V Kataru je unikátní stadion z kontejnerů a jde rozebrat

Katar letos hostí Mistrovství světa ve fotbale. Při této příležitosti vznikla nová hřiště, z nichž jedno je velmi neobvyklé. Stadion 974 je poskládán z 974 přepravních kontejnerů, a proto jakmile soutěž skončí, bude se moci celý rozebrat. Tvůrci se inspirovali legem.

Stadion stojí nedaleko přístavu v Dauhá a nabízí asi 40 tisíc míst k sezení. Tvoří ho ocelová konstrukce, zbytek jsou zmíněné přepravní kontejnery. Budovu tak lze rozložit a případně postavit jinde nebo ji přetvořit na několik menších stadionů, uvádí server Daily Mail.

stadion v Kataru z kontejnerů

Stadion 974 v Kataru navrhla španělská architektonická firma Fenwick Iribarren. Inspirací byla nejznámější stavebnice světa. Důvodem, proč tvůrci zvolili právě přepravní kontejnery, bylo snížení nákladů, ale také udržitelnost. Značně se totiž snížilo množství vygenerovaných materiálů a odpadu.

„Považujeme tento inovativní prostor za něco, co naprosto mění pravidla hry pro budoucí velké události. Je to skvělý příklad toho, jaký významný odkaz mistrovství zanechá,“ míní Hassan al-Thavádí, hlavní tajemník organizace, která zodpovídá za přípravu infrastruktury před fotbalovým pohárem.

Pro mistrovství světa vzniklo celkem osm stadionů po celém Kataru. Ostatní jsou nicméně už tradičnější stavby. Přesto však zaujmou neotřelým designem, například vlnitými střechami.

Katar, plným názvem Stát Katar, je emirát v jihozápadní části Perského zálivu v západní Asii. Země se nachází na Katarském poloostrově, vybíhajícím z většího Arabského poloostrova do Perského zálivu. Na jihu hraničí v délce 60 km se Saúdskou Arábií, zbylé strany jsou obklopeny mořem, přičemž na západě leží v sousedství Kataru malý ostrovní stát Bahrajn.

Zdroj: Novinky.cz, Vapol.cz