XTF: Mění téma nákladních automobilů

Řekněte, jste šikovní s klíčem? Myslíte si, že Ford F-150 Raptor by byl skvělý náklaďák, jen kdyby měl lepší odpružení? Máte asi 25 000 dolarů (cca 580 tis. Kč) v hotovosti navíc a Ford F-150 z poslední generace? Pak má pro vás Factory Five Racing ideální projekt. XTF, její nejnovější kit, přemění sériový F-150 na něco, s čím byste mohli dojet do Ensenady a zúčastnit se příštího závodu Baja 1000. Nevíme v jaké třídě by se umístil. Nicméně na to máte spoustu času, zatímco přemýšlíte, co udělat se sériovým rámem F-150. Protože ten už potřebovat nebudete.

Předchozí nabídky Factory Five se řídily osvědčenou praxí stavebnicových aut. Kdy se z dárcovského hardwaru sériového vozu postavilo něco úplně jiného. Například se použily vnitřnosti Subaru WRX k vytvoření modelu 818 nebo díly Corvette k oživení supersportu GTM. XTF se liší tím, že začínáte s F-150 a končíte s F-150, i když s nově nabytými terénními superschopnostmi. To vyžaduje stavbu vozu od rámu nahoru.

factory five racing xtf
XTF

Vypadá drsně, zdvihy zavěšení jako u trofejního náklaďáku, uspokojení z toho, že jste si ho postavili sami.

Pokud vaše představa o správném odpružení znamená 40 cm zdvihu vpředu a 51 cm vzadu, sériový rám Fordu není dostatečně široký ani pevný. Pro srovnání, Raptor R zvládá 33 cm zdvihu vpředu a 36 cm vzadu. Proto je ústředním prvkem sady XTF zcela nový trubkový rám, který nahrazuje sériový žebřinový rám. Factory Five tvrdí, že její rám váží o 50 kg více než položka Ford. Je téměř dvakrát pevnější, protože používá celkem 100 m trubek. Instalace nemusí být tak náročná, jak byste očekávali, vzhledem k tomu, že kabina modelu F-150 z roku 2015 a novější je samostatná jednotka. Odšroubujte ji, odpojte kabelové svazky a vytáhněte ji pomocí zvedáku nebo zvedáku motoru. Kabina je vodotěsná, takže zájemce o XTF, který má málo místa, ji může nechat venku a pracovat na rámu a zavěšení v garáži.

Sada za 24 990 dolarů (cca 600 000 Kč) patří do čtyřkolek F-150 z let 2015-20 s motorem V-8 o objemu 5,0 litru nebo přeplňovaným motorem V-6 o objemu 3,5 litru. U novějších vozů došlo ke změnám, kvůli kterým je sada Factory Five nekompatibilní. Potřebujete kabinu pro posádku s 1,7 metrovým lůžkem a 98 litrovou palivovou nádrží. A ano, ideálním předsériovým vozem by pravděpodobně byla běžná kabina s pohonem dvou kol a osmiválcem. Nicméně Factory Five chtěla navrhnout kit podle vozu, který si lidé skutečně kupují. Tento první hotový XTF totiž vychází z běžného 3,5 litrového EcoBoostu Lariat, který kdysi dávno sjížděl z linky v Dearbornu jako pěkný rodinný náklaďák. Teď je trochu jiný.

XTF vs. Raptor R

Na první pohled byste si XTF mohli splést s Raptorem R s rozšířenými blatníky a 37 palcovými pneumatikami. Ale po více než zběžném pohledu vás prozradí trubkový rám, jehož svařované mřížky vykukují zpod blatníků a vedou zpět ke čtyřprvkovému zadnímu zavěšení s vinutými pružinami a vysokými tlumiči Fox s dálkově ovládanými nádržemi. Lůžko je hliníkové a u tohoto vozu ho z větší části vyplňuje volitelná náhradní pneumatika. Tyto laminátové blatníky patří k výbavě a nafukují XTF do zívající šířky 2280 mm, což je o tři palce více než u Raptoru R. V důsledku toho jsou kapota, mřížka chladiče a zadní dveře také díly Factory Five.

Za 6990 dolarů (160 000 Kč) máte k dispozici komponenty karoserie v čirém laku z uhlíkových vláken. To by v případě, že zůstanou nenalakované, nemuselo být tak daleko od nákladů na lakování laminátových panelů kabiny. (Příďový panel je bez ohledu na to z uhlíkových vláken.) Mezi další volitelné prvky patří zadní protiprokluzová tyč a tažný paket. Ten zahrnuje víc než jen závěsné zařízení a přináší popruhy omezující nápravu a Panhardovu tyč, která zkrotí torzní zadní zavěšení během tažení.

factory five xtf 3 5 ecoboost
Factory Five XTF

XTF: Slabší stránky

Neobratná šířka, vyšší hmotnost, útrapy při stavbě svépomocí. Díly z uhlíkových vláken ubírají 17 kg. To pomáhá kompenzovat nárůst hmotnosti o 190 kg, který jsme zaznamenali oproti podobně vybavenému modelu F-150 s kabinou posádky z roku 2017 a stejným pohonným ústrojím. Vůz Factory Five váží 2930 kg. Z toho 65 kg připadá na masivní sestavu rezervního kola a jeho uchycení v loži. Není tedy překvapením, že XTF na drag stripu o něco zaostalo za sériovým vozem, dokonce i s mírným naladěním, které přidalo asi 60 koní. Zaznamenalo čas 5,9 sekundy na stovku, což je o 0,2 sekundy méně než u vozu pro nákup potravin.

Čelní plocha Factory Five o velikosti stadionu se projeví při vyšších rychlostech. Půl kilometru trvá 14,8 sekundy při rychlosti 140 km/h oproti 14,3 sekundy u sériového vozu při rychlosti 155 km/h. XTF však neměl problém vytvořit dostatečnou atmosféru, aby se dostal k omezovači maximální rychlosti 176 km/h. Měli bychom poznamenat, že naše testy zrychlení neprovádíme přes pole poseté volně položenými škvárovými bloky, ale kdybychom to udělali, jsme si docela jistí, že by XTF bylo ve výrazné výhodě.

Abychom XTF skutečně vyzkoušeli v terénu, vydali jsme se ze sídla společnosti Factory Five ve Warehamu ve státě Massachusetts do rallye školy týmu O’Neil v Daltonu ve státě New Hampshire. Během více než 320 km jízdy po dálnici se vůz ukázal jako schopný křižník po silnici v duchu Raptoru.

Velké bočnice pneumatik a zdvihy odpružení zajišťují pohodlnou jízdu. Sériový interiér si zachovává tovární prvky (odvětrávaná sedadla, panoramatická střecha) a kultivovanost. S nainstalovaným zadním stabilizátorem je vůz na vozovce civilní, ačkoli terénní 37 palcové pneumatiky Toyo Open Country M/T přispívají k výsledku 0,70 g na smykové ploše a zastavení na 61 m z rychlosti 110 km/h za hodinu. Po ručním odpojení zadního stabilizátoru je vůz schopen extrémního kloubového pohybu náprav v terénu, jak jsme brzy zjistili.

V hlavní roli šířka

Hlavní výzvou, jak na silnici, tak v lese, je jeho šířka. Pokud vás zajímalo, jak široká jsou parkovací místa na ulici v Portsmouthu ve státě New Hampshire, ukázalo se, že mají jen o něco méně než 2,28 m. Na stezce jsou asi jedinou překážkou, která XTF zastaví, dva stromy vzdálené od sebe 2,26 m.

factory five racing xtf
Factory Five

Chtěli jsme procvičit zdvih odpružení Slinky na schodech. Svěřili jsme XTF do rukou rallye jezdce Wyatta Knoxe a řekli mu, aby vůz nasměroval k nejbližšímu skoku. Po určité aklimatizaci na prašném skidpadu a slalomové trati nasměroval truck do kopce ke strmému hřebenu. Je navržený tak, aby poslal rallyové vozy na nízkou oběžnou dráhu. Jenže rallyové vozy nemají 51 centimetrů zdvihu odpružení a místo letu se odpružení XTF roztáhlo do maximálního poklesu, jako když se kočka drží látkové pohovky, a přední styčné plochy sotva okusily denní světlo. „No, normálně je to skok,“ řekl Knox.

Tam jsme zmařili. Zamířili jsme do bahnité díry speciálně navržené tak, aby zkřížila nápravy a dostala pneumatiky do vzduchu. Trénovali jsme řidiče, jak se vypořádat s touto konkrétní terénní situací. Až na to, že XTF opět odmítlo hrát podle pravidel, nacpalo zadní pneumatiku na horní straně pod blatník a spodní stranu zavěsilo nemožně daleko do vyjeté koleje, aby udrželo kontakt se zemí. Kdyby byla zadní náprava výmluvnější, obhajovala by svou tezi o moderním srovnání patriarchální monarchie s americkým pohraničím, jehož příkladem je King Ranch.

Jste zruční? V tom případě je pro váš XTF zajímavou nabídkou!

Pokud máte potřebné mechanické dovednosti, je sada XTF zajímavou nabídkou. Za cenu přibližně stejnou jako u Raptoru si můžete postavit vůz s mnohem divočejším vzhledem a schopnostmi. A to při zachování sériové výbavy interiéru Ford a spolehlivosti pohonné jednotky. (Najmutí někoho, kdo ho postaví, vás pravděpodobně vyjde na téměř 20 tisíc dolarů (půl milionu Kč). A až přijde čas na registraci, pojištění nebo financování vozu, bude to prostě F-150 s továrním VIN, a ne podomácku postavený kit car. Raptory jsou samozřejmě vylepšené i pod kapotou. Ale snadné úpravy jsou k mání – tento vůz EcoBoost obsahoval nízkoretenční sání a výfuk, které mu dodaly soundtrack Fordu GT, a Factory Five už staví vůz s přeplňovaným osmiválcem, aby zjistila, co se stane, když se do party přidá zhruba 700 koní.

Pro malé výrobce, kteří hledají mezeru, je součástí nebezpečí to, že by se některý OEM výrobce mohl rozhodnout realizovat stejný koncept na tovární výrobní lince. Jeep Gladiator zabil AEV Brute a vlastní GTM od Factory Five bylo uzurpováno, když GM konečně postavilo Corvette s motorem uprostřed. XTF však posouvá koncept pouštního závodního vozu dál, než kam se kdy dostal nebo pravděpodobně dostane. Ford ho nevyrobí. Ale vy ano.

Zdroj: caranddriver, Vapol