Citroën Relay Back to Back: Dvouhlavá dodávka dává smysl

Užitková vozidla nejsou nijak zvlášť zajímavá. To však neplatí o dvouhlavé dodávce Citroen Relay s názvem Back to Back

Užitková vozidla nejsou nijak zvlášť zajímavá, ale tohle není typický pracovní kůň. Citroën Relay je značkovou verzí Fiatu Ducato a prodává se v neobvyklé konfiguraci. Nazývá se příznačně Back to Back, a přestože může vypadat jako rychlý experiment ve Photoshopu jen tak pro radost, skutečně dává smysl. Pojďme se podívat na to, proč tedy.

Dvouhlavá dodávka Relay Back to Back

Dvouhlavá dodávka se objevila na britských stránkách Citroënu pro užitková vozidla. Myšlenkou vozu Citroën Relay Back to Back má být snížení výrobních a přepravních nákladů. Dodávky jsou sešroubované na dočasné konstrukci a jsou šité na míru externím firmám, které vyrábějí obytné vozy, karavany nebo jiné typy speciálních vozidel, například pro vyprošťovací nebo záchranné služby.

Výrobní náklady se snižují, protože Citroen staví dodávky bez nutnosti přidávat obvyklou zadní část podvozku s kabinou
Dvouhlavá dodávka Citroën Relay Back to Back

Výrobní náklady se snižují, protože Citroën staví dodávky bez nutnosti přidávat obvyklou zadní část podvozku s kabinou. Snižují se i výdaje na přepravu, protože Relay Back to Back zabírá méně místa než dva samostatné užitkové vozy Relay Chassis Cab. Protože dodávky mají pohon předních kol, není třeba se po převzetí zbavovat žádných hnacích hřídelí.

Větší svoboda při stavbě vlastních zadních částí

Podniky mají také větší svobodu při stavbě vlastních zadních částí, aniž by se musely podřizovat zadní části podvozku s kabinou dodávané automobilkou. Snížení složitosti nejen snižuje náklady, ale také omezuje plýtvání.

Společnosti, které vyrábějí vozidla na bázi podvozku s kabinou, se již nemusí zabývat podvozkem s kabinou z výroby a mohou rovnou přejít k montáži vlastních zadních nástavců.

Příbuzný model Boxer Back to Back

Ačkoli to může vypadat divně, je to situace výhodná pro všechny. Další značka od koncernu Stellantis – Peugeot, dělá totéž s mechanicky příbuzným modelem Boxer Back to Back. Tyto modely mají samozřejmě vlastní motory, převodovky, VIN a kdovíco ještě. Jsou to prakticky dvě dodávky spojené v příslovečném kyčelním kloubu pouze během přepravy.

Cena

Oba modely Back to Back mají identickou startovací cenu 36 018 liber (1 042 000 korun). Tak co, líbil by se Vám tento dvouhlavý vůz?