Tesla Solar Roof – inovativní střešní systém

Před třemi lety Tesla uvedla, že očekává instalaci 1 000 solárních střešních polí týdně. Což by v daném časovém období činilo 156 000 solárních střech. Wood Mackenzie však uvádí, že k dnešnímu dni se jich nainstalovalo pouze 3 000. Tesla oznámila svůj produkt Solar Roof s velkou fanfárou již v roce 2016. A před třemi lety společnost uvedla, že má za cíl 1 000 instalací za týden. 

Podle údajů Wood Mackenzie se dosud nainstalovalo pouze asi 3 000 solárních střešních systémů. A to s celkovou kapacitou téměř 30 MW (DC).

Wood Mackenzie poprvé identifikoval instalace solárních střech Tesla pomocí svých vlastních souborů dat na úrovni projektu. A shrnul klíčová zjištění ve zprávě nazvané „Po pěti letech: Nasazení solárních střech Tesla nesplní očekávání“.

„Tesla Solar Roof, inovativní střešní systém vyrobený ze skleněných tašek se zabudovanými fotovoltaickými články, přitáhl značnou pozornost. A to po svém prvním uvedení před několika lety,“ řekl Max Issokson, výzkumný analytik a hlavní autor zprávy. ,,Ale zrnité údaje o instalaci se vždy těžko uchopily, takže se stalo náročné analyzovat růst produktu – až dosud.“

Navzdory deklarovanému cíli Tesly do roku 2020 instalovat 1 000 systémů týdně, analýza Wood Mackenzie ukazuje, že průměrný počet instalací solárních střech za týden byl v roce 2022 pouhých 21. A největším čtvrtletím instalací bylo první čtvrtletí roku 2022, kdy bylo instalováno 32 systémů týdně.

Tesla Solar Roof

Tesla nesplnila očekávání ohledně solární střechy

Při pohledu na celý trh se střešními krytinami ve Spojených státech, který instaluje odhadem 5 milionů střech postavených ročně, měla Tesla podle zprávy v roce 2022 méně než 0,03 % celkového trhu se střešními krytinami.

„Vzhledem k tomu, že solární průmysl v domácnostech neustále roste, řešení solárních zastřešení mají hrát důležitou roli. A to zejména při nabízení flexibility zákazníkům. Ale i alternativ ke konvenčním modulům,“ uzavřel Issokson. ,,Budoucí potenciál solární střechy Tesla má záviset na schopnosti společnosti zjednodušit a zefektivnit instalace a proniknout do širší zákaznické základny.“

Tesla není na trhu solárních zastřešení integrovaných do budov sama. GAF Energy, CertainTeed, SunStyle, Suntegra Solar, Forward a Luma Solar jsou další výrobci, kteří se dostali do hry. Dnes je GAF Energy, přední společnost zabývající se zastřešením obytných domů, se svým produktem Timberline Solar lídrem na trhu v tomto subsektoru. Jeho přibíjitelný solární šindel se oznámil na CES 2022, kde získal ocenění Best of Innovation. To, co odlišuje Timberline od Tesla Solar Roof, je to, že střešní systém přímo integruje solární technologii do tradičních střešních procesů a materiálů, tvrdí Wood Mackenzie.

„Střešní systém Timberline Solar společnosti GAF Energy má lepší pozici pro dosažení širokého přijetí,“ řekl Issokson. „Produkt se rychleji a snadněji instaluje a společnost zaujme zákazníky, když zvažují výměnu střechy.“

Tesla má také těžké časy na trhu rezidenčních solárních instalací. Wood Mackenzie ve svém žebříčku solárních instalací pro rok 2022 uvedl, že Freedom Forever poprvé předstihl Teslu v první trojici rezidenčního trhu. A zajistil si v předchozím roce 4 % amerického trhu. Sunrun a Titan Solar Energy se umístily na prvních dvou místech.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint