Eco-friendly destinace, kde je udržitelnost prioritou

Eco-friendly cestovní ruch neznamená slíbit, že už nikdy nepoletíte letadlem nebo cestování jen do neznámých lokalit. Místo toho investujte svou touhu po cestování do míst, která zavádějí iniciativy zaměřené na minimalizaci dopadu cestovního ruchu na životní prostředí.

Cestování může být v mnoha ohledech silou dobra, a tak začněte svůj ekologický útěk v některé z těchto destinací. Tyto destinace se snaží o udržitelnost: od hotelů, které se zavázaly snížit spotřebu energie, až po průkopnické výlety a aktivity, jejichž cílem je vrátit peníze místním komunitám a pomoci divoké přírodě. Toto jsou některé eco-friendly destinace, které můžete navštívit v roce 2022.

Jezero Garda je jedním z eco-friendly míst
Jezero Garda je jedním z eco-friendly míst

Jezero Garda, Itálie

Přestože honosné břehy jezera Como mohou přitahovat prominentní celebrity, jako je George Clooney, pokud jde o eco-friendly místa, větší je lepší! Nejenže k největšímu italskému jezeru Lago di Garda vede přímé železniční spojení z Milána. Takže návštěvníci mohou nechat auto doma (nebo v půjčovně), ale také zde najdete jeden z nejekologičtějších hotelů v zemi.

Krásný hotel Lefay Resort and Spa. Kompenzuje 100 % svých emisí CO2 a 60 % energie pochází z obnovitelných zdrojů. Hi-tech konstrukční materiály minimalizují rozptyl tepla a energie. Střechu pokrývá vegetace, která snižuje znečištění pohledu a podporuje místní flóru a faunu. Zbavte se stresu při masáži v lázních, které jako první v Itálii získaly certifikát Ecocert Ecological Spa.

Dalším eco-friendly místo – Arosa ve Švýcarsku

V Arose se nachází hotel Valsana, první švýcarský hotel vytápěný pomocí „ledové baterie“ – systému rekuperace energie, který znovu využívá přebytečnou tepelnou energii, jež by se jinak ztratila v okolním prostředí. Tato půvabná alpská letoviska pomáhá životnímu prostředí i jinak. Několik hotelů má nabíjecí místa pro elektromobily a v centru města je dokonce nabíjecí místo, které je možné využívat zdarma.

Stejnojmenné sdružení cestovního ruchu udělilo této oblasti také status Alpské perly. Ocenění její „zelené mobility“ a ekologicky uvědomělých postupů. Tato organizace financovaná EU byla založena za účelem propagace a podpory obcí, které v oblasti udržitelného cestovního ruchu překračují všechny meze.

Galapágy, Ekvádor

Návštěva odlehlých Galapážských ostrovů je pro mnoho lidí na vrcholu seznamu. Destinace působí pro cestovatele nesmírně lákavě, ale není úplně snadno dostupná. Dobrá zpráva? Několik ubytovacích zařízení – jako například Pikaia Lodge – se snaží chránit toto křehké životní prostředí a kompenzovat ekologické náklady na cestu tam.

Věřte tomu nebo ne, ale tento inovativní uhlíkově neutrální hotel je vyroben z oceli, která byla vybrána kvůli snadné recyklaci. Stěny obložili lávovým kamenem získaným z oblastí schválených Správou národního parku Galapágy. Dveře a nábytek vyrobili z udržitelného teakového dřeva.

Hotel má vlastní program zalesňování. Dosud vysadili 10 000 endemických stromů. Voda v hotelu pochází ze střešních systémů na sběr dešťové vody.

Většina zdejších cestovních kanceláří se chová ekologicky, ale před rezervací si určitě udělejte průzkum a pokud možno cestujte v malé skupině, abyste co nejméně ovlivnili divokou zvěř a přírodní prostředí.

Bahamy – další místo, které nese titul eco-friendly

Řada bahamských nemovitostí zaujímá aktivnější přístup k ochraně životního prostředí. Například hotel Kamalame Cay na ostrově Andros. Tento hotel vybízí hosty, aby se navečeřeli lvíčků (invazivní druh, který loví původní ryby a narušuje místní ekosystém). Hotel The Other Side, je zase zcela poháněn solární energií.

V resortu Tiamo jsou všechny používané produkty pečlivě prověřovány, aby minimalizovali riziko znečištění. K ohřevu vody používají střešní solární panely. K zajištění trvalé podpory místních komunit, přijímá Tiamo Resort všechny své zaměstnance z Baham.

Ostrov Pangulasia, Filipíny

Filipínský ostrov Pangulasian je rajským útočištěm pro ty, kdo hledají ekologický únik. Tento soukromý ostrovní resort podporuje místní obyvatele prostřednictvím ekonomických iniciativ. Jednou z podporovaných oblastí – výuka místních žen tradičnímu tkalcovskému umění, jehož výrobky pak hotel vykupuje a prodává.

Na ostrově také probíhá rozsáhlý program ochrany přírody, který dohlíží na dvakrát měsíčně prováděné čištění pobřeží, opatření na ochranu před nelegálním rybolovem, instalaci ekologických útesů (které pomáhají oživit poškozené mořské prostředí) a kotevních bójí (aby se zabránilo dalšímu poškozování korálových útesů kotvami) a také program na ochranu želv.

Připojte se k úsilí o ochranu nově vylíhnutých mláďat, která se poprvé vydávají do oceánu, a prohlubte své znalosti na přednášce o divoké přírodě a její ochraně vedené odborníkem.

A aby tento ekosystém sám o sobě vzkvétal, jsou zdejší zaměstnanci také vyzýváni k předkládání návrhů na ekologicky šetrné iniciativy, které pak resort vyzkouší.

Eco-friendly Pangulasian
Eco-friendly Pangulasian

Štýrsko a Vídeň, Rakousko

Werfenweng – krásné městečko u jezera, které mění tvář udržitelného cestovního ruchu. Každý, kdo přijede na vlakové nádraží (návštěvníkům se doporučuje nechat auto doma), může využít bezplatnou službu vyzvednutí a zakoupit si kartu Werfenweng Card, která vám umožní přístup k mnoha ekologickým iniciativám města, včetně elektronických aut, kočárků a kol.

A Werfenweng není sám. Ve Weissensee se hotel Gralhof spoléhá na ekologický systém vytápění dřevní štěpkou a má plně ekologickou kuchyni a štýrské rekreační středisko Ramsau provozuje iniciativu Ramsau Bioniere, což je výběr hotelů, farem a penzionů, které se zavázaly snižovat množství odpadu a spotřebu energie a prosazovat ekologické produkty.

Vídeň jako důkaz toho, že být zeleným hlavním městem nemusí znamenat kompromisy v oblasti kultury. V roce 2019 ji studie Mercer zvolila nejpříjemnějším městem pro život na světě. Ve městě mají 2000 parků a v rámci nového programu Green Taxi zavedli 370 hybridních a plynových taxíků. Vídeň má také více ekologické zemědělské půdy než kterékoli jiné město (přes 800 hektarů a tři městské farmy), 120 stanic pro sdílení kol a síť cyklostezek o celkové délce 1300 kilometrů.

Eco-friendly se snaží být i v Katalánsku, Španělsko

Katalánsko je prvním celým regionem, který získal certifikaci Biosférický zodpovědný cestovní ruch. Systém podporovaný UNESCO a GTSC (Global Sustainable Tourism Council), jako uznání symbiotického vztahu mezi člověkem a přírodou v tomto regionu. Návštěvníci se zde mohou snadno chovat eco-friendly. Hledejte podniky s ekoznačkou EU, certifikátem, který upozorňuje na vysoce kvalitní výrobky a služby šetrné k životnímu prostředí.

K nejvýznamnějším atrakcím regionu patří různé bývalé uhelné, olověné a solné doly, které byly přeměněny na obnovené kulturní a ekologické oblasti.

Projděte zkamenělé stopy dinosaurů ve starých povrchových uhelných dolech Fígols-Vallcebre Fumanya, které nyní vyhlásili paleontologickou lokalitou. Další skvělou oblastí je kulturní park Solná hora Cardona. Po uzavření dolu v 90. letech 20. století park nyní nabízí návštěvníkům možnost seznámit se s jedinečnou přírodní geologií regionu.

Katalánsko
Katalánsko

Kostarika

Kostarika se chce stát první uhlíkově neutrální zemí na světě a prosazuje odvážný program k dosažení tohoto cíle. Téměř veškerá elektřina pochází z obnovitelných zdrojů. OSN snaha o ochranu přírody natolik ohromila, že jmenovala bývalého prezidenta země Luise Guillerma Solíse zvláštním velvyslancem při Světové organizaci cestovního ruchu.

Jeho dalším projektem je eco-friendly úprava oblíbeného kofeinového nápoje na světě – kávy. Ta je největším vývozním artiklem Kostariky, ale také největším zdrojem emisí CO2. Kostarický institut kávy spojil síly s ministerstvem zemědělství a vyvinul proces, který zachycuje plyn vznikající při rozkladu kávového odpadu a využívá jej k pohonu spalovacích motorů.

Zdroje: Lonely Planet, Vapol