Proč navštívit Egypt?

Egyptští faraoni nechali ve třetím století př. n. l. postavit velké pyramidy v Gíze na předměstí Káhiry; nedaleko se brzy otevře Velké egyptské muzeum, výstavní místo pro starožitnosti země v hodnotě jedné miliardy dolarů

Právě objevené mumie a nadcházející otevření muzea trháků stojí za to, proč znovu navštívit a objevit starověkou egyptskou zemi.

Největší archeologické muzeum na světě, Grand Egyptian Museum (GEM), se má otevřít koncem tohoto roku (nebo začátkem roku 2023) mimo Káhiru. Stavba tohoto oslnivého výstaviště poblíž pyramid v Gíze stála více než 23,5 mil. Kč. Má obsahovat velký kus starověkých egyptských artefaktů, včetně pokladů hrobky krále Tutanchamona.

9 m vysoká a 83 tun vážící socha faraona Ramsese II . ze 13. století př. n. l. je hvězdou atrakcí v novém Velkém egyptském muzeu

Muzeum není jedinou atrakcí, která láká turisty zpět do severoafrické země. Mezi nové otevření patří sál mumií v Národním muzeu egyptské civilizace v Káhiře a dvě hrobky v nedaleké Sakkárě. Včetně nově zrestaurované Džoserovy hrobky s labyrintem chodeb pokrytých hieroglyfy. Příslib nového objevu znamená, že počet rezervací výletů do Egypta v některých zemích vzrostl o více než 100 procent.

„Tolik míst se předělává, konzervuje a zachovává,“ říká egyptoložka a průzkumnice Nora Shawki. ,,Dokonce i cesta k pyramidám je plynulejší, protože vás tam dovezou elektrické autobusy, které nabízejí více jídel i služeb.“

Přestože Egypt trpěl během pandemie COVID-19, má robustní turistickou infrastrukturu, díky čemuž se výlety stávají jednodušší, než byste čekali. Zde je to, co byste měli vědět, než vyrazíte. A taky proč navštívit Egypt.

Proč navštívit Egypt? A je bezpečný?

Největším nebezpečím v Egyptě mohou být potíže kvůli podnikání, od ad hoc turistických průvodců těsně před chrámy a hrobkami až po prodavače nabízející „zdarma“ suvenýry a projížďky na velbloudech vedle pyramid v Gíze. Jinak je pouliční kriminalita téměř neslýchaná. ,,Nejrizikovější věc, kterou v Egyptě uděláte, je přecházet naše rušné ulice,“ říká Shawki.

Zatímco teroristické aktivity na Sinajském poloostrově a v Západní poušti znamenají, že americké ministerstvo zahraničí v současné době klasifikuje Egypt pod úrovní 3 nebo doporučení „přehodnotit cestování“, tyto oblasti nejsou blízko typickým turistickým atrakcím včetně Káhiry, Alexandrie, Luxoru a Asuánu..

Jak vidět nejlepší památky?

Egypt je velký – asi dvakrát větší než Francie. Tím pádem potřebujete kombinaci letecké, říční nebo pozemní cesty, abyste viděli Káhiru, Luxor a chrámy na břehu Nilu.

Můžete si půjčit auto, ale nedoporučuje se to. Přestože byly do úprav silnic investovány miliony Kč, značení je nekonzistentní a dopravní zácpy jsou běžné. Některé oblasti, jako je údolí Nilu, vyžadují dokonce bezpečnostní konvoje a vojenské kontrolní body jsou normou. Prohlídky s průvodcem a taxíky jsou nejlepší způsoby, jak se pohybovat; Uber působí také v Káhiře a Alexandrii.

Desetidenní výlet zaměřený na vrcholy starověkého Egypta by mohl zahrnovat čas v Káhiře (pyramidy, muzea), Luxor (Údolí králů, chrám Karnak) a plavbu po Nilu.

Mezi další místa, která stojí za to, proč je navštívit a přidat do svého itineráře, patří letoviska, jako je Sharm El-Sheik u Rudého moře pro potápění a šnorchlování, nebo oázová města, jako je umělecká, na archeologie bohatá Tunis Village (asi dvě hodiny autem z Káhiry).

Co lze v Káhiře vidět kromě pyramid?

Většina cestovatelů začíná v Káhiře, kde řada muzeí poskytuje rychlý kurz egyptské historie. V rozlehlé současné budově navržené tak, aby připomínala starověkou plachetnici, trvalo vybudování Velkého egyptského muzea 20 let a více než 23,5 mil. Kč. V muzeu je více než 100 000 artefaktů včetně 5 000 předmětů z hrobky „krále chlapců“ Tutanchamona.

Zlaté světlo úsvitu osvětluje třídu starověkých egyptských sfing v chrámu Luxor
Avenue of the Sfinges, úsek spojující chrámy Karnak a Luxor, je lemován více než tisíci starověkými sochami skutečných i mýtických zvířat

Egyptské muzeum otevřené od roku 1902 má 100 galerií a více než 170 000 artefaktů. A to včetně zvířecích figurek, pohřebních papyrů a stél zdobených barevnými hieroglyfy. Národní muzeum egyptské civilizace, které debutovalo v roce 2017, pokrývá celou historii Egypta od prehistorických dob až po současnost. Je to nové místo odpočinku staroegyptských královských mumií. Ty se loni s velkou pompou přemístily.

„Ministerstvo pro památky a turistiku vynaložilo fenomenální úsilí, aby otevřelo nová archeologická naleziště a zpřístupnilo starší místa, jako Serapeum v Sakkáře. Ale také podzemní galerie pod Džoserovou stupňovitou pyramidou,“ říká Colleen Darnell. Americká egyptoložka a spoluautorem nadcházejícího Egyptského zlatého páru: Když se stali Achnaton a Nefertiti bohy na Zemi

Největší egyptská archeologická naleziště

Kousek od Káhiry je Sakkára největším archeologickým nalezištěm v zemi a domovem nejstarší pyramidy. Proč toto místo navštívit? Nabízí nové objevy. A to včetně 59 zapečetěných sarkofágů a zdobené hrobky Wahtyeho, velekněze, který zemřel v 5. století před naším letopočtem.

Luxor, 90 minut přímého letu z Káhiry, obsahuje velkolepé chrámy Karnak a Luxor, stejně jako Údolí královen a Údolí králů plné hrobek, včetně oslnivého pohřebního prostoru krále Tuta. 

Nedávno se znovu otevřela luxorská sochami zdobená Avenue of the Sfinges. Ta předvádí desítky let vykopávek a renovací. Potřebujete den nebo dva, abyste to všechno stihli prozkoumat. Luxor je také výchozím bodem pro plavby po Nilu.

Stojí za to rychlý let nebo tříhodinovou jízdu z Asuánu (konec většiny plaveb po Nilu). Proč navštívit a podívat se na chrám ze 13. století před naším letopočtem v Abu Simbel u jezera Násir? Protože chrám vypadá obzvlášť oslnivě během večerní světelné a zvukové show, Kerry Ann Derwin, specialistka na cestování na Blízkém východě z Audley Travel, často ubytuje své klienty v místním penzionu, jako je Eskelah Nubian Ecolodge.

Během egyptské Nové říše (1539-1075 př. n. l.) byli vládci a šlechtici pohřbeni v poušti u Luxoru v Údolí králů; mnoho z 63 objevených hrobek je otevřeno pro prohlídky na rotačním základě, včetně pohřebních komor faraona Tutanchamona

Plavba po egyptském Nilu, ano či ne?

Lodě křižovaly po řece Nil od faraonských dob a dvou až pětidenní plavba vás zavede do starověkých ruin. Ale i do moderního vesnického života. Můžete si rezervovat výlety na říčních člunech, parnících, soukromých jachtách nebo dahabiyas, elegantních dvoustěžňových plachetnicích se čtyřmi až 10 kajutami každý. Mezi Luxorem a Asuánem obvykle jezdí lodě.

,,Jízda po Nilu vám umožní nahlédnout do ,,minulosti a je to také rychlý způsob, proč navštívit a jak vidět mnoho chrámů na břehu řeky,“ říká Shawki. Zajímavostí se zdá i ukázka farem, kde dělníci stále orají pole s voly a uvidíte ptáky, jako například jeřáby a volavky.

Kdy se vydat?

Většina Egypta má pouštní klima, což znamená horké dny a chladnější noci. Nejpohodlnější časy pro návštěvu jsou mezi březnem a červnem nebo začátkem podzimu (konec září až začátek října). „Pokud ale chcete stánky pro sebe, červenec a srpen se zdají skvělé,“ říká Jasmine Padda, egyptská specialistka z Kensington Tours.

Co si vzít na sebe?

V egyptských městech uvidíte ženy oblečené ve všem, od burkin po džíny a tílka. Turisté si na většině míst vystačí se skromným neformálním oblečením. Kdy muži i ženy si musí při návštěvě mešit nebo jiných náboženských míst zakrývat kolena, ramena a hruď. Je dobré si přinést lehký šátek.

Je také téměř vždy slunečno a často horko, takže si přibalte klobouk a opalovací krém s vysokým SPF.

Kde lze zůstat?

V Káhiře existuje řada čtyř a pětihvězdičkových hotelů. Ty se starají o mezinárodní návštěvníky s dobrými bezpečnostními týmy a concierge, kteří mohou nabídnout rady a rezervovat výlety. Nemovitosti (mnoho z řetězců, jako je Hilton a St. Regis) ve čtvrtích Zamalek a Garden City jsou dobře umístěny jak pro prohlídky památek, tak pro bezpečnost. Pro výhledy na pyramidy a nostalgii je Mena House otevřen od 19. století; nyní je zrekonstruován a rozšířen. 

Dvě luxusní historické nemovitosti také lákají cestovatele do Luxoru a Asuánu: Zimní palác Luxor z roku 1905 a Starý katarakt Asuán z roku 1899. Oba nabízejí výzdobu a atmosféru v egyptském stylu a moderní komfort. Menší penziony jsou také možností v těchto menších městech, zejména v núbijských vesnicích kolem Asuánu.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint