Čtyřnohý robot má za úkol odhánět divokou zvěř od letiště

Čtyřnohý robot přezdívaný Aurora může být převlečený za lišku nebo kojota, aby odháněl divokou zvěř od ranvejí

Čtyřnohý robot může být převlečený také za lišku nebo kojota, aby odháněl divokou zvěř od ranvejí. Bezhlavý čtyřnohý robot by měl sloužit k ochraně divoké zvěře na jednom z amerických letišť.

Velikostí by se měl podobat labradorovi a měl by vypadat jako kojot nebo liška. Jeho hlavním úkolem je odhánění stěhovavých ptáků a dalších zvířat.

Robot Aurora pro letiště na Aljašce

Aljašské ministerstvo dopravy a veřejných zařízení pojmenovalo nového robota Aurora. Dále uvedlo, že se poprvé objeví na letišti ve Fairbanks. Jde o druhé největší letiště ve státě Aljaška. Hlavní cíl je „zvýšit a rozšířit bezpečnost a provoz“, informoval deník Anchorage Daily News.

Ministerstvo dopravy zveřejnilo video, na kterém robot šplhá po skalách, stoupá po schodech a dělá něco jako tanec, přičemž bliká zelenými světly.

Tyto taneční dovednosti se poprvé využijí letos na podzim během sezóny stěhovavých ptáků, kdy má Aurora napodobovat pohyby dravců, aby zabránila ptákům a dalším volně žijícím živočichům usadit se v blízkosti náletových ploch letadel.

Zachrání čtyřnohý robot ptáky před nárazem letadla?

Aurora by měla každou hodinu hlídkovat ve venkovním prostoru poblíž přistávací dráhy, aby zabránila škodlivým střetům letadel s volně žijícími živočichy, uvedl Ryan Marlow, programový manažer z odboru dopravy. Robot se dá převléknout za kojota nebo lišku výměnou vyměnitelných panelů, řekl.

„Aurora musí vypadat jako predátor. To umožní vyvolat určitou reakci u volně žijících zvířat, aniž bychom museli použít jiné prostředky,“ řekl Marlow minulý týden zákonodárcům.

Dále Marlow uvedl, že agentura se rozhodla nepoužít zvířecí kožešinu, aby se ujistila, že Aurora zůstane vodotěsná.

Robot namísto dronů a prasat

Nápad použít robota přišel poté, co úředníci zamítli plán použít létající drony, které by rozprašovaly repelent obsahující hroznovou šťávu.

V 90. letech minulého století úředníci vypouštěli na jezero poblíž letiště v Anchorage prasata v naději, že sežerou vejce vodního ptactva v blízkosti přistávacích ploch letadel.

Během zkušebního období ve Fairbanks se také musí zjistit, jak účinný odstrašující prostředek by Aurora mohla být pro větší zvířata, a jak by na robota reagovali losi a medvědi, řekl Marlow novinám Anchorage.

Čtyřnohý umělý pomocník

„Fairbanks se stalo lídrem v zemi, pokud jde o zmírňování dopadů na volně žijící zvířata pomocí Aurory. Několik letišť po celé zemi zavedlo roboty pro různé úkoly, jako je úklid, bezpečnostní hlídky a obsluha zákazníků,“ uvedla mluvčí agentury Danielle Tessenová v e-mailu pro agenturu Associated Press.

Na Aljašce se v současné době používají týmy služby pro ochranu přírody. Tyto týmy plaší ptáky a další volně žijící zvířata od přistávacích drah hlasitými zvuky, někdy vydávanými paintballovými pistolemi.

Proč jsou na letištích potřeba plašičky divoké zvěře?

Podle databáze Federálního úřadu pro letectví došlo v loňském roce k 92 zásahům zvěří v blízkosti letišť na Aljašce. Z toho 10 jen ve Fairbanks.

Většina střetů neměla za následek žádné škody na letadle, ale podle Marlowa se mohou tato setkání prodražit. Nebezpečí nastává zejména v těch vzácných případech, kdy ptáka vtáhne motor, což může způsobit havárii.

V roce 1995 se na letecké základně Elmendorf v Anchorage zřítilo letadlo AWACS, když narazilo do hejna hus, a zahynulo 24 lidí.

Možný plán do budoucna a cena čtyřnohého hlídače

Pokud se test osvědčí, mohla by podle Marlowa agentura vyslat podobné roboty na menší letiště na Aljašce. Mohlo by to být nákladově efektivnější než najímání lidských odstrašovacích týmů.

Aurora, kterou lze ovládat od stolu, z počítače nebo podle automatického plánu, bude mít vždy u sebe lidského manipulátora, řekl. Dokáže se pohybovat v dešti nebo sněhu.

Robotický pes od společnosti Boston Dynamics stál přibližně 70 000 dolarů (1 658 000 korun).