Grecale Folgore se stává mainstreamovým elektromobilem

Maserati se poprvé zapojilo do revoluce elektromobilů s modelem GranTurismo Folgore, svým znovuzrozeným GT vylepšeným o prvky ze závodního programu automobilky Formula E. V jeho technickém průkazu nalezneme následující specifikace: baterie ve tvaru psí kosti pro co nejnižší těžiště, tři motory, které se roztočí na 17 500 otáček za minutu, měniče na bázi karbidu křemíku, zrychlení na stovku za údajných 2,7 sekundy a maximální rychlost 323 kilometrů za hodinu. A přestože si Grecale vystačí s výkonem 818 koní, je připraven dodat až 1206 koní, jakmile budou k dispozici robustnější vysoce výkonné baterie. Již nyní dosahuje točivého momentu 1343 N.m.

Kompaktní SUV Grecale od Maserati se zase prodává s heslem „každodenní výjimečnost“. Ať už je poháněn spalovacím motorem, nebo v tomto případě bateriově-elektrickým pohonem ve výbavě Grecale Folgore. Ono „každodenní“ označuje jídlo bližší základnímu pokrmu než pětihvězdičková pochoutka GranTurismo Folgore.

Každý, kdo navštívil dobrou italskou restauraci, ví, že správný šéfkuchař dokáže i z tak zemitého základního jídla, jako je vepřové ragú na polentě, udělat molto insigne zážitek.

Grecale Folgore

EV statistiky Grecale Folgore

U modelu Grecale Folgore inženýři přepracovali půdorys tak, aby se do něj vešla baterie ve stylu skateboardu. Balíček se skládá z 33 modulů. 29 rozložených do plochého obdélníku, čtyři na úrovni nad ním, skryté za zadním sedadlem. Protože inženýři věděli, že chtějí, aby rozměry interiéru elektromobilu odpovídaly rozměrům SUV s benzinovým motorem a zároveň byla zachována jeho aerodynamická účinnost, snížili podlahu, místo aby ji zvýšili. Světlá výška ICE Grecale 21 cm se ve Folgore mění na 17 cm a střecha Folgore je o 1 cm blíže k zemi.

Přepracované složky modelu Grecale Folgore ve srovnání s GranTurismo začínají u baterie. 83,0kWh paket výkonného kupé je vybaven lithium-iontovými články od LG, které napájejí 800 voltovou architekturu. Zatímco paket Grecale Folgore o kapacitě 96,0 kWh je napájen lithium-iontovými články od CATL, které elektrifikují 400 voltovou architekturu. Tři motory modelu GranTurismo vyrábí společnost Marelli Motori podle návrhu Maserati. Dva motory modelu Grecale pocházejí od společnosti Jing-Jin Electric (JJE). Točí se podstatně pomaleji než motory GranTurismo a v měničích nenajdete žádný efektní karbid křemíku. Oba motory dohromady dosahují výkonu 550 koní a točivého momentu 815 N.m, který je rovnoměrně rozdělený mezi přední a zadní nápravu.

Je nabízen v jedné výbavě, ale za to má špičkové rychlonabíjení

Maserati odhaduje maximální evropský dojezd podle WLTP na 500 km. Špičkové rychlonabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 150 kilowattů doplní akumulátor z 20 na 80 procent za údajných 29 minut. Po připojení do nejvýkonnější zásuvky Level 2 obnoví palubní nabíječka o výkonu 22,0 kW dojezd 160 km za hodinu.

Zrychlení z klidu na 100 kilometrů za hodinu trvá podle Maserati 4,1 sekundy. Maximální rychlost je omezena na 220 km za hodinu. Nejlepšího výkonu nebo dojezdu si však užijete pouze v případě, že zvolíte vhodnou výbavu.

Grecale Folgore pořídíme v jediné výbavě, čímž se model ICE obejde bez divizí GT, Modena a Trofeo. Maximální dojezd vyžaduje 19 palcová kola, ale ta v USA nedostanete. Jsme omezeni na 20 nebo 21 palcová kola na celoročních pneumatikách Pirelli Scorpion Zero nebo letních pneumatikách Pirelli P Zero Elect. U 21 palcových kol s poněkud zdobnějším a méně aerodynamickým designem klesne dojezd na odhadovaných 425 km podle WLTP. U 20palcových kol se dojezd pohybuje mezi touto hodnotou a 500 kilometry. Maserati uvedlo, že rozdíl v dojezdu mezi 19 a 20 palcovými koly bude menší než rozdíl mezi 19 a 21 palcovými koly. A to kvůli shodné konstrukci menších kol. Odhadujeme, že podle EPA ujedou dvacetipalce 410 km a jednadvacetipalce 360 km.

Vybíráme ze čtyř jízdních režimů – Offroad, Max Range, GT a Sport. Pouze Sport uvolňuje plný výkon Grecale, kruhový ukazatel Thrust na levé straně digitálního přístrojového panelu běží na 100 %. V režimu GT (výchozí nastavení) se na nápravy dostane pouze 80 % výkonu. V režimu Max Range je to 75 %, které klesnou na 50 %, pokud aktivujete omezovač výkonu.

Změny oproti spalovacímu motoru Grecale

Kromě pohonného ústrojí je zbytek ve skutečnosti stejný jako Grecale poháněný spalovacím motorem, který známe od loňského roku. Folgore se téměř neliší od tlumeného, svalnatého vzhledu verze ICE. Mřížka chladiče běžného Grecalu má svislé lamely, zatímco Folgore má místo nich štíhlé oválné výřezy. Pevné panely ohraničené držáky v barvě karoserie nahrazují přední boční vstupy standardního modelu. A Folgore přirozeně nemá výfuky. Vložky zadního difuzoru zakrývají dva reproduktory, které vytvářejí předepsané zvuky varující chodce před blížícím se elektromobilem.

V interiéru kopíruje EV design a rozměry svého sourozence s ICE. Namísto pádel na volantu ovládajících převodovku se jimi ovládají čtyři stupně rekuperace (vybíhání, pocitové brzdění spalovacím motorem, rekuperace 0,14 g a rekuperace 0,21 g). Informační a zábavní systém přidává folio stránek specifických pro elektromobily. Econyl, recyklovaný nylon vyráběný z rybích sítí, dodává materiál pro střed sedadel standardních křesel Folgore, čalouněných imitací kůže Feeltek. Látku zdobí vzory inspirované italským architektem Pierem Luigim Nervim. Ačkoli sedadla lze objednat v celokožené hovězí kůži, aby ladila s přístrojovou deskou, která je vždy potažena prošívanými kůžemi.

Grecale – interiér

Očekává se, že cena elektrického Grecalu se bude pohybovat těsně nad hranicí 100 000 USD (2,3 milionu Kč). Cena verze s benzinovým motorem začíná na 69 995 USD (1,6 milionu Kč).

Jízda s vozem

Když se na něj zatlačí, Folgore zahraje vysoké tóny jako Grecale Trofeo, a v několika ohledech i vyšší tóny. Výkon 523 koní a 621 N.m modelu Trofeo jsou výkony Folgore, přičemž přidaná síla elektromobilu je nutná k přemístění jeho vyšší hmotnosti. Baterie Folgore o hmotnosti 675 kg zvyšuje pohotovostní hmotnost na udávaných 2750 kg. Což je podle vah Maserati zhruba o 500 kg více než u modelu Grecale Trofeo.

Jak jsme se přesvědčili u jiných SUV, bez ohledu na zdroje pohonu, čarodějné schopnosti moderního ladění odpružení negují tendence k příručnosti. Řízení působí méně křečovitě než u Trofea, nízko položená hmotnost přirozeně tlumí drobné nedostatky na silnici, standardní vzduchové pružiny a adaptivní tlumiče jsou více než schopné plynule přenášet velkou hmotnost. Jízdu na 21 palcových kolech narušovaly pouze ostré nerovnosti a výmoly.

Trofeo zrychlí na 100 km/h údajně za 3,8 sekundy, zatímco Folgore za 4,1 sekundy. Dokonce i při nastavení výkonu na 75 % Max Range Folgore předvádí přesvědčivé zrychlení. V režimu GT nebo Sport se cestující musí držet předmětů v kabině, které nechtějí, aby letěly k zadnímu oknu.

Produkovaný zvuk v režimu Sport není náš šálek kávy

Během 200 kilometrové cesty po italské Apulii byl jedinou kyselou poznámkou Folgore jeho produkovaný zvuk v režimu Sport. V ostatních režimech jsou syntetické zvuky tlumené, aby ve městě nevadily, a při dálniční rychlosti je přehlušuje hluk z jízdy. Výraznější skladba v režimu Sport, s deklarovanou hlasitostí o tři decibely vyšší, občas postrádá harmonii při zrychlování a zpomalování, při jízdě pak balancuje na hranici dunění. Zvuk lze ztišit, ale ne vypnout. Je možné, že budoucí aktualizace over-the-air by mohla zvukový doprovod upravit nebo umožnit jeho úplné vypnutí. Pro možnost tichého interiéru už máme zvednutou ruku.

Jinak je Folgore příjemně tichý díky opatřením, jako je dvojitá vrstva izolace na částech elektromotoru způsobujících hluk a akustická laminovaná okna. A pneumatiky Pirelli P Zero v kabině nezaznamenaly téměř žádný šepot, což je přínosem ve srovnání s letními pneumatikami Bridgestone Potenza Sport modelu Trofeo, které se na všech typech vozovek, kromě těch nejlaskavějších, neubrání rozruchu.

Maserati nechce Grecale Folgore charakterizovat jako elektrickou verzi Grecale Trofeo s dvakrát přeplňovaným motorem V6. Folgore možná nekváká jako jeho bratranec Trofeo, ale ve všech podstatných ohledech je Grecale Folgore stejně vzrušující jízdou. A spousta skutečných kachen, jako Muscovy a Cayuga, také nekváká.