150 000 let starý zub řeší záhady Denisovy

V jeskyni v Laosu našli vědci zub (stoličku) Denisova. Objev vyplňuje mezeru v lidském rodokmenu.

Objev třenového zubu vyvolal v archeologickém světě rozruch: fosílie nalezená v jeskyni v Laosu pochází od dívky patřící k prehistorickému druhu Denisova a je stará 150 000 let. Nález je senzací, protože dokazuje, že Denisovani žili také v jihovýchodní Asii, uvádí studie, která byla zveřejněna v časopise Nature Communications. Dosud se jevily náznaky jejich rozšíření co se týká nalezu pouze na Sibiři a v Tibetu.

150 000 let starý zub

Zub v Laosu ukazuje, že denisovani se stávali aktivní v různých klimatických podmínkách a měli schopnost se odpovídajícím způsobem přizpůsobit. Existuje také možnost, že pravěký druh velmi pravděpodobně žil v blízkosti jiných lidí, například neandrtálců.

První muž Denisova se objevil teprve před několika lety. V roce 2008 od něj ruští vědci na jihu Sibiře našli úlomek kosti prstu a zubů. Od té doby se vědci snaží o pravěkém člověku dozvědět více.

Umístění jeskyně, kde byl zub nalezen
Umístění jeskyně, kde byl zub nalezen

Denisovani jsou vzdálenou sesterskou skupinou neandrtálců. Podle vědců se Denisova oddělila od ostatních lidských populací asi před dvěma miliony let a vyvinula se nezávisle na nich. Zatímco neandrtálci žili především v Evropě a západní Asii, lidé Denisova migrovali přes východní Asii. Možná žili ve středoasijském pohoří Altaj ještě před asi 40 000 lety. Pro kontext: neandrtálci vymřeli asi před 30 000 lety.

Jeskyně plná vyhynulých savců

To, že se badatelům dosud podařilo objevit tak málo nálezů tajemného pravěkého člověka, se děje i tím, že se fosilie lépe drží v chladných a suchých podmínkách než v teplých a vlhkých.

V roce 2018 při hledání kostí a zubů lidí Denisova narazili archeologové pod vedením Laury Shackelford z University of Illinois na jeskyni v severním Laosu. Bylo tam hodně kostí. Pocházeli hlavně ze savců, jako prasata, jeleni a zakrslí sloni.

Pak ale vědci našli pod horou kostí také stoličku. To bylo nápadné, rychle se ukázalo, že jde o lidský zub – ale ne obyčejný. Po srovnání v laboratoři se rychle ukázalo, že zub je vlastně lidský.

Z chemického složení zubu však nelze dělat závěry o konkrétní skupině lidí. Mohlo by se tedy teoreticky jednat i o zub neandrtálce. Autoři studie však tvrdí, že tvar a velikost ostatních fosilií Denisova je velmi podobná.

Vědci už měli podezření, že tito pravěcí lidé žili v této oblasti. Ale nyní o tom existuje „hmatatelný důkaz“.

Zdroj: spiegel, Vapol