Nejšílenější závod New York – Sibiř – Paříž z roku 1908

Nejšílenější závod? Rok 1908, šest aut a 17 000 km z New Yorku do Paříže… přes Sibiř! Představte si začátek 20. století. Auta byla novinkou. Neexistovaly pořádné mapy silnic, semafory, síť čerpacích stanic, odpočívadla, dálnice či motely. A přece se parta šílenců rozhodla závodit z New Yorku do Paříže.

Psal se rok 1908 a většina lidí ještě na vlastní oči auto neviděla. Přesto se na newyorském Times Square 12. února shromáždilo šest aut a čekalo, až odstartuje 169 dní trvající očistec.

Značka Protos reprezentovala Německo, Zust Itálie, tři značky (Motobloc, Sizaire-Naudin a De Dion-Bouton) Francii a Thomas Flyer USA. Poslední jmenovaná automobilka se údajně závodu zúčastnila na popud prezidenta Theodora Roosevela, kterému se nelíbila představa, že by na půdě USA evropské značky neměly konkurenci.

Plán nejšílenějšího závodu

Navrhovaná trasa směřovala přes Aljašku a zamrzlý Beringův průliv na Sibiř a odtud do Moskvy a nakonec Paříže. Realita však byla jiná. Vůz automobilky Thomas Flyer dorazil do San Francisca jako první za něco přes 41 hodin. Šlo o vůbec první zimní přejezd území USA autem. V té době se zbývající konkurenti nacházeli daleko vzadu a Sizaire-Naudin musela kvůli mechanickým problémům dokonce odstoupit.

Nejšílenější závod roku 1908

Thomas Flyer se v San Francisku nalodil a odplul na Aljašku. Tady se zjistilo, že přejezd autem je nemožný, a tak se vrátil do Seattlu, odkud putoval japonským parníkem do Japonska a následně do Ruska. Z Vladivostoku už vyrazily jen tři značky: z Německa, USA a Itálie. Všechny tři francouzská auta selhala.

Sibiř se ukázala být nejšílenější překážkou. Zejména zdejší bažiny zpomalovaly pohyb do takové míry, že se mluvilo o rychlosti v metrech za hodinu. Až v Evropě se cesty zlepšily. Vítězem závodu byl americký Thomas Flyer, který dorazil do Paříže 30. července po překonání 16 700 kilometrů. Německý Protos sice přišel o čtyři dny dříve, dostal však 30denní penalizaci, neboť jel lodí z USA přímo do Ruska (nevstoupil na japonskou pevninu) a část cesty překonal v železničním voze. Italové dorazili v září.

Vítězný šofér George Schuster se vrátil do USA 17. srpna a firma mu přislíbila doživotní zaměstnání. O pět let později však zkrachovala a vítězné auto se dostalo do aukce. Dnes je vystaveno v nevadském Renu v Národním automobilovém muzeu.

Zdroje: autobild.pluska, Vapol