFixPro je nová řada klipů, o kterých BirdBlocker řekl, že lze nainstalovat bez nářadí. Je kompatibilní s tradičními solárními panely a solárními panely s krabicovým rámem. Každá spona se vyrobí z pružinového drátu z nerezové oceli potažené NS, pojme dva 6 – 8 mm kabely, může se pochlubit 10 letou zárukou a prodává se v maloobchodním množství 100 spon v balení. A taky ve velkoobchodním množství 50 balení v krabici. Spony CableFixPro jsou kompatibilní s celou řadou BirdBlocker. A jsou v souladu s evropskými normami IEC a britskými normami pro bezpečnost a výkon.

Paul van der Ven, spolumajitel společnosti BirdBlocker, uvedl, že výrobci solárních panelů začali upřednostňovat rámy s krabicovým designem na krátké straně svých panelů. Což znamená, že stávající kabelové spony, které se připevňují k okraji, se staly nekompatibilními – což vytváří příležitost na trhu. „Náš katalog měřených rámů z roku 2023 ukazuje, že 63 % rámů má krabicový design na krátké straně,“ řekl van der Ven. A dodal, že společnost v roce 2023 měřila solární moduly od 113 značek.

Řešení ochrany proti ptákům pro solární instalace

„Vytvořili jsme systém se třemi různými druhy klipů, jehož výsledkem je systém vedení kabelů. Ten je na jedné straně univerzálně kompatibilní se všemi návrhy rámů panelů, na druhé straně je také kompatibilní se systémy ochrany proti ptákům BirdBlocker,“ řekl.

BirdBlocker představuje řešení ochrany proti ptákům pro střešní FV
Hnízda pod moduly vytvářejí hygienická a požární nebezpečí pro komerční a obytné prostory

BirdBlocker také představil nejnovější iteraci svého řešení ochrany proti ptákům na Intersolar – BirdBlocker BB85. BirdBlocker je plastová zástěna, která se instaluje kolem fotovoltaických modulů, aby zabránila hnízdění ptáků pod solárními moduly. S uvedením BirdBlocker BB85, které se naplánovalo na září 2024, značka představí 85 mm vysokou přepracovanou variantu. Ta zlepšuje kompatibilitu s kovovými, vlnitými a trapézovými střechami, ocelovými palubami a nízkomontážními systémy. Každá varianta v řadě BirdBlocker se vyrobí z černého UV odolného recyklovatelného HDPE plastu, o kterém společnost také tvrdí, že je odolný vůči chladu a teplu.

Náklady závisející na rozvržení instalace

Dříve se produkt BirdBlocker 200 mm používal na kovových, vlnitých a trapézových střechách „s velkým úsilím a odpadním materiálem,“ řekl van der Ven. Spolumajitel BirdBlocker počítá s tím, že tato nová verze by měla otevřít dveře v segmentu C&I. „Vzhledem k tomu, že tento typ zastřešení se často používá v průmyslu i zemědělství, problémům, jako je hygiena – výkaly, plísně, roztoči, klíšťata, bakterie a dokonce viry, jako je ptačí chřipka – se vyhneme tím, že budeme ptáky držet na uzdě,“ řekl. Ptačí hnízda mohou podle van der Vena také představovat nebezpečí požáru, pokud se nacházejí pod fotovoltaickými moduly. Což představuje další vynalézavost pro investice do ochrany.

Pokud jde o ceny, BirdBlocker uvedl, že náklady do značné míry závisí na rozvržení instalace, nicméně společnost uvedla, že pokud by instalátor zahrnoval BirdBlocker s instalací v domácnosti, pravděpodobně by to spotřebitelům přidalo „několik set eur“ k nákladům. Dodatečná montáž se pro spotřebitele obvykle stává dražší, protože vyžaduje zpětnou návštěvu instalatéra, který musí panely odstranit a znovu nainstalovat.

BirdBlocker také provedl estetickou změnu ve své řadě klipů uvedením klipů v krabicovém designu v černé barvě. Klipy měří 30 mm na výšku a 14-18 mm na šířku. A navrhly se tak, aby bezpečně zapadly do systému BirdBlocker.