Hydraulická čisticí řešení pro pozemní elektrárny

Čisticí roztok hyCLEANER solarROBOT pro střešní aplikace

Francouzský AX Solar Robot představil dvě bezbateriová, hydraulicky poháněná čisticí řešení pro pozemní fotovoltaické elektrárny. Distribuuje také modulární bateriové řešení vhodné pro střešní instalace.

AX Solar Robot, francouzský specialista na čištění PV, nabízí dvě nová hydraulicky poháněná řešení pro pozemní solární instalace.

„Technologie za nimi je 100% mechanická a hydraulická. Vodu musíte natlakovat čerpadlem, což umožňuje našim zákazníkům zůstat v provozu celý den bez výměny baterií, jako je to u jiných robotických řešení nabízených na trhu,“ říká Grégoire Demeestere, zodpovědný za vývoj ve společnosti AX Solar Robot. ,,Protože se jedná o 100% mechanické řešení, údržba a podpora se zdají jasně usnadněny.“

WetSlider, který se poprvé uvedl na Intersolar Europe v říjnu 2021, je čistič vyhrazený pro sledování 1P. S naklápěcí kapacitou +/- 50 stupňů společnost tvrdí, že není nutné přerušovat sledování během čištění. Jeho trakční kolečka lze ručně nastavit na přesný rozměr rámů solárních modulů a lze je osadit moduly s celkovou výškou od 1 570 mm do 2 130 mm.

Robot měří 2 610 mm x 725 mm x 335 mm pro kartáč o průměru 2 150 mm a váží 51 kg. Jeho hydromotor pracuje při minimálním tlaku 60 barů a spotřebuje 0,25 litru vody na metr čtvereční při standardní rychlosti čištění 18,85 metru za minutu.

Pracující roboti

„Efektivní čištění lze zajistit v řadách až do délky 450 m a se dvěma roboty pracujícími paralelně na stejném čerpadle,“ uvedla společnost. ,,To představuje čisticí kapacitu až 3 MW za den bez omezení baterie, což umožňuje nepřetržitý provoz.“

Hydraulická čisticí řešení pro pozemní solární elektrárny
Řešení pro robotické čištění PV WetSlider

WetSlider XL doplňuje nabídku společnosti, protože umožňuje čištění stolů o délce až 6,5 metru. Jeho patentovaná architektura přináší možnost vertikálního posunu kartáčového systému podél stolů. Produkt bude podle společnosti dostupný na trhu do konce roku 2022.

„Toto řešení přináší větší flexibilitu díky jedinečné dvojité úpravě,“ řekl Demeestere. „Robota můžete přizpůsobit velikosti panelu a druhý posuvný rám můžete přizpůsobit velikosti stolu. Takže jeden jediný nástroj se může použít k obsluze více fotovoltaických operací se stejnou velikostí kartáče, přičemž se zabrání degradaci terénu a zjednoduší se logistické úvahy ve srovnání se systémy namontovanými na vozidlech.

Obě verze robota vyrábí společnost ve francouzském Lille a mají distribuci po celém světě. AX Solar Robot je také výhradním distributorem nového solárního ROBOTA hyCLEANER ve Francii, který byl vyvinut německým TG hyLIFT. Modulární čisticí řešení napájené z baterie přichází s funkcí automatického řízení a asistenčním systémem řízení. Je vhodný pro střešní, přístřešky, pozemní a plovoucí instalace.

Robot měří 575 mm x 685 mm x 270 mm. Lze jej použít na svazích od 0 stupňů do 45 stupňů. Řešení má čisticí kapacitu 1 100 metrů čtverečních za hodinu až 2 400 metrů čtverečních za hodinu. A má napájení 36 V iontovou baterií, maximálně 42 V.

Zdroj: pv-magazine, Vapol