Peugeot e-3008 2024: Vzhled kupé je odvážný

Nový Peugeot e-3008 odhalili před plánovaným uvedením na trh 12. září. Model odhaluje karoserii kupé-SUV, která se vymyká segmentu, podobnou karoserii jeho sourozence, nové 408. 3008 bude prvním modelem v řadě Peugeot, který má nově aktualizovaný systém infotainmentu i-Cockpit.

Tento systém se časem rozšíří na většinu modelové řady Peugeot. Obsahuje 21 palcový zakřivený panoramatický displej, který se táhne zpoza volantu až do středu palubní desky. K dispozici je také nový digitální přístrojový štít, ambientní LED osvětlení a přepracovaný volant. Ten ovládá několik funkcí interiéru kabiny a nahrazuje tradiční tlačítka.

Blue 2024 Peugeot E-3008 rear quarter driving
Peugeot e-3008

Jinde se také vrací firemní dotykový systém i-Toggle a volič převodovky se přesunul na palubní desku vedle startovacího tlačítka vozu. Model e-3008 bude prvním vozem této značky, který bude sedět na nové střední architektuře STLA Medium Architecture od mateřské společnosti Stellantis. Společnost slibuje skokovou změnu z hlediska výkonu a funkčnosti ve srovnání se staršími platformami skupiny PSA, které v současnosti používají elektromobily Peugeot.

Peugeot uvedl, že e-3008 nabídne výběr ze tří pohonných jednotek, včetně dvoumotorové varianty s pohonem všech čtyř kol. Slíbil také dojezd až 700 km od varianty s největší baterií. Další podrobnosti francouzská firma zveřejní 12. září. Elektrická verze většího Peugeotu 5008 bude na stejné platformě a pravděpodobně se stejnou řadou pohonných jednotek a baterií.

Další podrobnosti o Peugeot e-3008 zatím zůstávají pod pokličkou

Produktový šéf Peugeotu Jerome Micheron slíbil, že nové crossovery budou „zrozené EV“. To znamená, že je navrhnou podle jejich nové architektury specifické pro elektromobily. Zatímco současné elektromobily značky, Peugeot e-208, Peugeot e-308 a Peugeot e-2008 jezdí na upravených verzích ICE-car platforem.

Peugeot e 3008 interior central view
Peugeot e-3008 – interiér

Další podrobnosti zůstávají pod pokličkou. Neočekává se, že by koncept Inception s výkonem 671 koní a 800 km poskytl nějaké skutečné vodítko ohledně budoucího technického složení SUV, která jsou ve svých příslušných segmentech vysoce konkurenceschopná.

Peugeot však již dříve zveřejnil náhled své budoucí modelové řady all-EV. Ta ukazuje, jak bude každý ze sedmi nových vozů do roku 2030 ovlivněn Inception. V této sestavě jsou zahrnuty tři modely ve tvaru SUV a e-3008 je bezpochyby uprostřed z nich, sedící mezi e-2008 a e-5008. Každý z nich bude mít mnohem elegantnější proporce než jeho předchůdce a ponese nápadnou novou vizáž po vzoru Inception, definovanou novou LED interpretací světelného podpisu Peugeotu „dráp“.

e-3008 přesně ukáže, jak Peugeot plánuje přehodnotit koncepci tradičního SUV se zaměřením na aerodynamickou účinnost – a tedy dojezd na jedno nabití.

Šéfka společnosti Linda Jackson zdůraznila, že pronikavá forma Inception poukazuje na potřebu vyhnout se vysokým siluetám s plochým čelem v budoucích sériových vozech a řekla: „Nemyslím si, že by někdo říkal, že SUV zmizí, protože jsou stále stejně populární. Jako vždy, ale všichni hledáme způsoby, jak je udělat aerodynamičtějšími, takže se začnete přesouvat do různých siluet.“

Zdroj: autocar, TowPoint