Nový FW44 je nyní měkčí a vyšší od země

Technický ředitel Grove vysvětluje, proč se vzdal konceptu krátkých břich a přešel na šikmé strany ve stylu Red Bull vylepšeným novým FW44: Nezkopírovali to, protože chtěli nejprve pochopit změny. ,,Trvalo deset závodů, než jsme viděli nový balíček.“ ,,Toto se jeví jako nové auto, protože seznam nových dílů se zdá delší než ten starý.“ Francouzský inženýr je přesvědčen, že nyní se jeví více prostoru pro vývoj.

Williams také přivezl na Red Bull Ring vylepšený FW44, ačkoli ten, který debutoval na Silverstone, se zapletl do mnohonásobného karambolu havárie v Guanyu Zhou, kdy Alex Albon narazil do zdi, než ho zasáhly další dva vozy.

Přesto se týmu Grove podařilo přestavět vůz, který se má prohánět na trati pro volný trénink na GP Rakouska. Velké zadostiučinění pro technického ředitele Francoise Xaviera Demaisona, který opustil koncept krátkých břich ve stylu Mercedesu, aby sledoval orientaci se šikmými boky.

Zde je vyvinutý Williams FW44, který debutoval v Silverstone s Albonem
Zde je vyvinutý Williams FW44, který debutoval v Silverstone s Albonem

Francouzský inženýr vysvětluje, co vedlo ke změně filozofie v závodění…
„Je snadné říci, viděli jsme, že náš koncept byl příliš komplikovaný: byl založen hlavně na vytvoření aerodynamického zatížení s velmi nízkou světlou výškou, abychom vyzkoušeli ten přízemní efekt, o kterém všichni mluví. Možná jsme se tímto směrem dostatečně neposunuli, ale uvědomili jsme si, že nejsme na správné cestě.“ A to s novým FW44.

„Jakmile jsme zkusili auto snížit, měli jsme problémy vzadu a jezdci si stěžovali na nestabilitu, tak jsme jeli opačným směrem.“ Podívali se, kam šli ostatní, ale nechtěli jen kopírovat bez pochopení nových konceptů. Proto jsme se s novinkami dostali až do desátého závodu v kalendáři.

François-Xavier Demaison, technický ředitel Williamsu
François-Xavier Demaison, technický ředitel Williamsu

Šikmé strany ve stylu Red Bull

Dá se říci, že jde po všech stránkách o podstatně novou jednosedačku?
„Opravdu to můžeme nazvat novým autem, protože seznam dílů, který jsme vedli, je mnohem kratší než díly, které jsme změnili! Vůz okamžitě ukázal lepší rovnováhu, zejména v zatáčkách. Díky čemuž se zdál okamžitě rychlejší, i když ještě nevyjadřoval aerodynamickou zátěž, kterou bychom si přáli.“

Williams FW44, detail nově navržené kapoty, po přesunutí chladičů již ne na střechu
Williams FW44, detail nově navržené kapoty, po přesunutí chladičů již ne na střechu

Zavrhli jste poněkud extrémní koncept břicha…
„Naše koncepce nebyla taková… běžná na startovním roštu. Takže jsme šli v řadě ostatních, protože vám umožňuje uvažovat o měkčím voze s vyšší světlou výškou. A viděli jsme, že v pomalém úseku se mnoho neztrácí kvůli nedostatečné mechanické přilnavosti nebo aerodynamické zátěži… “. To je orientace Red Bullu se šikmými boky.

Stručně řečeno FW44, Williams odmítl břicha Mercedes ve snaze změnit sezónu. A pokusit se osvobodit se z posledního místa v mistrovství světa konstruktérů …

Zdroj: motosport, Vapol