Biosložky v pohonných hmotách jsou u konce

biosložky

Čeští motoristé se po letech možná opět vrátí k benzínu a naftě bez povinných biosložek. Podle českého premiéra to zlevní palivo a na polích zůstane více místa k pěstování potřebných potravin. Informace, že Češi končí s biosložkami však pobouřila producenty řepky olejné. Problém je však i jinde, při současné legislativě by šlo o protiprávní krok. V řadě čeká i změna legislativy.

Česká vláda oznámila, že ruší povinnost přimíchávat do benzinu i nafty povinnou biosložku. Výsledkem snahy by měly být nižší výsledné ceny paliv. A také údajně více ploch zemědělské půdy pro pšenici. Český ministr financí přitom doplnil, že se nejedná o dočasné, ale o trvalé řešení a biosložky z paliv zmizí nadobro. Ekologický přínos biosložek v palivech je prý sporný. „Vydělává na tom jen pár firem,“ přilil svým prohlášením olej do ohně český premiér Petr Fiala.

Proti prohlášení vlády se okamžitě zvedla vlna nevole a odmítavých postojů. Český ministr průmyslu Jozef Síkela uvedl, že konečný finanční efekt tohoto opatření by byl prakticky nulový. „Chybějící biosložku v palivech bychom museli okamžitě povinně nahradit jinou přísadou, což by ceny paliv hned opět zvýšilo,“ uvedl Síkela. Narážel tím na aktuálně platný Zákon o ochraně ovzduší, podle něhož mají distributoři povinnost snižovat emise z prodávaných paliv.

biosložky paliv
Zlevní pohonné hmoty díky omezení biosložky?

Biosložky jen tak nezmizí

„I když nám stát řekne, že biosložku přimíchávat nemusíme, stejně ji přimíchávat nakonec budeme,“ říká Ivan Indráček, předseda Unie nezávislých pretrolejářů ČR. Pokud by totiž biosložku nepřimíchali a zároveň nenahradili jinou, dražší příměsí snižující emise z prodávaných paliv, porušili by tím aktuálně platný zákon. Upozornil, že kýženého efektu dosáhneme, pokud se zbavením povinnosti přimíchávat biosložky přijde i zrušení povinnosti snižovat emise z prodávaných paliv. V takovém případě by podle Indráčka mohl litr paliva zlevnit v průměru o 1,5 – 2 Kč.

S Indráčkem souhlasí i Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu. „Tímto rozhodnutím vlády se neruší zákon o snižování emisí oxidu uhličitého, takže pokud bychom od biopaliv odstoupili, hrozili by nám sankce“, řekl Loula. Potřebnou novelu zákona by proto mělo brzy předložit české Ministerstvo životního prostředí.

V Čechách jsou největším dodavatelem biosložek do paliv společnosti ze sdružení Agrofert patřící bývalému českému premiérovi Andreji Babišovi. Ten už má s producenty biopaliv uzavřeny dlouhodobé kontrakty a pokud by producenti přestali biosložky odebírat, hrozili by jim velké penále. „Biosložky již s předstihem smluvně zajistili, aby nebyli vystaveni dalším sankcím. Na základě obchodních smluv musíme tyto biosložky tak či tak odebrat,“ doplnil Václav Loula.

Zdroje: TopSpeed, TowPoint