Nové Fiat Panda SUV s možností elektrického pohonu

Fiat plánuje uvést sérii vozidel vycházejících z konceptu Centoventi – včetně nového kompaktního „SUV Panda“.

Fiat Panda SUV

Nové elektrovozy

Fiat plánuje nový produkt, a tím jsou cenově dostupné elektrovozy. Přijdou na trh v průběhu příštích pěti let. Italská značka uvede řadu 500 a další praktická vozidla založena na konceptu Centoventi jako klíčové pilíře svého růstu v rámci Stellantis.

Generální ředitel Fiatu Olivier Francois nedávno řekl, že tato strategie změní dogma jeho společnosti. Řada 500 nabídne stylově zaměřené portfolio značky. Nadcházející modely založené na Centoventi se odprostí od svižného stylu ve prospěch naprosté praktičnosti. Tato nová řada aut bude za přijatelnou cenu. Zahrne podobné výrobní náklady a stejně robustní charakter jako původní Panda z 80. let. Zatím nabídnou „Panda supermini“ a „Panda SUV“ – ale další připravují.

Přímo Francoise říká, že nová řada Fiatu bude mít dva pilíře – postavené na řadě 500 a konceptu Centoventi. Neupřesnil však, zda budou mít vlastní označení. Navrhl, že větší modely ovlivněné Pandou, by mohly používat klasické odznaky Fiat. Francois nám nastínil své nápady pro pojmenování svého základního modelu založeného na Centoventi a řekl: „Nyní je jisté, že mám možnost vymyslet nové jméno nebo se napojit na nějaké legendární jméno z minulosti. Přikláním se spíše k tomu druhému, protože máme dobré reakce od spousty spokojených zákazníků.

„Takže udělám B-segment (supermini) a pak to bude nové Punto? Bude to super Panda? Nevím. To zjistíme. Co je však důležité, a to zaručuji, na první pohled poznáte, že se jedná o Fiat. Dokonce i bez odznaku nebo značky.“

„Punto“, o kterém se Francois zmiňuje výše, by mohlo být hranaté supermini, ale jméno by také mohlo odkazovat na „Panda SUV“, které se stalo rozšířením původního konceptu Centoventi. Toto vozidlo poskytne Fiatu praktičtější formu na příští 500X a v podstatě náhradu za nemilované 500L MPV.

Jak budou vypadat?

„Panda supermini“ bude robustní, krabicovitý městský vůz – je to nejbližší věc, kterou Fiat uvede na trh, následovat ho bude současná Panda. Poté představí alespoň jeden vylepšený model. Využije pravděpodobně stejný vzor Stellantis CMP jako nová sesterská značka Fiat, kterou Peugeot používá pod hatchbacky 208 a 308.

Fiat již pro svou továrnu Tichy v Polsku navrhl zatím blíže nespecifikované malé SUV. Rok 2023 je rok, kdy Francois očekává, že začnou uvádět nová vozidla.

Očekává se, že model představený v letošním roce, se bude vyrábět společně s SUV baby Alfa a také s malým Jeepem. Všechny tři vozy by využívaly firemní platformy CMP a e-CMP, aby nabízely výběr zážehového nebo elektrického pohonu.

Zdroj: Autoexpress, Towpoint