Perovskit-silikon technologie testovaná v autě

Tým nizozemských univerzitních studentů pod hlavičkou Top Dutch Solar Racing nainstaloval perovskit-silikon křemíkové tandemové články do svého vozidla v 16. ročníku Bridgestone World Solar Challenge. 

Nadcházející závod je šestidenní, 3 000 km dlouhá expedice napříč australským kontinentem, z Darwinu do Adelaide.

Oxford FV, britský vývojář perovskitových solárních technologií, oznámil své partnerství s Top Dutch Solar Racing pro nadcházející Bridgestone World Solar Challenge v Austrálii.

Nizozemský tým řídí vozidlo takzvané třídy Challenger. To omezuje solární fotovoltaickou desku na velikost 4 m2, podle limitů závodních předpisů. „V celém poli solárních panelů je asi 400 tandemových článků,“ řekl Stewart Hooper, manažer Product Realization and Advanced Products, Oxford FV.

Technologie perovskit-silikon testovaná v autě

„Tandemové perovskit-silikon články jsou zakázkové velikosti, vyříznuté z našich běžných výrobních článků velikosti M6,“ řekl Hopper. A dodal, že standardní fotovoltaické články Oxford byly zmenšeny na 100 cm2 pro solární desku vozidla. Navíc, aby se udržela hmotnost pod kontrolou, není pole solárních panelů uzavřeno sklem.

Je to poprvé, co se Oxford FV účastní soutěže. V posledních měsících dosahuje pokroku v efektivitě s heterojunkčními-perovskitovými tandemovými články vyrobenými ve výrobním závodě v Brandenburgu v Německu.

Závodní solární auto z Oxford FV

„Během minulého roku náš tým studoval, jak co nejlépe zachytit sluneční energii pomocí nových inovativních technologií, které nám umožní konkurovat týmům s více než 10 lety zkušeností. Tandemové perovskit-silikon křemíkové solární články od Oxford FV mohou překonat tradiční křemíkové solární články nejméně o 20 % a představují další velký skok vpřed pro solární energii, protože křemíkové články se blíží svým teoretickým limitům,“ řekla Laura de la Fuente Esteban, FV inženýrka společnosti Top Dutch.

Technologie perovskit-silikon testovaná v autě

Bridgeston World Solar Challenge se má konat 20. až 27. října 2023. Do Challenger se přihlásilo 32 účastníků z 18 míst po celém světě. Soutěži v závodu se účastní školy a univerzity z celého světa. Soutěž se naposledy konala v roce 2019. Akce 2021 se zrušila z důvodu omezení cestování během pandemie Covid-19.

Zdroj: pv-magazine, Vapol