BMW iX M60 vs. 2022 Rivian R1S Launch Edition

BMW iX M60

Tato šestimístná elektrická SUV jsou nejnovějším příkladem mega výkonného auta. Je lepší BMW iX M60 nebo 2022 Rivian R1S Launch Edition?

Pokud chcete luxusní a ambiciózní elektromobil v dnes preferovaném stylu karoserie SUV, máte na výběr jen málo možností. Rolls-Royce ani Bentley ho nevyrábí a SUV Mercedes EQS se zatím neprodává. Všechno ostatní, včetně Genesis GV60, Cadillacu Lyriq a Audi e-tron, zdaleka nedosahuje cenové a výkonnostní laťky, kterou nastavily BMW iX M60 a Rivian R1S, dva vozy, které porovnáváme. Požadavek na konvenční výklopné dveře znamenal, že stárnoucí Tesla Model X nesoutěží.

BMW iX M60 vs. 2022 Rivian R1S Launch Edition
BMW iX M60 vs. 2022 Rivian R1S Launch Edition

Špičková verze M60 futuristického modelu iX od BMW za 2,5 milionu korun má vylepšený zadní motor s rotorem o 0,8 palce delším a stator s větším množstvím měděného vinutí. Druhý měnič dodává dostatečný proud pro zvýšení špičkového výkonu z 335 na 483 koní. Celkový maximální výkon obou motorů je 610 koní a 811 N.m točivého momentu. To je hodně! Až na srovnání s pohonnou jednotkou Rivian se čtyřmi motory (stále jediná nabídka, i když se pracuje na levnějším uspořádání se dvěma motory). Ta dosahuje výkonu 835 koní a 908 N.m. R1S za 2,1 milionu korun je téměř identický s pick-upem R1T, ale S má v karoserii typu SUV tři řady sedadel a jede na rozvoru o 14,7 palce kratším než nákladní vůz.

Rivian R1S – bohužel na 2. místě za BMW iX M60

Pokud vám šílenství tříapůltunového SUV, které se řítí stovkou za něco málo přes tři sekundy, nepřijde zjevné. R1S je jasná. Zatímco BMW má náznaky řízení točivého momentu, volant Rivianu působí, jako by právě chytil wahoo, což je také možná slovní reakce na boj, který je nutný k udržení R1S v přímém směru.

Vizuálně je to jiný příběh. R1S je hrdý a atraktivně skříňovitý. Působí dojmem Range Roveru a v zadních výklopných dveřích možná trochu připomíná Volvo 850 kombi. Jistě, vzhled iX na sebe také upozorňuje, ale takovým podivnějším, nestandardním způsobem. S podivností, která se rozšiřuje i na takové detaily, jako je samoregenerační plast mřížky chladiče.

Rivian dobře využívá deskovitost R1S. Nabízí výrazně větší zavazadlový prostor a třetí řadu sedadel vhodnou pro děti na délce téměř o šest centimetrů větší než BMW.

Svěží myšlení je skrytým příslibem začínající automobilky a R1S oplývá novými a neobvyklými prvky, jako je samonivelační režim Camp (abyste se neskutáleli ze střešního stanu), odnímatelný reproduktor Bluetooth, bezpečnostní videosystém a vestavěný vzduchový kompresor. R1S však přichází o šikovný úložný prostor, který je u pick-upu R1T umístěn těsně před zadními koly.

iX
Který model by vyhrál u vás?

Interiér Rivianu

Interiér je zpracován z velkolepých materiálů s krásnými detaily. Ačkoli interiér BMW sestavili pevněji. Jakmile si zvyknete na přístup Rivianu podobný Tesle, kdy stačí nastoupit a zařadit, nutnost mačkat startovací tlačítko BMW před každou jízdou a po ní vám bude připadat zastaralá. A díky bezproblémové funkci telefonu jako klíče si u Rivianu říkáte, proč auta ještě vůbec potřebují klíčenky.

Rivian vymýtil problémy s infotainmentem, které jsme zažili v raném pickupu R1T. R1S v rané fázi výroby měl ale jiný problém. Při průjezdu myčkou se voda dostala skrz montážní bod stínítka v podhledu na sedadlo spolujezdce.

Stavba automobilů je složitá a Rivian je stále monumentálně působivý. Dokud se nedostanete k řízení. Na náročné silnici je R1S švédským stolem nežádoucích jízdních vlastností a ovladatelnosti. Z obou SUV byste nikdy neuhodli, že Rivian je ten s větší bočnicí na 22palcových pneumatikách. Ale asi nejvíce rušivá je rychlost řízení, která neodpovídá podvozku. Když otočíte volantem, karoserie zareaguje až po chvilce, jako by ji Rivian nastavil tak, aby se v zatáčkách vrhala do stran. Skutečnost, že podvozek pick-upu R1T je tak dobře vyřešený, činí dynamické nedostatky R1S ještě překvapivějšími. Možná, že Rivian vše vyladil pro pickup a R1S se svým kratším rozvorem nedostal k takovým úpravám, jak by měl.

BMW iX M60 – Vítěz tohoto testu

Když jsme se seznámili s úžasnou kultivovaností iX, okamžitě nás napadlo, že by to byl skvělý výchozí bod pro Rolls-Royce. Tato varianta není vyloučená, protože BMW vlastní Rolls. Navzdory bezrámovému prosklení je iX neuvěřitelně tiché. 65 decibelů při jízdě rychlostí 110 km/h zahanbuje R1S s větrným šumem a výsledkem 68 decibelů.

Kdo tvrdí, že všechny elektromobily jsou tiché, ten se prostě mýlí. Navíc iX klouže po silnici tak hladce, aby řidiče ukolébala a přesvědčila ho, že toto M je spíše o luxusu. O to nečekanější je jeho houževnatost, když se silnice stočí do zatáčky. Mnoho řidičů sportovních vozů by mělo velký problém setřást dobře řízené iX ze zpětných zrcátek. Nástup síly do řízení a celkový pocit z řízení jsou lepší než u mnoha současných vozů BMW. Také pevný brzdový pedál zahanbuje měkkost R1S. Sportovní režim zvyšuje tvrdost tlumení, ale zdrženlivým způsobem, který udržuje jízdu dostatečně živou. Stále máme podezření, že nejlepší a nejchytřejší podvozkoví inženýři BMW nyní vyvíjejí elektromobily této společnosti.

Interiér BMW iX M60
Interiér BMW iX M60

Nejde jen o dynamiku. Na první dojem působí BMW iX M60 jemně, modrý interiér s prošíváním sedadel, které plynule přechází na boky sedáků. Ano, je to pravá kůže, na rozdíl od veganské napodobeniny v Rivianu, ale na palubní desce na straně spolujezdce jsou vyražené listy, snad abyste se cítili lépe. Druhá řada sedadel BMW je prostornější a pohodlnější, s měkčími opěradly a obepínajícími opěrkami na vnějším obvodu. Méně působivá je struktura infotainmentu nové generace, která přechází z relativně málo hlubokých nabídek na mnoho mělčích.

Stále jsme skeptičtí k trendu umisťování skleněných střech na elektromobily. U BMW je střecha alespoň elektrochromatická a po stisknutí tlačítka se stane neprůhlednou. V kabině Rivianu bylo při parkování běžně více než 50 stupňů, a to i během skromného třicetistupňového dne.

Technické specifikace

Pokud máme variantě M60 něco vytknout, pak to, že kromě vylepšení zadního motoru se jedná v podstatě o nabitý model iX xDrive50. Ten je k dispozici s řízením zadní nápravy a vzduchovými pružinami, které jsou u M60 standardem. Nedostane větší brzdy ani přilnavější letní pneumatiky. A zatímco silnější zadní motor vypadá jako sen o přetáčivém smyku, jen částečně porazitelná kontrola stability vás probudí do méně zábavné reality.

Díky výrazně nižší linii střechy a nižší hmotnosti (nemluvě o stylových bodech za odhalenou strukturu z uhlíkových vláken, která je vidět při otevření dveří) je iX také mnohem efektivnější. V našem testu dojezdu na dálnici při rychlosti 120 km/h ujelo BMW iX M60 466 km, zatímco Rivian ujel 400 km. Po zohlednění většího akumulátoru R1S ujede iX na jednu kilowatthodinu téměř o 2 kilometry dál, což je zhruba o 53 % lepší výsledek než u R1S.

Přestože je iX méně originální, jeho zvládnutí dynamických základů v kombinaci s hvězdnou kultivovaností a účinností z něj činí dokonalý výraz špičkového elektrického SUV.

Který model vyhrál u vás?

Zdroje: car and driver, Vapol