Sopečné erupce na Islandu – Je nyní možné a bezpečné tam cestovat?

Islandská sopka Fagradalsfjall je již několik dní nestabilní, přičemž islandský úřad pro meteorologické služby uvedl, že hrozí erupce

Islandská sopka Fagradalsfjall je již několik dní nestabilní, přičemž islandský úřad pro meteorologické služby uvedl, že hrozí další sopečné erupce.

Stav nouze na Islandu

Islandské úřady vyhlásily stav nouze poté, co stovky malých zemětřesení otřásly poloostrovem Reykjanes. Jedná se o nejlidnatější region ostrovního státu. Tyto malá zemětřesení na některých místech trvají i déle než dva týdny.

Sopka Fagradalsfjall už několik dní hrozí, že vybuchne, uvedl islandský Met Office a dodal, že pravděpodobnost sopečné erupce je vysoká.

Tyto malá zemětřesení na některých místech trvají i déle než dva týdny
Na Islandu trvají malá zemětřesení už dva týdny

Úřady o víkendu evakuovaly téměř 4000 lidí z města ležícího poblíž. Od té doby se mohli jen jednou vrátit, aby si vyzvedli své věci.

Přestože leží pouhých několik kilometrů severně od místa erupce, mezinárodní letiště Keflavik – hlavní mezinárodní letiště Islandu – nebylo uzavřeno a lety stále přilétají a odlétají.

Dojde na Islandu k sopečné erupci?

Seismická aktivita na Islandu začala v oblasti severně od Grindaviku, rybářského města s 3400 lidmi, které se muselo v sobotu evakuovat.

Magmatický koridor pod povrchem se nyní táhne 15 kilometrů od severozápadu města do Atlantského oceánu, podle Agentury civilní ochrany.

V pondělí senzory detekovaly sirný plyn ve vzduchu, což naznačovalo, že tato směs roztavené a poloroztavené horniny se přibližuje k povrchu a hrozí bezprostřední erupce. Lidé se museli okamžitě evakuovat. Od té doby je to však považováno za planý poplach.

Obavy z hrozící erupce znovu vzrostly v úterý v časných ranních hodinách, když nedaleko města Grindavik zasáhlo zemětřesení o síle 4,8 stupně
Po zemětřeseních se objevují na Islandu trhliny

Obavy z hrozící erupce znovu vzrostly v úterý v časných ranních hodinách, když nedaleko města Grindavik zasáhlo zemětřesení o síle 4,8 stupně.

„Největší zemětřesení vznikla tam, pod touto starou řadou kráterů, ale od té doby se magmatický koridor prodlužuje, prochází pod městskou oblastí v Grindavíku a míří ještě dál a k moři,“ profesor geologie Pall Einarrson řekl islandskému RUV.

V Grindaviku a jeho okolí již seismická aktivita způsobila, že se na silnicích a golfových hřištích objevily velké trhliny. Policejní šéf Ulfar Ludviksson místním médiím řekl, že se situace v Grindaviku přes noc zatím nijak nezměnila.

Byly zrušeny lety na Island?

Byly vzneseny obavy z dopadu seismické aktivity a potenciální erupce na cestování. Islandské úřady zvýšily výstrahu pro letectví na oranžovou, což naznačuje zvýšené riziko sopečné erupce.

„Pravděpodobnost sopečné erupce je vysoká a erupce by mohla být možná v časovém horizontu pouhých dnů.“ Varovala Islandská asociace pro pátrací a záchranné akce na svých webových stránkách SafeTravel.

Lety na nedaleké mezinárodní letiště Keflavik však v současnosti stále fungují jako obvykle a přístupové cesty jsou stále otevřené
Lety na Island stále pokračují

Sopečné erupce mohou představovat vážné nebezpečí pro leteckou dopravu. Popel uvolněný do atmosféry totiž může způsobit selhání proudových motorů, poškození systémů řízení letu a snížení viditelnosti.

Lety na nedaleké mezinárodní letiště Keflavik však v současnosti stále fungují jako obvykle a přístupové cesty jsou stále otevřené.

Lety pokračují

Nedošlo ke zrušení ani výraznému zpoždění. Za posledních 48 hodin většina letů přistála na letišti podle plánu.

„Náš letový řád momentálně funguje normálně, ale situaci bedlivě sledujeme. V případě změny chceme přímo kontaktovat zákazníky, abychom jim poradili s jejich lety,“ řekl mluvčí easyJet listu Independent.

Velká erupce na Islandu v dubnu 2010 způsobila rozsáhlé narušení letecké dopravy mezi Evropou a Severní Amerikou. Čtvrt miliardy krychlových metrů sopečného popela, které vyvrhlo do vzduchu, vedlo k tomu, že během osmi dnů se zrušilo více než 100 000 letů.

Pamatujete ještě na sopku Eyjafjallajökull

Přestože panovaly obavy z opakování, sopka Eyjafjallajökull vybuchla za okolností, které přispěly k nesmírné velikosti jejího oblaku popela. Ledovec na jeho vrcholu způsobil, že tající voda rychle ochlazovala lávu a vytvořila drobné částic. Částice se vypustily do vzduchu párou produkovanou při erupci. Ty pak unášely větry směrem do Evropy.

Erupce sopky Fagradalsfjall by se odehrála za velmi odlišných okolností, což by snížilo šance na podobný letový chaos. Za poslední tři roky došlo na poloostrově Reykjanes ke třem erupcím bez dopadu na leteckou dopravu.

„V této fázi není možné přesně určit, zda a kde by se magma mohlo dostat na povrch,“ uvedl islandský meteorologický úřad.

Je bezpečné cestovat na Island?

Britské ministerstvo zahraničí v sobotu aktualizovalo své rady pro cestování po Islandu. Varovalo cestovatele, že sopečná erupce je stále více pravděpodobná.

„Zemětřesení a náznaky sopečné aktivity se na poloostrově Reykjanes, jihozápadně od Reykjavíku, zvýšily nad normální úroveň,“ stojí v oficiálním doporučení.

„Islandské úřady nadále bedlivě monitorují oblast, zejména oblast severozápadně od hory Thorbjörn poblíž elektrárny Svartsengi a Modré laguny. Návštěvníkům se dále doporučuje držet se dál od města Grindavík a okolí.

Irské ministerstvo zahraničních věcí podobně zakazuje cestování do města a varuje, že „návštěvníci Islandu musí vždy dodržovat pokyny a pokyny místních úřadů“.

Ještě než vyrazíte, zkontrolujte si pojištění

Žádná z vlád však nevydala varování o cestování „no-go“ pro Island, což znamená, že letecké společnosti a prázdninové společnosti fungují normálně a cestující, kteří zruší své rezervace, nemají automatický nárok na vrácení peněz.

„Rádi bychom zdůraznili, že pokud současné pokyny FCO zůstanou jen poradní, pojistné krytí zůstane jako obvykle.“ Řekl Jonathan Frankham, generální ředitel cestovní pojišťovny World Nomads.

„Nicméně, pokud přírodní katastrofa, jako je zemětřesení, povodeň nebo sopka, ovlivní vaše cestovní plány a/nebo zraní, musíte zkontrolovat podrobnosti o své pojistce. Například ve World Nomads musíte mít zakoupenou pojistku před těmito mocnými přírodními silami.“

Geotermální lázně Modrá laguna – jedna z největších turistických atrakcí Islandu – dočasně uzavřela 9. listopadu poté, co je zasáhla zemětřesení. Jeho uzavření se prodloužilo do 30. listopadu kvůli pokračujícím geologickým nepokojům. Uzavřené zůstanou také okolní lázně, hotely a restaurace.

Zdroje: euronews, TowPoint