Peugeot E-5008 – třetí generace modelu 5008 na elektrický a hybridní pohon

Třetí generace Peugeotu 5008 je k dispozici s plně elektrickým pohonem, ale i jako třířadý rodinný tahač s plug-in hybridním uspořádáním

Třetí generace Peugeotu 5008 se zapojuje do již tak přeplněného evropského segmentu SUV více než jedním způsobem. Nový Peugeot E-5008 je k dispozici s plně elektrickým pohonem, ale můžete mít i třířadý rodinný tahač s plug-in hybridním uspořádáním. Alternativně plánuje francouzská značka, která je součástí koncernu Stellantis, prodávat i levnější mild-hybridní model.

Nový model E-5008

Nový model je v podstatě zvětšenou verzí posledního modelu 3008 představeného v roce 2023. Stojí na platformě STLA Medium. Na délku měří 478 cm, na šířku 189 cm a na výšku 169 cm, přičemž rozvor náprav činí 289 cm. Jednou z hlavních výhod oproti Tesle Model Y prodávané v Evropě je dostupnost třetí řady sedadel.

Nový model je v podstatě zvětšenou verzí posledního modelu 3008 představeného v roce 2023
Peugeot E-5008 můžete mít v elektrickém provedení nebo jako plug-in hybrid

Jistě si dovedete představit, že po nasazení všech sedmi sedadel nezbývá mnoho místa pro náklad, ale 257 litrů by mělo stačit na krátké cesty po městě. V pětimístné konfiguraci se objem zavazadlového prostoru zvýší na 747 litrů. Pokud byste potřebovali ještě více, můžete sklopit i druhou řadu sedadel a získat tak obrovský objem 1 812 litrů.

Design nového vozu

Zatímco SUV mají v dnešní době tendenci mít šikmou střechu, nový Peugeot 5008 si zachovává krabicový tvar svého předchůdce, aby maximalizoval vnitřní prostor. Do značné míry zdědil design svého menšího bratra E-3008, doplněný stejným 21palcovým displejem umístěným na vrcholu palubní desky. K dispozici je také 10 přizpůsobitelných dotykových ovladačů, které poskytují zkratky k často používaným funkcím přístupným ze středové konzoly.

Pod kapotou a výkon

Nejdostupnější verzi pohání přeplňovaný benzinový motor o objemu 1,2 litru vybavený 48V technologií. Tento malý tříválcový agregát přenáší výkon 136 koní na přední kola prostřednictvím šestistupňové dvouspojkové automatické převodovky s vestavěným elektromotorem.

Nejdostupnější verzi pohání přeplňovaný benzinový motor o objemu 1,2 litru vybavený 48V technologií

Pokud byste potřebovali více síly, plug-in hybrid kombinuje spalovací motor o výkonu 150 koní s elektromotorem o výkonu 123 koní, takže celkový výkon systému činí 195 koní. Výkon se přenáší přes sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovku. Tento PHEV dokáže ujet více než 80 km na elektrický pohon, než začne benzínový motor dodávat palivo z téměř 60litrové palivové nádrže.

Elektrický Peugeot E-5008

Dále je zde plně elektrický model E-5008 dostupný v několika konfiguracích. Verze s jedním motorem a pohonem předních kol se dodávají s výkonem 210 a 228 koní. Obě verze nabízejí okamžitý točivý moment 254 Nm. Pokud přejdete na model se dvěma motory a pohonem všech kol, kombinovaný výkon činí 318 koní.

Pokud se rozhodnete pro model s pohonem předních kol, Peugeot do něj nainstaluje baterii s kapacitou 73,0 kWh, která vystačí na 500 km. Větší 98,0 kWh akumulátor znamená méně zastávek u dobíjecí stanice, protože dojezd vzroste na 659 km. Verze se dvěma motory a pohonem všech kol dostane větší baterii, ale účinnost se sníží kvůli vyšší pohotovostní hmotnosti vozu.

Baterie s dlouhou zárukou

Tyto baterie mají záruku na osm let nebo 100 000 mil, během nichž Peugeot ujišťuje, že kapacita nabíjení neklesne pod 70 %. Tepelné čerpadlo je součástí standardní výbavy, stejně jako 11kW nabíječka. Na přání si můžete pořídit nabíječku o výkonu 22 kW, přičemž stejnosměrné nabíjení může podporovat až 160 kW. V takovém případě trvá 10 minut, než se do baterie vloží dostatek energie na ujetí 100 km. Půlhodina strávená u nabíjecí stanice doplní baterii z 20 na 80 procent.

Stellantis v posledních letech vyloučil návrat Peugeotu do Severní Ameriky, ale tato platforma STLA Medium bude pravděpodobně základem řady elektrických modelů určených pro USA.

Zdroje: motor1, TowPoint