Maserati MCXtrema vzešel z projektu Project24

Maserati přichází s modelem MCXtrema, který vychází z projektu z loňského roku s označením Project 24. Model je určený pouze pro okruhy

Je to už nějakou chvíli, co jsme se dozvěděli o chystané verzi modelu MC20 od Maserati. Tuto verzi výrobci připravili pouze pro okruhy. Ne, nemáme na mysli závodní vůz GT2, který měl premiéru v červnu a který je rozhodně určený pouze pro okruhy. Musíme se vrátit ještě dál, k něčemu, co se jmenuje Project24 a co má nyní oficiální název – MCXtrema.

Maserati MCXtrema

Nedivíme se vám, pokud vám tenhle Project24 nic neříká. Debutoval už v červenci 2022 jako série počítačových projektů (renderů), na nichž se objevil vysoce modifikovaný MC20 s více křídly, více bodykity a přinejmenším v tisku s větším výkonem. Maserati uvedlo, že Project24 získá nová turbodmychadla pro 3,0litrový šestiválec, čímž se jeho výkon zvýší na 740 koní. Nyní, když Maserati oznámilo MCXtrema jako oficiální název Projektu24, se také dozvídáme, že výkon má být pouze 730 koní.

Maserati uvedlo, že Project24 získá nová turbodmychadla pro 3,0litrový šestiválec, čímž se jeho výkon zvýší na 740 koní
Maserati MCXtrema

Ačkoli jsme vůz technicky viděli na renderech, Maserati se v tuto chvíli stále nachází v plném teaser módu. Nynější oznámení odhaluje jméno a výkon vozu a dozvěděli jsme se, že vůz se poprvé objeví v The Quail 18. srpna během Monterey Car Week. Teaser také potvrzuje, že vznikne jen 62 kusů. Avšak my už víme, že všechny do jednoho jsou již prodané.

Možnosti úprav

Když Maserati oznámilo Project24, automobilka uvedla, že kupující mají mít k dispozici řadu možností úprav. Maserati tvrdí, že žádné dva vozy nemají být identické. Tudíž se předpokládá, že všech 62 kusů je již zamluvených dávno před oznámením z 1. srpna.

Automobil získá nastavitelné odpružení, které doprovodí radikální aerodynamické úpravy
Model je uzpůsobený hlavně na závodní okruhy

Zatímco čekáme na informace o konečných statistikách, v recenzi našeho původního příspěvku o debutu Project24 je uvedené, že vůz má šestistupňovou sekvenční převodovku namísto osmistupňové dvouspojkové převodovky modelu MC20. To zní jako stejná převodovka používaná v GT2 a MCXtrema.

Automobil získá nastavitelné odpružení, které doprovodí radikální aerodynamické úpravy. O zastavení se postarají karbon-keramické brzdy Brembo a uvnitř si kupující mohou zvolit elegantní doplňky, jako je například sedadlo spolujezdce. Jelikož se jedná o vůz určený pouze pro závodní okruhy, je interiér vybavený závodní klecí. Uvnitř nabízí řadu technologií, které řidičům pomohou dosáhnout co nejlepších časů na kolo.

Project24 debutoval už v červenci 2022 jako série počítačových projektů (renderů), na nichž se objevil vysoce modifikovaný MC20
Počítačová verze modelu Maserati Project24

Takový byl plán v červenci 2022, kdy se začalo poprvé o tomto voze poprvé mluvit. Výkon se od té doby mírně změnil, ale na úplné odhalení nemusíme dlouho čekat. V době publikování tohoto článku 1. srpna zbývají do premiéry MCXtrema pouhé tři týdny.

Zdroje: motor1, Vapol