Le Mans – na této trati po 70 letech zazářila Škoda Sport

Slyšeli jste o Škodě Sport? Dlouho byla ztracena, nyní po 70 letech opět zářila na trati Le Mans. Škoda Sport se poprvé zúčastnila závodu 24 hodin v Le Mans v roce 1950. Toto české auto si drželo páté místo celkově a druhé místo ve své třídě. Kdoví jako by to dopadlo, nebýt poruchy pojistky ojničního čepu, která ho nakonec po 13 hodinách jízdy ze závodu vyřadila.

Tým z Mladé Boleslavi postavil tento závodní speciál z běžného vozu Škoda 1101 Tudor z roku 1946. Dvousedadlová otevřená karoserie ručně vyrobili z hliníkového plechu.

Čtyřválcový motor o objemu 1,1 litru ze sériového Tudoru o výkonu 32 koní, měl po úpravách 50 koní. Kvůli vytrvalostnímu charakteru závodu bylo na autě provedeno množství úprav. Přibyly dva přídavné světlomety. Rozvor se zvětšil o 180 mm, na kolech byly obuty pneumatiky Michelin.

Škoda Sport v Le Mans

Škoda Sport dosahovala rychlosti 140 km/h s výjimečnou spotřebou 12 litrů na 100 km, díky čemuž byli piloti Václav Bobek a Jaroslav Netušil schopni přejít na jednu nádrž delší úsek, než jejich konkurence. Váha vozidla byla jen 700 kg. A to při plném natankování a se vším nářadím a náhradními součástkami ve vozidle. Při poruše si totiž jezdec musel vystačit jen s tím, co vezl s sebou.

Tým soutěžící v La Mans

Tým Škoda Motorsport se plánoval v příštím roce do soutěže v Le Mans vrátit, ale politická situace mu to nedovolila. Škoda Sport se zúčastnila dalších 80 československých a východoevropských závodů, kde skončila většinou velmi úspěšně. Návrat na francouzskou trať se povedl po 72 letech na akci Le Mans Classic, která se uskutečnila během prvního červencového víkendu.

Vstupenkou na tuto akci v Le Mans, byla minulá účast na 24 hodinových závodech v Le Mans. Soutěžila vozidla vyrobená v letech 1923 až 1981, která absolvovala několik jízd po 43 minut. Za volantem seděl Michal Velebný, který se střídal s kolegou Stanislavem Kafkou. Závodníci absolvovali noční jízdu, ale také start, během kterého musí běžet ke svým autům, nastartovat a vyrazit na trať.

Historický moment u vozu Škoda Sport s legendárním číslem 44 doplňuje i fakt, že pilot Michal Velebný je zároveň vnukem Josefa Velebného, ​​který byl autorem návrhu karoserie. Kromě toho je Michal Velebný i koordinátorem zodpovědným za restaurování a údržbu vozidel ve Škoda Muzeu. Speciál Škoda Sport považovali dlouho za ztracený a právě on byl tím, komu se ho podařilo vypátrat a zrestaurovat.

Co na to Velebný?

„Vůz si během náročného víkendu vystačil s běžnou pečlivou údržbou, vyhnuly se nám větší technické problémy. Pro naše 73leté auto je to úžasný výkon“, řekl Michal Velebný.

Posádka Škoda Sport si kladla za cíl, aby sice pouze vrátila vůz na trať v Le Mans, ale i jejich umístění není zanedbatelné. V celkovém pořadí ve své kategorii skončili na 47. místě ze 74 vozů. Na 43. pozici skončili v pořadí přepočteném podle koeficientu závislého na výkonu a objemu motoru. Vozidlo tedy zažilo úspěšný návrat. Více fotek z akce si můžete prohlédnout v galerii.

Zdroje: autobild.pluska, Vapol